FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

338) Magnetické stínění26. 06. 2007

Dotaz: Dobrý den, používám na motocyklu tzv. tankvak, což je brašna přichycena k nádrží pomocí permanentních magnetů a mám triviální problém: potřebují občas převážet notebook či jiné magnetický citlivé věci a nevím, jakým způsobem je izolovat od působení poměrně silného magnetického pole. Je to vůbec v běžné praxi možné? Díky a přejí příjemný den. Ocvirk (Tomas Ocvirk)

Odpověď: Tomuto tématu jsme se již věnovali v těchto odpovědích: Prakticky by stínění pro daný případ mohlo vypadat jako mistička z měkké oceli, ve které spočívá permanentní magnet tak, že okraj mističky a jeden pól magnetu jsou v rovině, která přilehne na nádrž. Právě teď jsem si to vyzkoušel s mrňavým neodymovým magnetem (placička s průměrem 10 mm a tloušťkou 2 mm) vloženým do ocelové podložky a překrytým dvoukorunou. Na plechu to drží skvěle a magnetické pole velku je docela slabounké...

Jinak hledejte po webu, správná slova jsou "magnetic shielding"+ferromagnetic+..., např. najdete článek http://www.tipmagazine.com/tip/INPHFA/vol-7/iss-5/p24.pdf, vhodný materiál je např. mu-metal (http://en.wikipedia.org/wiki/Mu-metal) atd.

(Jiří Dolejší)   >>>  

339) Kam patří Země ve vesmíru?26. 06. 2007

Dotaz: V akej hmlovine, suhvezdi a galaxie sa nachadza Zem? Ich nazvy, dakujem (Jan)

Odpověď: Země se nenachází v žádné mlhovině a ani v žádném souhvězdí (souhvězdí jsou definována jako oblasti na nebeské sféře, přičemž Země je ve středu této sféry, nemůže se tedy nalézat v žádném souhvězdí). Země společně se Slencem je součástí galaxie, kterou nazýváme "Galaxie" (s velkým počátečním G), nekdy též "soustava Mléčné dráhy" či ne úplně správně "Mléčná dráha". Jde o celkem běžnou nadprůměrně velkou spirální galaxii s příčkou.

(Jakub Jermář)   >>>  

340) Uranový důl a radioaktivita26. 06. 2007

Dotaz: Dobrý den, V naší lokalitě se uvažuje o otevření uranového dolu. Paradoxně jsem se přistěhovala od jediného funkčního uranového dolu:) Vzniká kolem toho dosti velká hysterie. Zajímalo by mě, pokud se už v místě ložisko uranové rudy vyskytuje, jsou – li rizika větší, nebo se zvyšují až těžbou. Myslím riziko pro obyvatele kteří v dole nepracují – uvádí se zvýšené riziko vrozených vad, potratů, nádorových onemocnění, zamoření zdrojů vody, zdravotní závadnost zemědělských produktů. Též bych ráda věděla, z kterých izotopů se skládá „ přírodní uran „ Díky (leny)

Odpověď: Bez bližšího určení lokality se mohu omezit jen na obecná tvrzení. Lokalita, kde se uvažuje o těžbě uranu téměř jistě bude vykazovat zvýšené radioaktivní pozadí (tedy intenzitu záření). Tento ukazatel však obvykle nenabývá nebezpečných hodnot. Obecně mírně zvýšená radioaktivita sice na jedné straně statisticky může vést k mírně zvýšeným rizikům vrozených vad a nádorových onemocnění, na druhou stranu ale zase stimuluje imunitní systém a může působit i léčivě (na tomto principu byly mimo jiného založeny i lázně Jáchymov).

S případnou těžbou se radioaktivita v okolí může zvýšit, záleží ale dost na technologii, která bude použita.

