FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

267) Stav beztíže v ISS16. 11. 2007

Dotaz: Dobrý večer, chtěla bych se zeptat: 340 000 km od Země existuje magický bod. Gravitační síla od Země a od Měsíce je zde vyrovnaná - absolutní stav bez tíže. Vlivy ostatních nebeských těles zde můžeme zanedbat. Mezinárodní vesmírná stanice ISS létá 400 km nad Zemí. Tam ještě působí "90%zemské přitažlivosti". Přesto astronauti cítí stav bez tíže. Jak to? (Bibiána)

Odpověď: Ve stanici ISS, která krouží okolo Země, působí v důsledku kruhového (resp. mírně eliptického) pohybu také odstředivá síla, která má opačný směr než síla gravitační a která se s gravitační silou vyruší. Kosmonauti obíhjící spolu s ISS okolo Země tedy necítí gravitační ani odstředivou sílu.

(Jakub Jermář)   >>>  

268) Záporná dráha, záporná rychlost16. 11. 2007

Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat, jestli existuje (dá se definovat) záporná rychlost(tím pádem záporná dráha)? Myslím si že ne. Nicméně to nejsem při konfrontaci schopen obhájit. Chtěl bych poprosit o nějaký pěkný důkaz (matematický, fyzikální), platí i pro případ že záporná rychlost existuje. Děkuji za odpověd. Adam (Adam)

Odpověď: Definovat se dá ledacos, otázkou je, zda je to k něčemu dobré. Při pohybu po přímce třeba můžeme definovat jako zápornou rychlost takovou rychlost, kdy se bude objekt pohybovat "na druhou stranu", v protisměru. Definovat opravdu můžeme ledacos, jen je potřeba hlídat, aby naše definice byly alespoň trochu rozumné a situaci více zpřehledňovaly a usnadňovaly než zamlžovaly.

(Jakub Jermář)   >>>  

269) Vaření na indukční plotně16. 11. 2007

Dotaz: Dobrý den, má vaření na indukční plotně podobný vliv na potraviny jako mikrovlnná trouba? Dá se předpokládat nějaký neg. vliv na člověka? (zuzana)

Odpověď: Není mi známo, že by byl prokázán negativní vliv ohřevu na indukční plotně na ohřívané potraviny. Negativní vliv si dokážu teoreticky představit například u lidí s kardiostimulátorem, pokud by se kardiostimulátor dostal do těsné blízkosti (centimetry, max. pár desítek centimetrů) od zapnuté plotny. Ale nevybavuju si, že bych kdy slyšel o takto způsobených potížích.

(Jakub Jermář)   >>>  

270) Kolik lze vidět hvězd16. 11. 2007

Dotaz: Chtěla jsem se zeptat kolik hvězd vidí člověk pouhým okem? (Herbí)

Odpověď: Velmi záleží na místních podmínkách a kvalitě zraku pozorovatele. V potemnělé horské krajině za příznivého počasí lze vidět asi 3 tisíce hvězd (na celé obloze pak asi 6 tisíc). Ve městě s pouličním osvětlením (a dalším světelným smogem) výrazně méně.

Moderními dalekohledy jsme schopni vidět hvězd výrazně více, odhaduje se to na desítky triliónů!

(Jakub Jermář)   >>>  

271) Zakřivení prostoročasu Zemí16. 11. 2007

Dotaz: Dobrý den, měl bych dotaz ohledně obecné teorie relativity. Můžeme-li nahradit gravitační pole zakřivením prostoročasu, je příčinou zakřivování pouhá přítomnost hmoty (zda jsem to dobře pochopil: Země na nás tedy nepůsobí žádnou silou, jenom zakřivuje prostoročas a pak nám brání v pohybu po nejpřímější cestě). Rád bych tedy věděl jestli potom např. Země zakřivuje časoprostor i pro sebe samu a tím mění svoji nejkratší dráhu po tomto časoprostoru. Děkuji (Havelka Jan)

Odpověď: Každé hmotné těleso (a tedy i Země) zakřivuje prostoročas. A každé hmotné těleso (a tedy i Země) se pak v takto "zprohýbané krajině prostoročasu" pohybuje po nějkratší možné dráze - tzv. po geodetice. Ve své podstatě tedy lze ríci, že ano, Země zakřivuje prostoročas i pro sebe samu.

(Jakub Jermář)   >>>