FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

233) Var vody ve vysokých horách22. 01. 2008

Dotaz: Nemôžem nikde nájsť presnú tabulku závislosti bodu varu vody od nadmorskej výšky. Konkrétne potrebujem túto hodnotu pre výšku 6200 m. n. m. Ďakujem. (Ján Borovský)

Odpověď: Na http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/kinetic/vappre.html je kalkulátor (v dolní části stránky pod heslem Boiling Point Variation), který po dosazení nadmořské výšky vypočítá přibližnou hodnotu bodu varu vody. Myslím, že v toleranci několika málo stupňů Celsia se dá tomuto kalkulátoru věřit.

Ve výšce 6200 metrů nad mořem je teplota varu vody díky sníženému tlaku přibližně 80 °C.

(Pavel Böhm)   >>>  

234) Vodivost grafitu21. 01. 2008

Dotaz: Dobrý den, rád bych se zeptal, jaký je mechanismus vedení elektrického proudu v grafitu, hlavně co je důvodem toho, že je teplotní závislost odporu klesající. Může to být způsobeno tím, že jak je 4 vazný uhlík "napasován" do šesterečné soustavy, že se zvyšující teplotou některé vazby "povolí"? Pak mě ale zase překvapuje tak vyvoký bod tání grafitu. Děkuji za Vaši odpověď (Miroslav Panoš)

Odpověď: Elektrická vodivost grafitu dána jeho strukturou. Atomy uhlíku uspořádané do šestiúhelníků vytvářejí jednotlivé vrstvy (jakési včelí plástve), které jsou k sobě poutány slabšími interakcemi.

Uhlík v grafitu má tzv. hybridizaci sp2. To znamená, že jeho sigma-vazby jsou tři a směřují do vrcholů rovnostranného trojúhelníka. Podobné uspořádání známe u uhlovodíků s dvojnou vazbou nebo u benzenu. Takto uspořádané tři vazby si přímo říkají o spojování do šestiúhelníkú a jejich další spojování do "plástve", nejde tedy o žádné násilné napasování.

Do hybridizace se nezapojil čtvrtý orbital na uhlíkovém atomu, označovaný pz. Tyto zbylé orbitaly všech uhlíkových atomů jedné vrstvy (plástve) se dohromady kombinují na jeden veliký, tzv. delokalizovaný, pí-systém orbitalů. Vzájemnou kombinaci za vzniku jednoho systému známe i v menším vydání: u uhlovodíku benzenu, kde se týká šesti orbitalů, a u dalších aromatických uhlovodíků.

Delokalizace znamená, že určitý elektron "nepatří" k žádnému určitému uhlíkovému atomu vytvářejícímu pí-systém, ale se stejnou pravděpodobností se může vyskytovat na libovolném místě delokalizovaného systému. Což je v důsledku volná pohyblivost elektronů v pí-orbitalech po celé "plástvi". A tedy elektrická vodivost. Zároveň je zřejmé, že se elektrický proud přenáší dobře pouze po vrstvách, nikoli napříč (neexistují propojení pláství), a že narušení pravidelné struktury pláství (tj. porucha v krystalu) může vodivost ovlivňovat.

K teplotní závislosti vodivosti mě napadá pouze následující: Vodivost rostoucí s teplotou spíše nebude způsobena přerušením některých vazeb (viz výše, geometrické uspořádání je přirozené a nevytváří žádné zvláštní pnutí). Růst vodivosti s teplotou pozorujeme v případě vlastní vodivosti polovodičů, kdy elektrony s vyšší energií způsobenou vyšší teplotou mají větší šanci překonat energetický rozdíl mezi energetickým pásem, v němž jsou, a nejbližším vyšším prázdným energetickým pásem, v němž už se mohou volně pohybovat. Grafit je podoben právě spíše polovodičům než kovům - vytváří síť kovalentních vazeb atd. Zřejmě také možnost rozkmitání uhlíkových atomů je menší než u kovů, protože jsou drženy na místě směrovými kovalentními vazbami. Vazba v kovech je nesměrová, na všechny strany stejná, kdežto kovalentní vazba - překryv orbitalů - vyžaduje určité prostorové uspořádání a znesnadňuje výchylky.

