FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

217) Teplota pod povrchem Země14. 02. 2008

Dotaz: Můžete mi prosím odpovědět jaký je nárůst teploty s hloubkou směrem ke středu Země? Děkuji (R. Tofel)

Odpověď: V principu je nárůst teploty s hloubkou v Zemi velmi variabilní. Je to z toho důvodu, že přenos tepla k povrchu se děje pomocí konvekce (proudění) a pouze na těch rozhraních, kde nedochází k přenosu tepla vertikálním pohybem hmoty (např. povrch Země, rozhraní jádro-plášť), dominuje kondukce, kde je pak gradient teploty velký - např. u povrchu Země cca 30 K/km, kdežto ve vnitřních partiích pláště je to méně než 0.5 K/km. Ve středu Země je teplota cca 5000 K, takže PRŮMĚRNÝ nárůst teploty s hloubkou je o něco méně než 1 K/km.

(Ctirad Matyska)   >>>  

218) Hustota ledu14. 02. 2008

Dotaz: Dobrý den, rád bych se Vás zeptal jak je to s hustotou vody (ledu) pod bodem mrazu. Zda zůstává konstantní i pro teploty blížící se k 0 K nebo se hustota snižuje. (Trávníček)

Odpověď: Hustota ledu konstantní není, s klesající teplotou mírně roste. V minulosti už jsme na FyzWebu uveřejňovali tabulku této závislosti až do 180 °C pod nulou. Hodnoty pro ještě nižší teploty jsem nenalezl, ale předpokládám, že se led i při dalším snižování teploty pod -180 °C bude chovat podobně. Nicméně je to odhad mimo interval, ve kterém bylo experimentováno (tzv. extrapolace), takže si tím pochopitelně nejsem jistý.

(Pavel Böhm)   >>>  

219) Vnitřní energie, enthalpie, volná enthalpie13. 02. 2008

Dotaz: Bylo by možné(nejlépe bez vzorečků) vysvětlit pojem vnitřní energie, entalpie a volná entalpie tak, aby to pochopil i někdo, kdo se fyzikou příliš nezabývá? A. (Bakalářová Anna)

Odpověď: Velice zjednodušeně (přičemž pod pojmem "soustava" si představujte například čaj v hrnečku):

Vnitřní energie

Vnitřní energie je energie "ukrytá" ve struktuře hmoty, tj. ta část energie, která není spojena ani s pohybem soustavy, ani s tím, že na soustavu působí nějaké pole (gravitační...), ale kterou má soustava sama o sobě. Tato energie je spojena s pohyby a vzájemným působením jednotlivých částic, ze kterých je soustava složena. To ale znamená, že ji nemůžeme přímo změřit. Víme ovšem, že vnitřní energie se může měnit jedině tak, že soustava vydá nebo přijme teplo (to měřit umíme), případně koná nebo je na ni konána práce (to taky měřit umíme) - tj. kolik jí ubylo nebo přibylo zjistit umíme, ale kolik jí v soustavě aktuálně je, to nezjistíme. Důležitou vlastností vnitřní energie je, že závisí jen a pouze na stavu soustavy, tj. když vytvoříme stejné podmínky, vždycky jí v soustavě bude stejně, a to bez ohledu na to, co se s tou stoustavou předtím dělo, jestli jsme ty podmínky vytvořili postupně nebo naráz, pomaleji nebo rychleji, oklikou nebo přímo... V termodynamice se tomu říká, že je "stavová". Práce ani teplo stavové nejsou, když je chceme spočítat, nestačí znát začátek a konec, ale je potřeba znát podrobně, vteřinu za vteřinou celý proces, během něhož se teplo vyměňovalo nebo během něhož byla práce konána. Což je hrozná komplikace...

Enthalpie

Za jistých podmínek teplo stavové být může - pokud je vyměněno při ději, který není doprovázen změnou tlaku - například se odehrává v hrnečku bez víčka, takže tlak je roven stále tlaku v místnosti. (Další podmínka je, že se při onom ději nesmí konat neobjemová práce, třeba elektrická. Ale takové věci se s čajem v hrnečku obvykle nedějí.) Toto vyměněné teplo je pak rovno změně stavové veličiny zvané enthalpie. Je to užitečná věc zejména pro chemické reakce (ty se obvykle odehrávají v kádinkách bez víčka), proto se užívá velmi často v chemii k popisu energetických změn doprovázejících reakce - spalné teplo, slučovací teplo, reakční teplo, to všechno jsou enthalpie. A jak bylo řečeno, všechna tato "tepla" jsou stavová, závisejí pouze na tom, co je na začátku a na konci reakce, takže je stačí pro dané podmínky jednou změřit a zapsat někam do tabulek. Opět platí, že aktuální hodnotu enthalpie nemůžeme změřit, pouze změnu, ale to nám bohatě stačí.

Volná enthalpie

Chemici jí asi častěji říkají Gibbsova energie a je to něco jako "vychytanější" enthalpie. Úžasnou vlastností volné enthalpie je, že její změny vypovídají něco o tom, jestli jde soustava do stabilnějšího nebo méně stabilního stavu, což souvisí s tím, jestli do toho stavu jde dobrovolně (samovolně), anebo ji k tomu musíme nutit, a jak moc (tj. s dodáním nějaké energie). Také se z jejích změn dá poznat, kdy je na tom soustava nejlépe - kdy je v rovnováze. A změny volné enthalpie jsou měřitelné (i když trochu komplikovaněji, než je tomu u enthalpie, přičemž podmínka neměnného tlaku stále platí) a volná enthalpie je stavová. Co víc si přát. Použití díky neměnnému tlaku opět v chemii - když hodnota volné enthalpie klesá (tj. změna je v čase záporná), jde o děj (třeba chemickou reakci) samovolnou a soustava jde do stabilnějšího stavu, a to tak dlouho, až dojde do rovnováhy, kde už se volná enthalpie dál nemění a je na minimu - což neznamená, že už tam žádné děje neprobíhají! Když je změna kladná - hodnoty rostou - je děj nesamovolný a výsledek bude méně stabilní než začátek. A opět platí, že aktuální hodnotu volné enthalpie nemůžeme změřit, pouze její změny, ale bohatě nám to dostačuje.

(Hanka Böhmová)   >>>  

220) Sklon zemské osy13. 02. 2008

Dotaz: Jaký je rozdíl vzdálenosti zemské osy od kolmice? Myslím tím odklon osy. (R. Tofel)

Odpověď: Pravděpodobně máte na mysli sklon zemské osy vůči kolmici roviny oběhu Země okolo Slunce (neboli sklon vůči ekliptice), který je zhruba 23,4°.

(Jakub Jermář)   >>>  

221) Rozpínání vesmíru13. 02. 2008

Dotaz: Je červený posuv přímo úměrný vzdálenosti pozorované galaxie, tedy je při dvakrát vzdálenější galaxii dvakrát větší posuv? (czobor)

Odpověď: Zjednodušeně řečeno ano, přímá úměra pro velkou většinu případů platí. Nedá se ale říct, že neexistují výjimky - například u těch nejbližších galaxií se do rudého/modrého měřeného posuvu významně promítá pohyb galaxie prostorem (například v důsledku gravitačního působení okolních galaxií na sebe navzájem).

(Jakub Jermář)   >>>