FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

247) Gravitace ve vakuu20. 12. 2007

Dotaz: Dobry den. Co je vakuum? A ako je to s gravitaciou a vakuom. Posobi gravitacia Zeme na predmet ulozeny v nadobe s vakuom? Podla mna gravitacia pôsobi , pr. vesmir. Ako je to , lebo sa s kamosom nevieme dohodnut. On hovori opak. Kde je pravda? (Out there?) Dakujem velmi pekne (karol)

Odpověď: Vakuum je latinsky prázdnota. Obvykle tak označujeme prostor s extrémně malým množstvím (či spíše hustotou) částic.

Gravitace působí ve všech prostředích (tedy i ve vakuu) a nelze ji ani žádným prostředím nijak odstínit. Moderní fyzika popisuje gravitaci jako deformaci časoprostoru - takže vůbec nevadí, když v tom časoprostoru na konkrétním místě nic není (neboli je tam vakuum, prázdnota). Prostor může být zdeformován (vlivem třeba docela zdálených hmotných objektů) i na místech, kde je v tomto smyslu prázdný.

(Jakub Jermář)   >>>  

248) Využitelnost solární energie20. 12. 2007

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zepatat, jaká část energie vyzářená Sluncem je pohlcována povrchem Země? Dovedeme celou tuto část technicky využít? Děkuji (Chelsie)

Odpověď: Na povrch Země směřuje méně než jedna miliardtina (1/1000000000) slunečního záření, zbytek je Sluncem vyzářen do ostatních směrů prostoru. Z dopadajícího záření (tedy z oné miliardtiny) je ale nezanedbatelná část (desítky procent) rovnou odražena pryč do vesmíru mraky a povrchem Země, teprve zbytek se nějakým způsobem využije k ohřátí (resp. udržení relativně stabilní teploty) Země.

I z toho, co zbyde (z oné miliardtiny zmenšené o odrazy do vesmíru) však člověk nedokáže v současnosti technicky využit více než několik tisícin procenta.

(Jakub Jermář)   >>>  

249) Ochrana zemněním a nulováním06. 12. 2007

Dotaz: Dobrý den, můžete prosím vysvětlit,nebo odkázat, jaký je rozdíl, mezi ochranou zeměním a nulováním? Děkuji (Majka)

Odpověď: Ochrana zemněním a nulováním je dnes zahrnuta pod společný název "Ochrana samočinným odpojením od zdroje". Princip a podrobnější pojednání o této problematice najdete například v článku Co skrývá elektrická zásuvka?. Ochrana zemněním - viz část "Síť TT", ochrana nulováním - viz části "Síť TN-C a Síť TN-S".

(Peter Žilavý)   >>>  

250) Vznik těžších prvků04. 12. 2007

Dotaz: Dobrý den, ve hvězdách dochází převážně ke skladným reakcím vodíku a helia, za podmínek nepředstavitelných (teplota, tlak, atd..). Stále se ale jedná o lehké prvky s nízkým počtem částic. V jakém prostředí tedy musely vznikat prvky s vysokým obsahem protonů (olovo, zlato, rtuť, atd..) v takovém množství jaké jsou na Zemi, příp. ve vesmíru. (Vladimír)

Odpověď: Ke šlučování (fůzi) atomů lehčích prvků skutečně dochází především v nitru hvězd. Nejčastějším dějem je slučování atomů vodíku a jeho přeměnu na hélium (tzv. proton-protonový řetězec), zejména u hmotnějších hvězd pak dochází (především v pozdějším stádiu vývoje hvězdy) i ke tvorbě těžších prvků - nejtěžším takto vzniklým prvkem je ale železo, protože cokoli těžšího než železo už je pro hvězdu energeticky nevýhodné (těžší prvky se naopak vyplatí štěpit, cehož využívají například atomové elektrárny štěpící zejména uran). Těžší prvky vznikají jinak, předpokládáme, že většina těžších prvků vzniká jako vedlejší produkt při tzv. výbuchu supernov, gigantické explozi na konci hvězdného "života".


Krabí mlhovina je pozůstatek výbuchu supernovy v roce 1054.
Zdroj: cs.wikipedia.org

(Jakub Jermář)   >>>  

251) Nejmenší planeta04. 12. 2007

Dotaz: Jak se jmenuje nejmenší planeta naší Galaxie? (Eva Tranová)

Odpověď: Za nejmenší dosud známou planetu lze považovat planetu Merkur. Ještě menší jsou objekty Pluto, Eris a Ceres, ty však podle definice Mezinárodní astronomické unie (IAU) schválené v Praze v srpnu 2006 jsou nazývány "trpasličími planetami" (anglicky: dwarf planet), nepovažujeme je tedy již za planety.


Planeta Merkur

(Jakub Jermář)   >>>