FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

30) Foton ve tmě08. 04. 2011

Dotaz: Zajímalo by mě když foton je částice nebo vlnění, které vnímáme jako světlo, kam potom zmizí v momentě když zhasneme? Co se stane s těmito částicemi? (Michal Hanák)

Odpověď: Všechna tělesa vyzařují v závislosti na své teplotě elektromagnetické záření o určité frekvenci. Je-li tato teplota "vhodná", je vyzařovaná frekvence někde mezi 400 - 800 THz (odpovídá vlnové délce 350 - 750 nm, tzv. viditelná část elektromagnetického spektra) a my vidíme světlo.
   Rozsvítíme-li si tedy žárovku, zahřejeme její vlákno na správnou teplotu a ona začne vyzařovat. Tato vyzařovaná energie (záření) se ale neuvolňuje kontinuálně, nýbrž v tzv. kvantech. Běžně se dá kvantum představit jako letící balíček energie, který má jasně definovanou velikost, závislou pouze na frekvenci záření a Planckově konstantě a my ho nazýváme fotonem.
   Pokud tedy zhasneme, žárovka se ochladí, letící balíčky energie viditelného světla jsou pohlceny například zdmi a oko hlásí tmu.
(Ivana V.)   >>>  

31) Stav beztíže07. 04. 2011

Dotaz: Má těleso ve stavu bez tíže hmotnost? Pokud ano, šla by jeho hmotnost změřit? Jak? (Lenka Valjentová)

Odpověď: Dobrý den. Těleso ve stavu beztíže má stále svou hmotnost. To, že se v tomto stavu nachází, se dá představit tak, že když pod ono těleso dáte váhu, tak nic nenaměříte (tímto i odpovídám na druhou část dotazu :o) ). Toto nastává typicky při volném pádu. Kdybyste stála na střeše nějakého vysokého mrakodrapu na váze, naměřila by Vaší hmotnost. Kdyby najednou z ničeho nic onene mrakodrap zmizel a Vy jste padala volně s váhou pod nohama, naměřila by nulovou hodnotu. To je beztíž. Něco podobného zažívají kosmonauté na orbitě kolem Země.
(Michal Kloc)   >>>  

32) Bruslení07. 04. 2011

Dotaz: Proč brusle po ledě dobře kloužou? (rosomak)

Odpověď: Dobrý den. Led je obecně hezky kluzký z toho důvodu, že je na jeho povrchu vždy vrstvička vody. Pod čepelí brusle led vždy trochu více odtaje (zvýšeným tlakem), a to podporuje skluz.
(Michal Kloc)   >>>  

33) Hmotný bod05. 04. 2011

Dotaz: Které z uvedených těles můžeme považovat za hmotný bod? Míč vystřeleny na branku, míč v rukou brankáře, běžící zavodník při dálkovém běhu, boxer při zápase, rotující kulička na stole, kolo jedoucího auta, uměla družíce Země. Proč tomu tak je? děkuji za odpověď (Jana)

Odpověď: Dobrý den. Hmotný bod je zavedený abstraktní pojem, který se používá v případech, kdy pro pozorovaný experiment/jev nemají rozměry a tvar tělesa žádný smysl uvažovat (například velikost tělesa je vzhledem k rozměrům celého experimentu zanedbatelná, stačí-li nám pozorovat pouze těžiště tělesa, atd.). Takové těleso si představíme jako bod kterému připíšeme hmotnost, rychlost, polohu,.. původního tělesa. Tedy k položené otázce, za hmotný bod můžeme počítat všechny objekty nebo žádné, podle toho, v jaké situaci je pozorujeme. Míč je dobré aproximovat hmotným bodem, chceme-li sledovat jeho trajektorii pohybu po hřišti, rozhodně ale ne, chceme-li sledovat například proudění vzduchu okolo něho při vykopnutí na branku (rozměry míče jsou vůči celému hřišti zanedbatelné, ale vůči těsnému okolí ne). Teď již určitě nebude těžké, rozmyslet si všechny ostatní případy :-)
(Ivana V.)   >>>  

34) Nuklid vs. izotop05. 04. 2011

Dotaz: Jaký je přesně rozdíl mezi izotopem a nuklidem? Definice obou termínů se najdou na mnoha místech. Ale není mně z toho zcela jasné, jak se vlastně odlišují. Bylo by možné nějak blíže objasnit? Snad i na nějakém příkladu? Předem děkuji. (Martin Konvalinka)

Odpověď:

Dobrý den.

Když hovořím o nuklidu 238U, tak mám na mysli daný prvek s příslušným počtem neutronů. Jiný nuklid je např. 235U. Tyto dva nuklidy náleží stejnému prvku, liší se jen počtem neutronů, a říkáme jim izotopy.

Pojem "nuklid" tedy precizuje pojem "prvku" tím, že dále určuje nukleonové číslo a případně i energetický stav (metastabilní izomerní stavy jader). Zjevně je ale možné se tomuto poněkud matoucímu slůvku vyhnout. Místo "nuklid 238U" můžeme beztrestne říkat např. "jádro 238U".

(Michal Kloc)   >>>