Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!
nalezeno 1493 dotazů
410) Příjem SMS a vyzařování mobilu
13. 03. 2007
Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mne zdali mob. telefon vysílá nějaké záření i když jen
přijímá SMS ( a nějakou dobu před tím nebo poté - jestli například neposílá
odpoveď zkl. stanici, že mu zpráva úspěšně došla). Děkuji předem za odpověď. (swixx)
Odpověď: Ano, mobilní telefon musí základnové stanici (BTS - Base Transceiver Station, vysílač telefonního operátora, s nímž se daný tlefon spojí) jednotlivé kroky přijímání SMS potvrzovat. Proto vysílá elektromagnetické záření (v našich krajích obvykle v pásmu 900 MHz nebo 1800 MHz) i v době, kdy z pohledu uživatele data či SMS pouze přijímá.
Dotaz: Dobry den, jsou znamy podrobnosti o pripadnem nebezpecnem vlivu vysilacu signalu
mobilnich operatoru? Kancelar, kde pracuji, je v urovni strechy sousedni budovy,
na ktere jsou umisteny tyto vysilace, a od nas jsou tak ve vzdalenosti zhruba
6-ti metru, castecne smerovane k nam, odstineni jsme pouze sklenenou stenou.
Znervoznuje me predevsim to, ze jsme primo v jejich urovni a v jejich radiusu a
to velmi blizko. Neexistuje na umisteni takovychto vysilacu nejaka omezujici
norma? Informace, ktere jsem nasel resi nebezpeci v obecnejsi rovine na vetsi
vzdalenosti... Lze nejakym zpusobem provest nebo zaridit mereni sily vysilani
elektromagnetickeho zareni? Dekuji. (Jiri Kulhanek)
Odpověď: Obrátili jsme se s žádostí na pražskou hygienickou stanici a obdrželi jsme tuto odpověď:
V rámci stavebního řízení se hygienické stanice vyjadřují k umístění základnových stanic mobilních operátorů a posuzují údaje projektanta, který musí prokázat, že v místech pobytu lidí v okolí stanic budou dodrženy hygienické limity. Pokud tedy není dotyčná stanice postavena načerno, což nepředpokládám, mělo by být vše v pořádku.
V případě pochybností se lze dotazem obrátit na příslušný stavební úřad nebo hygienickou stanici. Podmínky lze také objektivizovat měřením, v takovém případě doporučuji obrátit se na Ing. Jelínka ze Státního zdravotního ústavu (tel.: 267 082 918).
Za odpověď děkujeme panu MUDr. M. Slavíkovi, vedoucímu odboru hygieny práce
Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, jestli stmívač (stmívací vypínač) na lustr (halogenové žárovky) jen ztlumí světlo žárovek, nebo jestli i sníží spotřebu elektrické energie? Děkuji Petra (Petra Doksanská)
Odpověď: Hodně zjednodušeně si lze stmívač představit jako zařízení, které velice rychle spíná a rozepíná elektrický obvod (uvnitř stmívače bývá obvykle součástka triak, jejímž úkolem je sepnout a udržovat obvod sepnutý jenom po část periody střídavého napětí). To, že je obvod vždy část periody rozepnutý a neteče jím tedy prakticky žádný proud, skutečně způsobí pokles spotřeby elektrické energie. Bohužel není to ale tak, že omezením světla žárovek na polovinu se omezí na polovinu i spotřeba. Žárovky jsou konstruovány a optimalizovány na trvalé připojení ke zdroji (a s tím související konkrétní teplotu vlákna) - pokud je tedy budeme napájet méně (v našem případě přerušovaně), poklesne teplota vlákna a s tím i svítivost žárovky, zároveň s poklesem teploty vlákna poklesne ale i jeho odpor a sníží se její efektivita. Použitím stmívače tedy můžeme snížit spotřebu, více by však spotřeba elektřiny klesla, pokud by byla žárovka nahrazena odpovídající žárovkou o nižším výkonu (např. 100W žárovka za 60W). Vůbec největšího snížení pak lze dosáhnout instalací úsporných zářivek.
Upozornění! Stmívač není vhodný pro použití současně se zářivkami. Zářivky potřebují na začátku zažehnout elektrický výboj (k tomu mají v sobě zabudovaný tzv. "startér") a tento elektrický výboj pak v sobě udržují. Při použití stmívače by se velmi snadno mohlo stát, že přerušování obvodu stmívačem by vedlo k přerušení elektrického výboje v zářivce a ta by tak vlastně byla permanentně ve fázi zažehávání výboje. V lepším případě by se tedy rychleji opotřebovávala, v horším případě by nesvítila vůbec.
Dotaz: Dobrý den, prosím Vás mohli byste mi vysvětlit, jaký je rozdíl mezi
stabilizovaným, nestabilizovaným, tvrdým a měkkým zdrojem? díky (Jakub Stránský)
Odpověď: Měkký zdroj je takový zdroj, u nějž napětí na svorkách při zatížení (připojení spotřebiče) znatelně klesne, zatímco u tvrdého zdroje klesne nepatrně či prakticky neklesne vůbec. Příkladem měkkého zdroje je třeba klasická 4,5V baterie, příkladem relativně dost tvrdého zdroje je autobaterie.
O stabilizovaném či nestabilizovaném zdroji se obvykle mluví u těch napájecích zařízení, která jsou sama napájena z jiného zdroje, typicky z elektrorozvodné sítě. Zdroj lze považovat za stabilizovaný, pokud výkyvy v elektrorozvodné síti (např. kolísání napětí mezi 220 a 230 V) nezpůsobí výkyvy na jeho výstupu. Pokud se tyto výkyvy na výstup promítnou (což by byl například případ obyčejného transformátoru), jedná se o zdroj nestabilizovaný.
Dotaz: Chtěla jsem se zeptat, kolik je podle tabulek teplota tání thiosíranu
sodného? (Lenka)
Odpověď: Teplota tání thiosíranu sodného je 48 °C.
Na internetu můžete vlastnosti některých anorganických sloučenin najít například na http://www.labo.cz/mft/vl.php
(je třeba vybrat na modrém řádku z nabídky vlastností teplotu tání a stisknout tlačítko "zobrazit")