FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

209) Různé materiály chladiče procesoru29. 02. 2008

Dotaz: Dobrý den, dotaz zní, zda hliníkový chladič (typicky na CPU v PC) chladí jinak (lépe nebo hůře), než tvarově identický vyrobený z mědi. Jestli problému správné rozumím, závisí jen na barvě a ploše chladiče, materiál ovlivňuje pouze to, jak rychle soustava dosáhne ustáleného stavu (alespoň v případě sálání, nevím ale jak u proudění, které zde hraje velkou roli). Děkuji za osvětlení nebo třeba i jen nápovědu, link. (Ren)

Odpověď: Chlazení chladičem bereme jako stacionární děj, tj. ustálený stav teplot se stálými toky tepla. I při stejném "topném příkonu" součástky a stejném tvaru chladiče a stejném způsobu chlazení resp. sálání z chladiče i v ustáleném stavu ZÁLEŽÍ na materiálu chladiče, protože pro jiný materiál chladiče se na povrchu chladiče ustálí jiné teploty - čím je materiál vodivější, tím budou teploty nižší.

Je potřeba rozeznávat vodivost tepelnou (charakterizující přenos tepla = energie) a teplotní (charakterizující změnu teploty), dále vedení tepla vnitřní (např. uvnitř zahřívané tyče) a vnější (přenos tepla z tyče ven, tj. přes hranici dvou prostředí); o vnějším předpokládejme, že za jinak stejných podmínek - vlastnosti povrchu a okolního prostředí - bude rovněž stejné.

Představme si vedení tepla deskou. Nalevo ji zahřívá jistý děj, který jí dodává stálý tepelný příkon W (třeba elektrická spirála) a udržuje tam v rovnováze stálou teplota T2. Na druhé straně desky je odvod + sálání tepla a udržuje se tam nižší teplota T1 díky chladicímu prostředí. Nastala-li již rovnováha, vejde dovnitř zleva za danou dobu ∆t přesně to teplo, co za tutéž dobu odejde zprava. Tepelný příkon W = Q / ∆t je roven tepelnému "výkonu" (do chladicího prostředí), jinak by nebyla rovnováha a teplota tyče by se s časem měnila.

Nezabýváme se tou dobou, než se vše dostalo do rovnováhy (tato doba roste s celkovou tepelnou kapacitou desky). Deska je již nyní ve stacionární rovnováze, tj. prohřátá se stálým teplotním průběhem ).

V tabulkách je pro měď a hliník uveden součinitel *tepelné vodivosti* λ (thermal conductivity), což je λ = Q l / (S ∆t / ∆T) s označením ∆ je přírůstek resp. změna, Q = celkové teplo prošlé deskou za dobu ∆t, l = tloušťka desky vzorku, S = plocha desky, ∆T = T2 - T1, tedy rozdíl teplot na opbou stranách desky.

Příslušný součinitel *teplotní vodivosti* "a" (thermal diffusivity) je a = λ / (ρ cp) , kde ρ je objemová hmotnost (hustota) a cp měrná tepelná kapacita při stálém tlaku, udává průběh teploty.

Ve stařičkých Valouchových tabulkách (v CGS), které mám právě po ruce, jsem našel hodnoty:

  kov         λ         cp         ρ         "a"(vypočteno)  
  Al   0,503   0,214   2,70   0,912
  Cu   0,92   0,094   8,9   1,1


Poměr přenášených tepel za jinak stejné konstrukce bude Cu:Al=0,92:0,503.

(Jan Obdržálek)   >>>  

210) Zachování energie a rozpínání vesmíru27. 02. 2008

Dotaz: Dobrý den, zde: http://fyzweb.cuni.cz/new/clanky/index.php?id=106 píšete: "Podle základního modelu velkého třesku náš vesmír vznikl ze singularity, bodové oblasti prostoru „nabušené energií“. Proto tato oblast tvořila velmi horké a velmi husté prostředí, v němž byla gravitace natolik silná, že vesmír byl zakřiven sám v sobě s poloměrem křivosti jen 10-34 m."
Mohli byste mi prosím sdělit, kde se tato energie vzala? Podle zákona o zachování energie by součet všech energií měl být nulový, nelze mít energii z ničeho. Tedy někde je stejné množství chybějící energie. Tušíte aspoň kde se nachází a jaké má vlastnosti (dle selského rozumu by měla mít vlastnosti přesně opačné než "ta naše")?   (Jaroslav)

Odpověď: Zákon zachování energie je mocné pravidlo, s nímž se potkáváme v běžném životě prakticky všude a již mnohokrát vedl k novým objevům. Mohlo by se tedy zdát, že jde o univerzální a všude platný zákon - ale není tomu tak. Existují děje, při nichž se energie nezachovává a rozpínání vesmíru je jedním z takových dějů. Trochu více se o tom dočtete například v článku Jiřího Jersáka v časopise Vesmír (2008/1).

