FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

375) Je moře po bouři teplejší?23. 04. 2007

Dotaz: Dobrý den, proč je moře po bouři teplejší? (Lucka)

Odpověď: Otázka v první řadě zní, zda po bouři vůbec k oteplení dochází. Může to být pravda – díky nové vrstvě z deště, který byl teplejší, než povrchová vrstva moře před bouří, ale to je výjimečná situace, ke které může dojít spíš v pozdních podzimních, zimních a skorých jarních měsících; ale taky nemusí – že je moře teplejší je pravděpodobněji jenom zdání, protože se vzduch díky procesu vypařování po dešti zpravidla ochladí, zatímco moře díky mnohem větší tepelní kapacitě, než má vzduch, mění teplotu mnohem pomaleji, takže bude pořád stejně teplé jako předtím, anebo jenom o něco málo chladnější. Tedy relativně k teplotě vzduchu se moře skutečně může jevit teplejší, než bylo ve srovnání k teplotě vzduchu před bouří.

(Alžbeta Demeterová)   >>>  

376) Dosah signálu GSM23. 04. 2007

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, od jaké vzdálenosti od mob. telefonu je jím vytvořené elektromag. pole již neměřitelné, tedy od jaké vzdálenosti je již bezpředmětné hovořit o nějakých neg. vlivech na člověka. Děkuji mockrát (gollem)

Odpověď: Elektromagnetické vlnění vyslané mobilním telefonem je bezpečně detekovatelné a rozpoznatelné ve vzdálenostech i několik desítek kilometrů (záleží především na terénu), čehož se při komunikaci hojně využívá - díky tomu nemusí být základnové stanice (BTS) mobilních operátorů úplně na každém kroku.

Škodlivost elektromagnetického vlnění v pásmech okolo 900 MHz a 1,8 GHz (GSM standard používaný v Evropě) je při intenzitě dosahované telefonem drženým u hlavy zatím sporná. Nedokážu vyloučit, že může mít dlouhodobé vystavení tomuto záření na člověka nějaké zdravotní účinky. Za předpokladu, že je vysílání symetricky všesměrové (což je zjednodušení, ve skutečnosti to tak úplně dokonalé a jednoduché není), klesá intenzita záření s druhou mocninou vzdálenosti, což znamená, že když jsme od telefonu vzdáleni 100 metrů, je intenzita záření zhruba miliónkrát slabší, než pokud telefonujeme s telefonem, který držíme u hlavy, řekněme zhruba 10 cm od mozku. Ve vzdálenosti několika kilometrů je tedy intenzita z hlediska lidského zdraví spolehlivě zanedbatelná, leč přístroje ji stále dokáží zachytit, poznat GSM signál a komunikovat i na tuto vzdálenost s telefonem.

(Jakub Jermář)   >>>  

377) Bismut18. 04. 2007

Dotaz: Jak se získává, využívá, vypadá bizmut? (Marek Jurča)

Odpověď: Bismut je těžký kov bílé barvy s narůžovělým leskem.


Zdroj: http://chemickeprvky.euweb.cz/bismut.htm

Získává se ze svých minerálů pražně-redukčními pochody: převedením na oxid bismutitý a redukcí oxidu uhlíkem za vzniku kovového bismutu a oxidu uhličitého. Minerály bismutu - bismutité sloučeniny: bismutin (sulfid), bismit (oxid) či bismutit (uhličitan). V přírodě je vzácný, vyskytuje se spíše jen jako příměs v rudách jiných kovů (stříbra, zlata, olova...).

Je součástí různých slitin, často s nízkým bodem tání, využívaných například ke konstrukci detektorů požáru. Slitina s manganem je materiálem pro výrobu silných magnetu. Bismut také nahrazuje toxické olovo v jeho nejrůznějších aplikacích - v pájkách, střelivu či barvách na keramiku. Některé sloučeniny bismutu se využívají i v medicíně a kosmetice (dezinfekce, zásypy) a jako katalyzátor.

Více informací například na http://cs.wikipedia.org/wiki/Bismut.

(Hanka Böhmová)   >>>  

378) Princip Peltierova článku16. 04. 2007

Dotaz: Chtěl bych se zeptat jak funguje Peltierův článek, proč dochází k ochlazení na jedné straně? (Kamil)

Odpověď: Jako Peltierův článek se označuje součástka fungující na základě Peltierova jevu - obvykle je složena z dvou různých vodičů (nejčastěji bismut a tellurid) zapojených v sérii. Protéká-li takovou součástkou proud, dochází k ochlaování jednoho spoje a ořívání spoje druhého. Tento jev objevil roku 1834 francouzský fyzik Jean Charles Athanase Peltier.

"Peltierův jev je založen na skutečnosti, že v každé z dvojice látek, vytvářejících kontakt, mají nositelé proudu různé hodnoty střední energie. Při průchodu proudu kontaktem procházejí elektrony z prostředí s menší střední energií do prostředí s větší střední energií (nebo naopak) a proto jsou nuceny buď odevzdat svou nadbytečnou energii ve formě tepla atomům, tvořících strukturu krystalu (oblast kontaktu se zahřívá), nebo to, co jim schází, si doplnit na úkor tepelné energie látky (oblast kontaktu se ochlazuje)."
Citováno z http://www.vscht.cz/chem_listy/docs/full/1998_05_382-389.pdf

Poznámka: Peltierův článek se často používá k chlazení. Je však třeba si uvědomit, že v konečném součtu článek topí - chladnější spoj se ochlazuje méně, než jak se zbytek obvodu zahřívá. Jde o nutný důsledek druhého termodynamického zákona.

(Jakub Jermář)   >>>  

379) Viditelnost Měsíce a Venuše15. 04. 2007

Dotaz: Dneska (13. 4. 2007) si kamarádka všimla, že už dlouho není vidět Měsíc,ale ostatní hvězdy vidět jsou, takže Měsíc není zakryt mraky, navíc tvrdí, že na západě je větší bíla hvězda(těleso), které hodně září. Děkuji za odpověď (Zuzka)

Odpověď: V těchto dnech (15. 4. 2007) je Měsíc téměř v novu, je tedy na obloze blízko Slunce. To má za následek, že Slunce osvětluje jeho odvrácenou stranu (a Měsíc nám proto ukazuje stranu druhou, neosvětlenou, a proto i špatně viditelnou). Navíc, je-li Měsíc na obloze blízko Slunce, nutně to znamená, že je na obloze především ve dne, v noci pak, stejně jako Slunce vidět není. Jsou-li na obloze Měsíc i Slunce současně, je těžké Měsíc spatřit, neboť jeho světlo je mnohomiliónkrát slabší než světlo přicházející od Slunce. Ze stejného důvodu pak přes den pouhým okem obvykle nepozorujeme hvězdy.

Po západu Slunce je večer na západě v těchto dnech pozorovatelná Venuše (tento jev je relativně častý, Venuše se někdy také lidově nazývá Večernice). Zde si ale dovolím upozornit, že poloha Venuše na hvězdné obloze se mění a tedy ne vždy je na západě po západu Slunce, často ji lze najít naopak ráno před východem Slunce na východě (v takovém případě se jí lidově říká Jitřenka).

(Jakub Jermář)   >>>