FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

39) Delta19. 03. 2011

Dotaz: Co to zanamená delta? Takový ten trojúhelník ? Je např. ve vzorci pro teplotní roztažnost. (Honza)

Odpověď: Dobrý den. Delta je řecké písmeno, konkrétně "trojúhelník" je velké delta (existuje i malé delta). V matematice i fyzice se používá ve spoustě různých aplikacích - jako proměnná, operátor, interval..., ve SŠ matematice a fyzice se většinou delta používá pro označení nějaké změny (případně velmi malé změny). Konkrétně ve vzorci pro teplotní délkovou roztažnost je delta l rovna rozdílu délky před a po zahřátí, tedy celkové změně délky při změně teploty delta t, která je daná rozdílem počáteční a konečné teploty.
(Ivana V.)   >>>  

40) Relativnost pohybu18. 03. 2011

Dotaz: Co znamená tvrzení, že klid a pohyb tělesa jsou relativní? (Jana)

Odpověď: Dobrý den. To znamená, že je důležité říct, vůči kterému tělesu/soustavě klid nebo pohyb určujete. Můžete si to představit na jednoduchých situacích. Stojíte u silnice a pozorujete kolem jedoucí auta. Jasně řeknete, že jste vy vklidu a auta že se pohybují. Posadíte-li se vy do auta a projedete kolem stojícího člověka, opět si budete připadat vklidu vy a ten člověk se bude vůči vám pohybovat. Jiný příklad je třeba tento: naše planeta obíhá okolo Slunce. Stojíte-li na místě, rozhodně si vzhledem z Zemi připadáte vklidu, přece se nehýbete. Zároveň se ale vůči Slunci pohybujete průměrnou rychlostí 30 km/s. A co víc, Slunce se vůči Vám pohybuje také. Proto je klid a pohyb relativní. Musíme jasně říct, vůči čemu je určujeme.
(Ivana V.)   >>>  

41) Ohřívání pily18. 03. 2011

Dotaz: Proč se při řezání dřeva zahřívá pila více než dřevo? (Týna)

Odpověď: Dobrý den. Na ohřátí látky spotřebujeme určité množství tepla, než jeho jednotková hmotnost zvýší svoji teplotu o 1 kelvin. Různé látky o stejné hmotnosti spotřebují na ohřátí o 1 kelvin různé množství tepla. Říkáme, že mají různou (měrnou) tepelnou kapacitu (lze najít v tabulkách). Ta závisí na okolních podmínkách, jako je teplota látky, vlhkost, ..., ale obecně lze říct, že ocel (naše pila) má mnohem menší tepelnou kapacitu (asi 5x) než dřevo. Tedy se rychleji ohřívá.
(Ivana V.)   >>>  

42) Tlak v hPa18. 03. 2011

Dotaz: Proč se v počasí měří tlak v hPa a ne jenom v Pa??? Jedno vím že by bylo velké číslo ale prej je jěště jeden důvod??? a na ten se ptám !? Předem díki za odpověd!!! (Renata)

Odpověď: Ahoj. V počasí se tlak udává v hPa opravdu kvůli tomu, že v Pa by to bylo velké číslo. 1 hPa je zkrácený zápis (je roven) 100 Pa a záleží pouze na výrobci barometru, který z těchto dvou zápisů stejné hodnoty preferuje. Tlak se dříve udával ještě v dalších jednotkách, např. v torrech a dodnes někteří tuto jednotku používají raději. Z toho by mohl plynout druhý důvod. 100 Pa = 1 hPa odpovídá 0,75 torrům, což je určitě lépe zapamatovatelné a snáze přepočítatelné, než že 1 Pa = 0,0075 torrů nebo 1 MPa = 7501 torrů. Oba tyto důvody vyplývají z jediného - ze snahy udělat si zápis a interpretaci výsledků co nejpohodlnější.
(Ivana V.)   >>>  

43) Barevné zdi18. 03. 2011

Dotaz: Dobry den. Muzete mi, prosim, vysvetlit nasledujici jev? Mam-li dva pokoje se stejnou teplotou vzduchu, ktere se vsak lisi barevnou vymalbou, proc v modrem pokoji pocituji chlad a v oranzovem naopak teplo? Dekuji za odpoved. (Langrová Jana)

Odpověď: Dobrý den. Barevné povrchy mají vlastnost, která se barva od barvy liší. Jde o odrazivost. Čím světlejší povrch, tím více světla odrazí, čím tmavší, tím více světla pohltí. Mohlo by se zdát, že to problém řeší. Není to ale pravda. (Světlo by muselo být velmi intenzivní, aby začalo výrazněji ohřívat vzduch. Navíc pohlcené světlo by mohlo po dostatečné době ohřívat tmavé zdi a ty opět zahřívat okolní vzduch. A konečně, držme se Vaší podmínky, že v obou místnostech je stejná teplota). Bledě modrá je světlejší než tmavě oranžová a přece si troufám tvrdit, že "tepleji" by vám bylo v oranžové. Tady se jedná především o naše podvědomí, naši zkušenost. Za celý život máme žlutou a oranžovou spojenou s ohněm, sluncem, rozžhaveným železem, ... a proto je jen přirozené, že se cítíme v oranžové místnosti více v teple, než v modré, kterou máme spojenou s nebem bez mráčku, vodou či ledem. Z toho je také patrné, že různé barvy působí na různé lidi jinak.
(Ivana V.)   >>>