Tvrzení, že zákon zachování energie neplatí úplně vždy, by mohl vést k domněnce, že by přeci jen bylo možné sestavit perpetuum mobile. Bohužel, nebylo - případy, kdy zákon zachování energie neplatí se k dolování a následnému zužitkování energie použít nedají.

(Jakub Jermář)   >>>  

211) Kdy začíná jaro?21. 02. 2008

Dotaz: Zemi trvá jeden oběh kolem Slunce asi 365 a čtvrt dne. To by znamenalo, že když slavíme půlnoc 31.prosince, tak Země v tu chvíli ještě neoběhla úplně celou otočku od Silvestrovské půlnoci minulého roku (to doběhne až někdy v 6 hodin ráno 1.ledna). Je to pravda? Posouvá se stejným způsobem třeba i okamžik jarní rovnodennosti? Děkuji za odpověď. (Frantisek Vejvoda)

Odpověď: Ano, okamžik jarní rovnodennosti se vůči našemu civilnímu kalendáři posouvá v nepřestupné roky o zhruba o 5 hodin a 49 minut kupředu, vpřetupném roce pak o 17 hodin 26 minut zpět dozadu. Jak si lze snadno zpočítat, není po 4 letech vše vyrovnáno, proto se v nyní používaném (gregoriánském) kalendári zavádí korekce. ta spočívá v tom, že není přestupný úplně každý čtvrtý rok, jsou tedy definovány výjimky (je-li letopočet dělitení 100 a zároveň není-li dělitelný 400, potom se o přestupný rok nejedná).

Více se o jarní rovnodennosti dozvíte na:
(Jakub Jermář)   >>>  

212) Zpětný ráz a dostřel děla21. 02. 2008

Dotaz: Tvrzení: Pokud zamezíme dělu možnost zpětného rázu, pak dělová koule doletí mnohem dál. Prosím o vysvětlení tohoto tvrzení. Každého jako první vysvětlení napadne zákon zachování hybnosti, ale mně se toto vysvětlení nezdá být pravdivé proto, že připevněné dělo se sice nepohne vzhledem k Zemi, ale pohne s dělem celá Země. Nejedná se spíš o efektivnější využití energie získané při zapálení střelného prachu? Děkuji za odpověď. Kratochvílová (Dana Kratochvílová)

Odpověď: Ano, skutečně jde o lepší využití energie. Pokud zamezíme zpětnému rázu, bude se energie výbuchu střelného prachu předávat zejména urychlované dělové kouli, zatímco při zpětném rázu by se zpotřebovávala i na urychlování děla v protisměru.

(Jakub Jermář)   >>>  

213) Využití černých děr21. 02. 2008

Dotaz: Zaujímam sa o čierne diery a všetko, čo s nimi súvisí, ale minule so narazil na otázku, aké využitie majú resp. aké budú možno mať v budúcnosti. Čítal so niečo o možnosti pomocou takej velkej gravitačnej sily udržať stabilnú napr. červiu dieru. Ako by ste videli potenciálne využitie čiernych dier v budúcnosti vy? Dakujem za odpoved. (Ján Borovský)

Odpověď: Udržení tzv. červí díry a s tím související cestování prostoročesem je v současné době spíše na úrovni hypotéz a spekulací. Výrazně reálnější se jeví možnost používat rotující černé díry jako zdroj energie, což teoreticky možné je (prakticky se současnými možnostmi lidstva samozřejmě nikoli). Zajímáte-li se o tuto problematiku, doporučuju Vaší pozornosti knihu Černé díry a zborcený čas od Kipa S. Thorneho (v češtině vyšla roku 2004 v edici Kolumbus).

(Jakub Jermář)   >>>