FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

312) (ne)smáčivá kapalina13. 09. 2007

Dotaz: Narazil jsem na tento problém. Daná kapalina stěny určité nádoby buď smáčí nebo nesmáčí. Zajímalo by mne, zda existuje konkrétní dvojice kapalina - pevná látka, pro kterou nastane mezní případ, tj. volná hladina bude kolmá ke stěně nádoby. Předem děkuji za odpověď. (D.Hejda)

Odpověď: Principiálně nebrání nic tomu, aby taková dvojice existovala, úhel 90 stupňů není z tohoto hlediska nijak výjimečný. Je známo mnoho látek, které mění velikost povrchového napětí - v kuchyni používáme například saponáty snižující hodnotu povrchového napětí voda/nepolární látka (mastnota). Vhodnou koncentrací saponátu by tedy bylo teoreticky jistě možné zajistit, aby hladina vody byla ve "vhodně omaštěné" nádobě právě kolmá na stěnu.

(Hana Böhmová)   >>>  

313) Var butanu13. 09. 2007

Dotaz: Dobrý deň, doposiaµ neúspešne hµadám graf bodu varu butánu v závislosti na teplote a tlaku. Prosím poraďte, kde by som ho mohol nájsť. Ďakujem. (Daniel Spišák)

Odpověď: Graf závislosti teploty varu butanu (n-butanu, tj. lineárního izomeru) na tlaku, resp. graf závislosti rovnovážné tenze páry butanu na teplotě, je zde:

Graf je uprostřed stránky, pozor, tlak je uveden v mm rtuťového sloupce (1mmHg = 133,33 Pa) a osa má logaritmické měřítko, tj. červená mřížka zobrazuje jednotlivé desetiny (různě velké!) příslušného úseku vymezeného dvěma azurovými vodorovnými linkami. V tabulce nad grafem jsou uvedeny některé dvojice hodnot.

(Hana Böhmová)   >>>  

314) Převrácený obraz v oku12. 09. 2007

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s přijímáním obrazu do našeho oka. Myslím, že sítnice dostává obraz převrácený, a přesto prý vidíme svět takový, jaký je. Jak je to možné? Mozek si obraz upraví? Děkuji předem za odpověď (Vojtěch B.)

Odpověď: Ano, na sítnici je promítán převrácený obraz, za jeho zpracování (a zdaleka nejde jen o převrácení, ale také do značné míry "domyšlení/dokreslení" a další jevy) pak může zpracování obrazového vjemu v mozku. S trochou nadsázky se dá říct, že vidíme mozkem (a ten k tomu používá informace z očí).

(Jakub Jermář)   >>>  

315) Interference laserových paprsků12. 09. 2007

Dotaz: Dobrý den, je možné realizovat dvěma lasery jev, kdy interferencí dvou paprsků dojde k jejich vyrušení? Jestli ne, tak co tomu brání? Děkuji (Milan)

Odpověď: Ano, je možné pomocí interference dosáhnout toho, že v nějakém konkrétním místě se paprsky zcela "odečtou". Není toho ale možné dosáhnout "po celé délce" paprsku, není tedy možné jeden paprsek pomocí druhého paprsku "zrušit všude".

(Jakub Jermář)   >>>  

316) Zapálená cigareta a tavení skla10. 09. 2007

Dotaz: Jaká je teplota rozžhaveného tabáku v cigaretě a kolik stupňů je potřeba na tavení skla?.. (Lukáš)

Odpověď: Podle letálu Ligy proti rakovině je teplota zapáleného konce cigarety při 900°C až 1000°C v okamžiku, kdy kuřák vdechuje kouř, leží-li cigareta na popelníku, klesá teplota jejího zapáleného konce na 80°C až 300°C.

Běžné sklo se taví při teplotách okolo 1000°C, křemenné sklo při teplotách na 1650°C.

Zdroj:
(Jakub Jermář)   >>>