FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

269) Vaření na indukční plotně16. 11. 2007

Dotaz: Dobrý den, má vaření na indukční plotně podobný vliv na potraviny jako mikrovlnná trouba? Dá se předpokládat nějaký neg. vliv na člověka? (zuzana)

Odpověď: Není mi známo, že by byl prokázán negativní vliv ohřevu na indukční plotně na ohřívané potraviny. Negativní vliv si dokážu teoreticky představit například u lidí s kardiostimulátorem, pokud by se kardiostimulátor dostal do těsné blízkosti (centimetry, max. pár desítek centimetrů) od zapnuté plotny. Ale nevybavuju si, že bych kdy slyšel o takto způsobených potížích.

(Jakub Jermář)   >>>  

270) Kolik lze vidět hvězd16. 11. 2007

Dotaz: Chtěla jsem se zeptat kolik hvězd vidí člověk pouhým okem? (Herbí)

Odpověď: Velmi záleží na místních podmínkách a kvalitě zraku pozorovatele. V potemnělé horské krajině za příznivého počasí lze vidět asi 3 tisíce hvězd (na celé obloze pak asi 6 tisíc). Ve městě s pouličním osvětlením (a dalším světelným smogem) výrazně méně.

Moderními dalekohledy jsme schopni vidět hvězd výrazně více, odhaduje se to na desítky triliónů!

(Jakub Jermář)   >>>  

271) Zakřivení prostoročasu Zemí16. 11. 2007

Dotaz: Dobrý den, měl bych dotaz ohledně obecné teorie relativity. Můžeme-li nahradit gravitační pole zakřivením prostoročasu, je příčinou zakřivování pouhá přítomnost hmoty (zda jsem to dobře pochopil: Země na nás tedy nepůsobí žádnou silou, jenom zakřivuje prostoročas a pak nám brání v pohybu po nejpřímější cestě). Rád bych tedy věděl jestli potom např. Země zakřivuje časoprostor i pro sebe samu a tím mění svoji nejkratší dráhu po tomto časoprostoru. Děkuji (Havelka Jan)

Odpověď: Každé hmotné těleso (a tedy i Země) zakřivuje prostoročas. A každé hmotné těleso (a tedy i Země) se pak v takto "zprohýbané krajině prostoročasu" pohybuje po nějkratší možné dráze - tzv. po geodetice. Ve své podstatě tedy lze ríci, že ano, Země zakřivuje prostoročas i pro sebe samu.

(Jakub Jermář)   >>>  

272) Radioizotopy jódu13. 11. 2007

Dotaz: Dobry den, chcela by som Vas poprosit o nejake informacie ohladom radioizotopov jodu, vsade nachadzam len zmienky o I132, prip. I129. Co ostatne maju nejake prakticke vyuzitie? (Barbora)

Odpověď: Izotopů jodu je známo 37 a jejich výčet spolu s poločasy a způsoby rozpadu si lze prohlédnout na adrese http://ie.lbl.gov/education/parent/I_iso.htm.

V přírodě se vyskytuje pouze jediný z nich, 127I, všechny ostatní jsou připraveny uměle.

Radioizotopy jodu se využívají prakticky výhradně v nukleární medicíně, imunoanalýze, farmakologii a biochemii, a to buď ke značkování molekul pro potřeby sledování jejich chování v živém organismu či pro lékařskou diagnostiku (zobrazování tkání a orgánů, do kterých se takto označené molekuly dostanou), anebo jako léčebné preparáty - zářiče při léčbě nádorových onemocnění, které se ukládají v nemocné tkáni a svým zářením ničí nádorové buňky, aniž by příliš poškozovaly zbytek těla. Nejčastěji používanými izotopy jsou:

123I - využíván v lékařské diagnostice při zobrazovací metodě SPE(C)T (jednofotonová emisní (počítačová) tomografie), tedy tomografii (snímkování složeném z jednotlivých řezů) založené na sledování záření z použitého radionuklidu. Podle intenzity záření lze usuzovat na aktivitu buněk příslušné části zkoumaného orgánu, a tím odhalit patologické změny ve funkci orgánů, sledovat aktivitu jednotlivých částí mozku a podobně.

125I - používá se při vývoji radiofarmak ve fázi "in vitro" (experimenty mimo živý organismus) a jako zářič při léčbě nádorových onemocnění.

131I - používán běžně při diagnostice a léčbě onemocnění štítné žlázy, dále též k vyšetření funkce ledvin. (132I se dříve používal při léčbě onemocnění štítné žlázy, dnes je nahrazován výše zmíněnými izotopy.)

V poslední době se využívají i izotopy 124I a 122I, které se rozpadají za uvolnění pozitronu, pro potřeby pozitronové emisní tomografie (PET, analogie výše zmíněné SPET) - tedy v diagnostice k zobrazování tkání, orgánů a jejich funkcí. A konečně izotop 122I, který má, díky velmi krátkému poločasu rozpadu (3,6 minuty) v medicíně pouze omezené použití.

Tyto izotopy se pro lékařské účely vyrábějí v urychlovačích nebo jaderných reaktorech a do těla pacienta se dostávají vázané v podobě různých chemických látek injekčně nebo perorálně.

Za zapůjčení literatury a odbornou pomoc děkuji doc. RNDr. Ladislavu Lešetickému, CSc. z Katedry organické a jaderné chemie Přírodovědecké fakulty UK.

(Hanka Böhmová)   >>>  

273) Změny světla v materálu a chromatická vada13. 11. 2007

Dotaz: Dobrý den, měl bych takový malý dotaz. Pokud se mluví o barvě světla, většinou se uvádí určitá vlnová délka jako její určující faktor. Jenže jelikož prostředí ovlivňuje rychlost světla a zároveň i jeho vlnovou délku, znamená to, že bych měl v opticky hustším prostředí, např. ve vodě, vidět barvy zkresleně. Proč tomu tak není? (Petr)

Odpověď: Především si ujasněme, že prostředí sice mění vlnovou délku světla, nemění však jeho frekvenci. A pravě frekvence (a s ní spojené množství energie připadající na jeden foton) je to, co vnímá neše oko i naprostá většina přístrojů detekujících světlo. Pokud mluvíme o vlnové délce, obvykle tím myslíme vlnovou délku daného světla ve vakuu (a tedy i ve vzduchu, neboť ve vzduchu se od vakua liší jen nepatrně).

Dále je třeba se zmínit o disperzi světla. Prostředí totiž ovlivní rychlost světla různých barev různě. To se projeví především při použítí některých optických prvků, například čoček. Různá rychlost světla různých barev uvnitř čočky totiž znamená i různý index lomu pro různé barvy. A jelikož na indexu lomu záleži, jak moc ke kolmici (resp. od kolmice) se bude světlo lámat, bude výsledným efektem to, že čočka bude lámat červené světlo jinak než modré. Opravdu tedy uvidíte obraz zkreslený. Tuto nepříjemnost nazýváme "chromatická vada" či "chromatická aberace" (z řeckého χρώμα [chróma] = barva a latinského aberrare = odchylovat se). Optická soustava (tedy obvykle několik vhodně volených a zkombinovaných čoček) odstraňující chromatickou vadu se pak nazývá "achromát".

(Jakub Jermář)   >>>