Rád bych zde zdůraznil, že radioaktivita je přirozený jev probíhající všude okolo nás i v nás. Problém tedy není, je-li něco radioaktivního (nějak radioaktivní je prakticky cokoli), problémem může být, překročí-li se určitá míra. Existují normy a hygienické limity, které definují, co je ještě přípustné. Tyto normy jsou přitom velmi přísné (z biologického, chemického a fyzikálního pohledu by člověk měl zcela bez problémů snést mnohonásbě vyšší ozáření, než jaké tyto normy povolují). Máte-li tedy obavu či podezření, že ve vašem okolí dojde či došlo k překročení těchto limitů, obraťte se na Státní úřad pro jadernou bezpečnost (www.sujb.cz).

(Jakub Jermář)   >>>  

341) Hladina intenzity zvuku26. 06. 2007

Dotaz: Hladina intenzity zvuku bzukotu jedné včely je 25dB. Na kvetoucí jabloní bzučí najednou 1000 včel. Jakou hladinu intenzity zvuju bude vnímat pozorovatel pod jabloní? (JŠ)

Odpověď: To je přece jednoduché. Podle definice belu znamená 1 bel = 10x silnější (hladina hluku, hladina signálu,...) Tedy dva bely = 10x10 = 100x silnější. Tři bely = 10x10x10 = 1000x silnější hluk, a to je přesně to, co jsme chtěli.

Dále: jako 3 litry je 30 decilitrů, tak 3 bely je 30 decibelů. Takže původní hluk 25 decibelů 1000x zesílený je 25 decibelů + 30 decibelů, tedy 55 decibelů.

Za zapamatování stojí, že (dosti přesně, na 3%) je
  • 3 dB ~ 2krát hlasitější signál.

  • Z toho hned plynou další hodnoty:
  • 6 dB   ~ 2x2            = 4x silnější
  • 9 dB   ~ 2x2x2         = 8x silnější
  • 12 dB ~ 2x2x2x2    = 16x silnější
  • 15 dB ~ 2x2x2x2x2 = 32x silnější
  • ... a když takhle pokračujeme, jak 30 dB by vyšlo jako 2x2x...x2 = 1024x silnější (to jsou ta slíbená 3%, protože PŘESNĚ je 30 dB = 3 B ~ 10x10x10 = 1000, tedy 1000x silnější)

    A když už počítáme v belech, tak (3+7)dB = 10 dB = 1 B = 10krát = (2·5)-krát silnější, čili 7 dB = 5krát silnější (s přesností na ty 3%).

    Y B tedy znamená 10Y krát silnější (10 na ypsilontou), čili k-krát silnější bude takové Y belů, aby k = 10Y, čili Y = lg k (desítkový logaritmus, pro ty, kdo se nebojí logaritmů). A protože pracujeme nikoli v belech, ale v decibelech, čili 1 B = 10 dB, tak k-krát hlasitější šum odpovídá o 10·lg k decibelů víc, což je onen převodní vztah.

    (Jan Obdržálek)   >>>  

    342) Sublimace oxidu uhličitého26. 06. 2007

    Dotaz: Prosil bych o sdělení, jaké množství tepla je třeba přivést do třeba 50 litrů vody 20°C teplé, aby se zplynil 1 kg CO2, který je tam pomalu vypouštěn - prakticky vím, jak se chová CO2, když je na vzduchu vypouštěn do textilního pytliku - tuhne na suchý led. Ale ve vodě, která bude vyhřívaná, přejde hned do plynu a voda se bude ochlazovat, teoreticky vím, že tam dochází k sublimaci, ale nedovedu to spočítat. Dík za radu a pomoc - pořád se člověk musí něco učit! Dvořáček (Dvořáček Josef)

    Odpověď: Měrná tepelná kapacita oxidu uhličitého je zanedbatelná (desítky joulů na mol) oproti měrnému skupenskému teplu desublimace (25 kJ/mol), nebudeme tedy uvažovat počáteční teplotu suchého ledu - naprostá většina dodané energie se spotřebuje na sublimaci. Kilogram suchého ledu je přibližně 23 molů, k desublimaci tohoto množství oxidu uhličitého je tedy zapotřebí dodat přibližně 0,57 MJ, což odpovídá ochlazení padesáti litrů vody asi o 3 °C. Nevím, zda jsem dostatečně odpověděl na položenou otázku, pokud ne, položte dotaz jasněji.

    (Pavel Böhm)   >>>