FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

316) Zapálená cigareta a tavení skla10. 09. 2007

Dotaz: Jaká je teplota rozžhaveného tabáku v cigaretě a kolik stupňů je potřeba na tavení skla?.. (Lukáš)

Odpověď: Podle letálu Ligy proti rakovině je teplota zapáleného konce cigarety při 900°C až 1000°C v okamžiku, kdy kuřák vdechuje kouř, leží-li cigareta na popelníku, klesá teplota jejího zapáleného konce na 80°C až 300°C.

Běžné sklo se taví při teplotách okolo 1000°C, křemenné sklo při teplotách na 1650°C.

Zdroj:
(Jakub Jermář)   >>>  

317) Blaise Pascal10. 09. 2007

Dotaz: Ahoj,ráda bych věděla něco o životě Pascala,o tom jak studoval,zkrátka tak=) (Věra Zachová)

Odpověď: O životě i díle Blaise Pascala lze nalézt na internetu celkem dost informací, podívejte se například na:
(Jakub Jermář)   >>>  

318) Olověné akumulátory08. 09. 2007

Dotaz: Dobrý den, můj dotaz se týká olověných akumulátorů: Výsledkem chemického děje Pb+SO42- , který je na záporné elektrodě je sloučenina PbSO4 + 2e- . Aby se na kladné elektrodě vytvořilo PbSO4 +2H2O je zapotřebí oněch dvou elektronů ze záporné elektrody. Tyto elektrony se na kladnou elektrodu dostanou prostřednictvím vnějšího obvodu. Nabízí se mi otázka, proč tyto elektrony neprojdou skrz separátor a elektrolyt ke kladné elektrodě, když separátor i elektrolyt mají relativně velkou vodivost, což se vyžaduje, protože jejich vodivost tvoří část vnitřního odporu akumulátoru, který je mnohdy menší než připojená zátěž. (Martin Gabzdyl)

Odpověď: Na elektrodě, o níž je řeč, probíhá samovolná oxidace olova - jde tedy o anodu. Na rozhraní povrchu elektrody a elektrolytu se samovolně ustavuje redukčně-oxidační rovnováha a vzniká zde určitý potenciál daný tím, že povrch elektrody je oproti elektrolytu "zápornější" (rovnováha produkuje určitý přebytek elektronů na povrchu elektrody). Rozdíl potenciálů katody a anody pak vytváří spád - tedy napětí - umožňující pohyb elektronů od anody ke katodě. To se může dít jednak cestou přes vodič, jednak cestou přes elektrolyt. Z výše napsaného však vyplývá, že cesta elektronů z anody do roztoku je zablokována "protisměrným" potenciálem na rozhraní ("+" v elektrolytu, "-" na elektrodě), nestačí tedy uvažovat pouze vodivosti.

Elektrony přecházející z povrchu elektrody do roztoku by se musely navázat na nějakou částici - tedy redukce - což je ovšem právě opačný děj než děj samovolně probíhající. Lze to uskutečnit pouze působením většího vnějšího napětí opačného směru, než je napětí rovnovážné - tedy při nabíjení akumulátoru - kdy elektrony dostatečně urychlené v opačném směru mohou "prorazit" energetickou bariéru protisměrného potenciálu a podstoupit původně energeticky nevýhodný děj (redukci - přechod do roztoku).

Toto blokování toku elektronů protisměrným potenciálem se využívá například při ochraně velkých kovových předmětů proti korozi. Jednou z možností je vložení určitého malého napětí opačného směru, než je rovnovážné napětí "článku" vznikajícího při korozních reakcích. Ačkoli chemické podmínky pro vznik koroze dále trvají, jedná se nyní o děj energeticky nevýhodný, který neprobíhá, nebo je významně utlumen.

(Hana Böhmová)   >>>  

319) Urychlovač LHC v CERNu31. 08. 2007

Dotaz: Dobrý den, nevíte, jak jsou na tom v CERNu se zprovozněním LHC? Koukal jsem na http://www.cern.ch , ale tam jen sáhodlouze píší jak se jim krásně chladí magnety na 1.9K, ale nepochopil jsem, jestli už tam běhají protony kolem dokola a také, jestli už jsou funkční detektory srážkových produktů. děkuji. (Roman Nádhera)

Odpověď: Protony by měly začít v urychlovači běhat dokola a srážet se na jaře příštího roku, experimenty finalizují instalaci, aby bylo možné příští rok opravdu začít. Podívejte se na
(Jiří Dolejší)   >>>  

320) Ostřelování jádra antipiony30. 08. 2007

Dotaz: Chtěl bych se zeptat co se stane kdybychom ostřelovali nestabilní jádro proudem antipionů. Napadlo mě že by se mohlo jádro destabilizovat a přinutit k samovolnému rozštěpení. Je má teorie správná? (Vojtěch Spálenský)

Odpověď: Moc není. Zaprvé když mluvíte o nestabilním jádru, tak tím říkáte, že toto jádro se samo od sebe(=samovolně) dříve či později rozpadne. Takže ho nepotřebujete destabilizovat.

Zadruhe ostřelováním jádra jinými částicemi se dá dosáhnout lecčeho, záleží na druhu částice a na její energii. Antipiony nejsou pro tento ani jiný účel nijak magické, neboť antipiony jsou totéž co piony, jen antičástice k pi- je pi+ a obráceně, podívejte se například do Wikipedie na heslo pion.

(Jiří Dolejší)   >>>