FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

197) Zvětšení dalekohledu není vše12. 03. 2008

Dotaz: Zajímalo by mě, jaký průměr a jaké zvětšení by muselo mít zrcadlo astronomického dalekohledu, aby se s ním dal na povrchu Měsíce zaměřit automobil. A to tak, aby bylo teoreticky možno přečíst nápis na střeše automobilu s písmeny o velikosti 20 cm. Děkuji. (Tomáš Martínek)

Odpověď: Pro pozorování (rozlišení) 20cm objektů na Měsíci by bylo potřeba dosáhnout úhlového rozlišení dalekohledu pod tisícinu úhlové vteřiny. Obyčejným dalekohledem něčeho takového v pozemských podmínkách nelze dosáhnout - v pozorování nám totiž brání neklid v atmosféře (i drobné chvění vzduchu v atmosféře má při takto přesných pozorováních vliv na výsledný obraz). Pokud se nepoužijí nějaké triky, tak i ty opravdu velké dalekohledy se zrcadly okolo 10 m tak dosahují rozlišení jen něco pod 1 úhlovou vteřinu. Naštěstí některé jeden trik už umíme - říká se mu adaptivní optika a funguje tak, že monitorujeme stav atmosféry a prohýbáme korekční zrcadlo právě tak, abychom v atmosféře "pokroucené" světelné vlnoplochy zase vyrovnali. Technicky to není nic jednoduchého, ale už se to umí a většina těch opravdu velkých dalekohledů tento trik používá. Bohužel i s ním je však nyní hranice našich možností někde okolo setin úhlové vteřiny - na čtení 20cm nápisů na Měsíci to stále nestačí (ikdyž zaregistrovat na Měsíci světelný zdoj ekvivalentní zapálení svíčky či spíše rozsvícení žárovky bychom teoreticky už schopni byli).

(Jakub Jermář)   >>>  

198) Gravitační síla ve tředu tělesa12. 03. 2008

Dotaz: Jak velká je gravitační sila ve středu homogenního tělesa? (PK)

Odpověď: Je-li těleso středově symetrické (typicky například koule), pak na objekt umístěný do jeho středu nebude působit žádnou (výslednou) gravitační silou. Lze tedy říci, že síla je zde nulová.

(Jakub Jermář)   >>>  

199) Zprůhlednění jablka12. 03. 2008

Dotaz: Je možné, aby se jablko rotující vysokou rychlostí zprůhlednilo (podle zkracování délek v STR)? (kenedy)

Odpověď: Jablko rotující opravdu velkou rychlosti se roztrhá a rozletí po okolí (vnější vrstvy - tedy třeba slupka - jablka nedrží pohromadě tak silně, aby dokázaly vzdorovat vzrůstající odstředivé síle). Navíc rotující soustavu nelze považovat za inerciální a nelze tedy takto jednoduše používat speciální teorii relativity (která se na inerciální případy bez gravitace v podstatě omezuje). Ikdybychom však použili obecnou teorii relativity, zprůhlednění jablka můžeme vyloučit.

(Jakub Jermář)   >>>  

200) Auto jedoucí rychlostí světla12. 03. 2008

Dotaz: Zajímalo by mne, jestl si automobil, který se (samozrejme teoreticky) bude pohybovat rychlostí světla může posvítit na cestu. Tento dotaz mi byl položen žákem 9 třídy a musím přiznat, že jsem na něj ja, ani nikdo z kolegů nenašel odpověd. Velmi děkuji (Jiří Ort)

Odpověď: Otázka nedává smysl, neboť automobil se nemůže pohybovat rychlostí světla. Tato situace nemůže nestat, nemá tedy ani smysl spekulovat, co by se stalo, kdyby... Je to úplně stejné jako se ptát, zda by kočka, kdyby uměla mluvit anglicky, uměla zároveň i mluvit německy. Kočky prostě nemluví, nemají pro to vhodně uzpůsobenou anatomii a nerozumí lidské gramatice. Stejně tak se hmotné objekty nikdy nemohou pohybovat rychlostí světla či vyšší.

(Jakub Jermář)   >>>  

201) Zvedání velmi těžkého břemene12. 03. 2008

Dotaz: Dobrý den. Situace: Na laně je přes kladku upevněno těleso o hmotnosti větší, než je hmotnost člověka, který se snaží toto těleso vyzvednout. Člověk stojí na zemi, není k ní nijak pevně připoután. A dotaz: Je možné, aby tato osoba dokázela břemeno vyzvednout? Děkuji. (Adam)

Odpověď: Pokud se nebude daný člověk nějak nečeho přidržovat, tak břemeno nezvedne (předpokládám obyčejnou jednoduchou kladku).

(Jakub Jermář)   >>>