FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 4 dotazů obsahujících »kompenzována«

4) Volný pád06. 09. 2002

Dotaz: Chtěl bych se zeptat na volný pád. Je pravda, že těleso pohybující se volným pádem bude nustále zrychlovat (dalo by se říci do nekonečna, resp. do jeho dopadu na zem)? Nebo nakonec (při dostatečně dlouhé dráze) dosáhne určité své maximální rychlosti, která bude záviset na odporu vzduchu a hmotnosti toho tělesa? (Vašek)

Odpověď: Samozřejmě to zrychlování bude dosti rychle hasnout. Při skoku parašutysty už asi za 15 sekund bude rychlost asi 200 km/h a odpor vzduchu tak velký, že padá dále rovnoměrně. U pouťového balónku je to zrychlování jen asi sekundové, u kapičky mlhy jen setiny sekundy. Také kapky deště zrychlují jen několik málo sekund a pak padají rovnoměrně, gravitace je zcela vykompenzována odporem vzduchu. Kdybyste hodil olověnnou kuličku z letadla, které letí 10 km vysoko i ona by už dosti dlouho před dopadem ustálila svou rychlost, protože odpor vzduchu roste s rychlostí velmi rychle, v tomto případě s její druhou mocninou. Proto také v reálném případě neplatí, že všechna tělesa padají stejně. Odpor vzduchu hraje důležitou roli. Neplatí ani (když bereme odpor vzduchu v potaz), že těžší těleso padá větší ustálenou rychlostí. Kdybychom z toho letadla hodili olověnnou 100 g těžkou kuličku společně s kilovou peřinou, tak ta lehčí kulička bude mít větší ustálenou rychlost, než ta těžší peřina. Někdy tedy padá těžší těleso rychleji, někdy obráceně je rychlejší to lehčí.
Nakonec jen trochu nereálná poznámka. I kdyby vše probíhalo ve vzduchoprázdnu a hnací síla by byla stále stejně velká, stejně by rychlost nerostla do nekonečna. Jakmile by se začala blížit rychlosti světla, růst by se začal zpomalovat, protože by rostla relativisticky hmotnost kuličky. Nejvyšší rychlost, ke které by se to v tomto scifi pokusu blížilo, ale nedosáhlo, by byla rychlost světla.
(M.Rojko)   >>>