FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

328) Tepelně-izolační vlastnosti hliníkové fólie07. 08. 2007

Dotaz: Odráží-li např. alu-fólie teplo zpět do místnosti, funguje jakoby tepelná izolace; bude odrazný (a tedy tepelně-izolační) účinek podobný i když se bude odrazné fólie přímo dotýkat vrstva jiné hmoty? Má smysl dávat odraznou fólii pod malbu nebo omítku, pod vrstvu podlahového betonu, jako tepelnou izolaci, nebo naopak usnadní tepelnou vodivostí průnik tepla? (František Hybner)

Odpověď: Al-fólie odráží teplo šířící se zářením neboli sáláním, má tedy smysl především na povrchu (zdi, stropu, ...). S podložkou je v kontaktu zadní stranou, což odrazu na přední straně nevadí, projeví se to jen tím, že vlastní záření Al-fólie bude odpovídat vlastnímu záření podkladu (rovnost teploty). Ze studeného povrchu je záření menší než z teplejšího okolí; tento nedostatek záření z daného směru pociťujeme tím, že z něj "čiší chlad".

Uvnitř materiálu (zdi, podlahy, omítky) má Al-fólie smysl jen potud, pokud je tento materiál dostatečně prostupný pro sálání. Ta část energie přenesená původně sáláním, která se v něm pohltí, se totiž dále přenáší vedením a nebude fólií odrážena. Pro kvantitativní odpověď, kolik se tedy tepla odrazí (uspoří), by bylo nutno vědět, o jaký materiál konkrétně jde, a jak dalece je prostupný pro dlouhovlnné, tepelné záření.

Proti teplu šířícímu se vedením nepomůže, protože hliník výborně vede teplo vedením.

Teplo šířící se prouděním zastaví tím, že skrz souvislou Al-fólii nemůže žádná tekutina (přenášející teplo) proudit. Zde se ovšem neuplatní její materiál (hliník), ale její mechanická souvislost a tedy neprostupnost pro kapaliny a plyny.

(Jan Obdržálek)   >>>  

329) Barva zvuku03. 08. 2007

Dotaz: Chci se zeptat jak se projeví na zvukových vlnách barva zvuku ve skutečnosti a na grafu (Petr Zavadil)

Odpověď: Barva zvuku je dána obsahem vyšších harmonických a také obalovou křivkou. Nějak jednoduše to popsat nejde, nejlepší je použít vhodný program (třeba Goldwave) a podívat se na tentýž tón zahraný ladičkou (po eventuálním prvním "cinknutí" prakticky čistý základní tón, mírně tlumený) a na různé hudební nástroje, eventuálně i zpívaný tón. Čistý tón je zobrazen hladnou sinusoidou s pomalu se zmenšující amplitudou, tón "barevnější" má pestřejší, divočejší průběh.

Na druhou stranu, dva úplně různé průběhy mohou znít úplně stejně. Stačí si pustit dva čisté tóny s různým fázovým poměrem, třeba kvintu

sin 400t + 0,5 sin 800t
a porovnat s
sin 400t + 0,5 cos 800t.

Určitě Vám s tím poradí a pomůže Váš fyzikář na škole. Kdyby neměl čas, napište mi, a pošlu Vám hezký program vyvinutý na Západočeské univerzitě v Plzni, který na kombinaci několika málo prvních harmonických ukazuje necitlivost našeho ucha na fázové poměry, a jiný program (téhož původu), umožňující míchat, vidět a slyšet kombinaci až 30 harmonických.

(Jan Obdržálek)   >>>  

330) Zahubí nás výbuch supernovy?02. 08. 2007

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, v jaké vzdálenosti od naší sluneční soustavy by ještě mohla vybuchnout průměrná supernova, aby takovýto jev neohrozil život na Zemi. Za odpověď předem děkuji. S pozdravem Žáček (Jiří Žáček)

Odpověď: Odhaduje se, že pro život na Zemi by byl smrtící výbuch supernovy ve vzdálenosti méně než 30 světelných let. V současnosti se z potenciálních budoucích supernov nachází dostatečně blízko akorát hvězda Sírius (která je od nás nyní zhruba 9 světelných let daleko), než se však ze Síria v daleké budocnosti stane supernova, vzdálí se od nás - vlivem svého náhodného pohybu vůči Slunci - do bezpečné vzálenosti. Nelze však zcela vyloučit, že se ale zase jiná potenciální supernova v daleké budocnosti ke Sluneční soustavě naopak přiblíží.

(Jakub Jermář)   >>>  

331) Zásah bleskem02. 08. 2007

Dotaz: Může mě zasáhnout blesk, když třeba spím, a mám na sobě zlatej řetízek? (Martin)

Odpověď: Pokud spíte v uzavřené budově, nedotýkáte se přitom topení, vodovodních trubek ani jiných velkých kovových konstrukcí a nejste "nalepen" na okno, pak lze zásah bleskem prakticky zcela vyloučit. Zlatý řetízek (je-li normálně na těle, tedy netrčí-li do prostoru) pravděpodobnost zásahu bleskem prakticky nijak neovlivní.

(Jakub Jermář)   >>>  

332) Je rychlost světla základní konstantou?20. 07. 2007

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, zda dle nejnovějších poznatků je rychlost světla ve vakuu c stále považována za "nejkonstantnější konstantu" ve vesmíru. Pokud ano, existuje nějaké vysvětlení proč? (kromě poznatků na základě výsledků měření). Za odpověď předem děkuji Žáček (Žáček)

Odpověď: Veškeré jevy se fyzika pokouší vysvětlovat podle teorií, které za tímto účelem vytváří. Některé teorie se brzy ukáží jako nevhodné, neodpovídající realitě, jiné po dlouhou dobu dobře vystihují pozorované jevy a umožňují takové jevy vypočítat, předvídat. Mezi tyto (zatím?) "úspěšné" teorie patří mimo jiné i teorie relativity, která konstantnost rychlosti světla ve vakuu vyžaduje. A jelikož nám teorie relativity dobře slouží (což se využívá v mnoha aplikacích, typicky třeba u družicové navigace GPS), domníváme se, že konstantní rychlost světla ve vakuu skutečně patří mezi základní konstanty.

(Jakub Jermář)   >>>