FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 5 dotazů obsahujících »odstředivou«

3) Proč planety obíhají hvězdy?13. 01. 2004

Dotaz: Zajímalo by mě, jak je možné že planety obíhají kolem svých hvězd aniž by se od nich vzdalovaly nebo přibližovaly. Na planety působí dostředivá gravitační síla a setrvačná síla. Je to tím, že se tyto síly se rovnají? To by byla neskutečná náhoda, ne? Děkuji za odpověď. (Martin Worek)

Odpověď: Pokud Sluneční soustavu s planetou popisujeme zvenku ze soustavy, která je spojena s jejím Sluncem, bude pohyb "planety" závislý na velikosti a směru její rychlosti. Na "planetu" působí jen gravitační síla jejího Slunce, žádná setrvačná síla. !!!!!!!!!!! Tato síla při !!! kruhovém pohybu !!! planety je stále kolmá na směr její rychlosti, nekoná práci a jen rychlost planety stále stejně stáčí do kruhu.
Při eliptickém pohybu gravitační síla také stáčí rychlost planety ale navíc ji půl roku poněkud zychluje (při pohybu přibližovacím) a půl roku trochu zpomaluje (při vzdalování od Slunce).
Když je ale rychlost "planety" při dané vzdálenosti od Slunce a vhodném směru dostatečně velká, už "planeta" nebude oběžnicí ale její dráha bude parabolická nebo hyperbolická. Přiblíží se ke Slunci jen jednou a dost (asi bychom ji planetou nenazvali).
Všechny tyto situace ve vesmíru nastávají, kdyby byl pohyb planety nachlup kruhový, byla by to opravdu velká náhoda.
P.S. O tom vyrovnávání gravitační síly se setrvačnou odstředivou se často dočteme. Autoři takových tvrzení zapomínají, že setrvačně síly jsou síly, které jsou spojeny s popisem ze soustavy (neinerciální) spojené s družici, tj. ze soustavy v níž je družice nehybná a rotuje kolem ní okolní vesmír, včetně jejího Slunce.
(M. Rojko)   >>>  

4) Co je reakcí na odstředivou sílu?09. 09. 2003

Dotaz: Mám hned několik dotazů: 1. Jak vyskočit z jedoucího autobusu, aby pošramocení bylo co nejmenší?
2. Co je reakcí na odstředivou sílu, která mne vyhodí ze sedadla kolotoče, pokud nebudu přivázaná, jak se to slučuje s 3. Newtonovým pohyb.zákonem? (Any)

Odpověď: ad 1 Musíte být hodně zakloněná, aby vodorovná složka tíhové síly byla skoro stejná jako brzdící síla na podrážkách bot. Brždění bot a tato složka vás zastaví, takže nespadnete setrvačností na nos.
ad 2 V neinerciálním systému kolotoče neplatí Newtonovy zákony, abychom je tam přesto mohli používat, dokomponujeme do těchto soustav zdánlivé síly (fiktivní, pseudosíly). Ty ale nemají reakci.
(M.Rojko)   >>>  

5) Odstředivá síla20. 02. 2003

Dotaz: Působí na družici obíhající kolem Země odstředivá síla? A co kdybych v družici seděl? (Pavel Šalom)

Odpověď: Už z dotazu je vidět, že tomu zřejmě rozumíš. Tedy: Když se na družici dívám ze Země (to je "skoroinerciální soustava"), tak je jasné, že na ni působí jen Země svou gravitační silou, která ji stáčí tak, že lítá stále kolem dokola. Žádná odstředivá síla tu nemá co dělat. Kdyby tady byla, tak by nám to obíhání kazila. Konec.
Když sedím v družici, popisuji ji z neinerciálního systému spojeného s družicí. V něm je družice V KLIDU. Jestli chci v družici vyznávat Newtonovy pohybové zákony, vyžaduje klid družice úplné vzájemné sežrání všech působících sil. Tak nechám spolknout gravitační sílu setrvačnou (fiktivní, zdánlivou, pseudo-) silou odstředivou. Co asi nevíš je, že tuhle divnou sílu pak musíš nadělit nejen družici, ale úplně všemu. (Nejen tomu, co je u družice ale úplně všemu.).
(M.Rojko)   >>>