FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 4 dotazů obsahujících »radioaktivita«

3) Zahřívá Zemi radioaktivita?02. 05. 2007

Dotaz: Dobrý den! Naše Země (planeta) je pod povrchem žhavá. Uprostřed Země se nachází pevné kovové jádro, ve kterém dochází ke štěpným jaderným reakcím. Vznikajícím teplem, na asi 6000 K ohřáté okolí jádra, je již tekuté, doběla rozžhavené. Směrem k Zemskému povrchu teplota klesá a roztavené horniny začínají být plastické. Stejně jako u vody v čajové konvici, i v zemském nitru vznikají stoupající proudy roztaveného magmatu, deroucí se k Zemskému povrchu. Zajímalo by mě, jestli je magma a láva vyvrhovaná při sopečných erupcích, radioaktivní. Tekuté magma je přeci směs chemických prvků (sloučenin) ohřívaných Zemským jádrem, ve kterém dochází ke štěpným reakcím, obdobně jako v jaderném reaktoru. Předpokládám tedy existenci radiace Zemského jádra. Předpokládím proto alespoň sekundární radioaktivitu směsi chemických prvků (magmatu), s různými poločasy rozpadu, jádrem ozářených. Tak jak to je ve skutečnosti? Děkuji za Váš čas a jsem s pozdravem. (Vladimír Štěpnička)

Odpověď: Nedomníváme se, že by v Zemi docházelo ke štěpným reakcím podobného typu jako v jaderném reaktoru, protože nic nesvědčí pro to, že by se v Zemi nacházela dostatečná koncentrace nějakého štěpného materiálu. Přesto jsme přesvědčeni o vysokých teplotách zemského jádra (jen o trochu nižších než uvádíte v dotazu - na rozhraní jádro-plášť by mohla být teplota o něco nižší nebo srovnatelná s 4000 K, ve středu Země cca 5000 K).

Hlavní zdroj tepla v nitru Země je patrně dvojího původu:

  • gravitačního, kdy při vzniku Země došlo ke smrštění prapůvodního materiálu a odpovídající úbytek gravitační potenciální energie se přeměnil na teplo; není vyloučeno, že i v současnosti gravitační potenciální energie zemského tělesa poněkud klesá, pokud dochází ke gravitační diferenciaci materiálu (spekuluje se např. o možnosti, kdy se na rozhraní vnitřního a vnějšího jádra oddělují lehčí příměsi od železa). (Poznámka: Vnější jádro je tekuté.)

  • radioaktivního - materiál tvořící zemské těleso obsahuje i radioaktivní izotopy některých prvků, vylétávající částice alfa či beta mají určitou kinetickou energii, která se nakonec přemění na teplo - z hlediska energetického mají v současnosti význam hlavně izotopy U238, U235, Th232 a K40, jejichž poločasy rozpadu jsou řádově srovnatelné se stářím Země. O těchto izotopech se domníváme, že pocházejí z původního materiálu, z něhož vznikla Země, nebyly tedy vytvořeny v průběhu existence Země. Není vyloučeno, že v mladší Zemí hrála z energetického hlediska určitou roli i radioaktivita některých prvků s kratšími poločasy rozpadu, jejichž koncentrace je nyní zanedbatelná.

    Hovoříme-li tedy o radioaktivních prvcích v Zemi, mluvíme o tzv. přirozené radioaktivitě na rozdíl od umělé radioaktivity, která je (na Zemi) důsledkem technické činnosti jaderných zařízení. Otázka týkající se přirozené radioaktivity horkého magmatu souvisí s tzv. diferenciaci materiálu u zemského povrchu: Zemský plášť je plastický, nikoliv však tekutý, protože teplota tání tohoto materiálu značně závisí na tlaku a jen v oblasti nízkých tlaků u zemského povrchu nastává situace, kdy se horký materiál pláště začíná tavit, díky čemuž vzniká tekuté magma. Geochemici tvrdí, že "tendence" jednotlivých prvků vytvářet magma je značně variabilní a právě radioaktivní prvky, do něj "vstupují" snadno. Z magmatu nakonec vznikají jednotlivé minerály tvořící horniny kůry. Tento proces vede k tomu, že se ze zemského pláště postupně "odčerpávají" radioaktivní prvky, takže jejich koncentrace v kontinentální kůře je nyní mnohem vyšší než ve ("vyčerpaném") materiálu pláště.

    Jen pro zajímavost: cca 20 km vrstva žuly by byla schopna (díky vysokému obsahu radioaktivních prvků) produkovat tepelný tok, který je srovnatelný s průměrným tepelným tokem měřeným na povrchu kontinentu.

  • (Ctirad Matyska; redakčně upravil Jakub Jermář)   >>>  

    4) Radioaktivita a filmování04. 05. 2006

    Dotaz: Při prohlížení záběrů většinou amatérských malostopážních barevných filmů pořízených náhodně v roce 1986 krátce (snad 1 - 3 dny) po zamoření radiací městečka Pripjať ležící v bezprostřední blízkosti atomové elektrátrny Černobyl na Ukrajině jsme si s kolegou všimli krátkých, avšak zřetelných azáblesků vyskytujících se náhodně na celé ploše záběru při běžícím filmu. Kolega tvrdí, že záblesky nesouvisejí s radiací a že může jít o nekvalitní film. V době pořízení těchto amatérských filmů se zcela jistě používal klasický materiál pro barevný film a proto jsem přesvědčen, že daný jev souvicí s vysokou mírou radiace, avšak nejsem schopen jev fyzikálně dostatečně vysvětlit. U černo-bílého filmového materiálu tvořeného z krystalků stříbrných solí mě vysvětlení záblesků vzniknuvších zřejmě v době exposice v důsledku velmi vysoké radiace ve snímaném prostředí napadá, ale u barevného filmu nevím. Může uvedený jev skutečně souviset s radiací? (Jakub Sedláček)

    Odpověď: Popisované projevy dle mého názoru svědčí spíše o špatné kvalitě filmu. Zvýšená radiace by se neprojevovala záblesky přes celá jednotlivá políčka, ale spíše zrněním (tedy jakoby záblesky jednotlivých bodů) či vybledlostí celého filmu.

    (Jakub Jermář)   >>>