(Hanka Böhmová)   >>>  

235) Zmrzne kosmonaut bez skafandru?21. 01. 2008

Dotaz: Je všeobecně známo: Skafandr musí kosmonauta zásobovat kyslíkem, ochránit ho před extrémně vysokými i nízkými teplotami a před radioaktivním zářením. Dotaz: Proč ho musí chránit před extrémně vysokými i nízkými teplotami ? Ve vesmíru je přece vakuum, a vesmír by se tedy měl chovat jako termoska, tj. nedovolit odvodu nebo přísunu tepla z/do těla kosmonauta... (Kamil Balvar)

Odpověď: Je pravda, že vakuum neodvádí teplo tak intenzivně, jako třeba ledová voda, přesto i zde k tepelným ztrátám dochází. Obecně se teplo šíří vedením (zejména v pevných látkách, nejlépe krystalických), prouděním (v kapalinách a plynech) a sáláním. Ve vakuu se tedy proces ztráty tepla omezuje na sálání. Každé těleso sálá, a to tím víc, čím má vyšší teplotu (úměrně čtvrté mocnině své teploty). Nahý člověk (37 °C, povrch těla asi 1,5 m2) ve vesmíru by chladnul, ztrácel energii rychlostí až několik set J/s. S podobným tepelným výkonem září i každý z nás, zároveň však velkou část vyzářené energie kompenzuje tepelná energie, kterou na nás zase vyzařuje naše okolí (zahřáté oblečení a další i zdánlivě docela chladné předměty v našem okolí, stěny budov, podlaha, a další) a my ji příjímáme, absorbujeme. Díky tomu (jelikož jsme o něco teplejší než naše okolí, obečení, ...) ztrácíme spíše jen desítky či dokonce jednotky J/s a tuto energii tedy musíme doplněovat v podobě potravy.


Zdroj: cs.wikipedia.org


(Jakub Jermář)   >>>  

236) Barva chladiče motorky21. 01. 2008

Dotaz: Dobrý deň. Na jednej internetovej stránke sa rieši dotaz, že prečo sa valec na motorke nafarbený čiernou farbou chladí lepšie ako napr. keď je nafarbený striebrenkou. Takže moja otázka spočíva v tom, že aký je rozdiel v prestupe tepla medzi týmito dvomi variantami? Podµa mňa je jedno akou farbou je to natreté. Chladenie spočíva v obtoku vzduchu okolo rebier valca. Nemyslím si, že farba bude mať vplyv, ale aj tak Vás prosím o vyjadrenie.Ďakujem (Martin)

Odpověď: Černé materiály (ve viditelném světle, tedy ty, jejichž emisivita je vysoká) obvykle mívají vysokou emisivitu i v oblasti infračervené, lépe se tedy zbavují tepla zářením. Z tohoto pohledu se jeví černá barva jako vhodnější než stříbrná.

Poznámka: jakýkoli nátěr (tedy přidání vrstvičky barvy) bude ale zároveň trochu izolovat - bránit prostupu tepla skrz vrstvičku barvy, takže situace není úplně jednoduchá a případné úpravy nemusí vést ke zlepšení chlazení.

(Jakub Jermář)   >>>  

237) Slapové jevy19. 01. 2008

Dotaz: Mám problém s pochopením přílivu a odlivu, nejvíc mě udivuje, že vliv Slunce je menši než Měsíce, přestože gravitační působení Slunce je mnohonásobně silnější?! (honza)

Odpověď: Máte prvadu v tom, že gravitační působení Slunce na Zemi je zhruba o dva řády silnější než působení Měsíce. Pro příliv a odliv však není nejdůležitější velikost gravitačního působení (ta je zásadní zejména pro dráhu těles, tj. proto Země obíhá okolo Slunce a ne okolo Měsíce), jako spíše rozdíl působení na přivrácenou a odvrácenou stranu (odvrácená strana Země je o několik tisíc kilometrů dále a jelikož gravitační působení se vzdáleností klesá, je ptahována méně - jde o tzv. slapové síly). A jelikož je Měsíc k Zemi blíže, je jeho gravitační pole méně homogenní (než silnější gravitační pole vzdálenějšího Slunce) a slapové síly způsobované Měsícem jsou proto větší.

(Jakub Jermář)   >>>