FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 9 dotazů obsahujících »duha«

6) Princip chladničky01. 10. 2002

Dotaz: 1. Chtěl bych vás požádat o zjednodušené vysvětlení fukce ledničky (co se kdy děje s médiem, které se k chlazení používá ). 2. Proč opisuje duha kružnici (pokud je to tedy přesná kružnice)? 3. Na jekém principu funguje obyčejný komín, který táhne i když se pod ním netopí. (Jiří Salfický)

Odpověď: Milý Jirí, chladnicka je tepelný stroj, který využívá cyklické stlacování a rozpínání plynu. Cím více plyn stlacíme, tím více se zahreje a predá více tepla do okolí. Pri rozpínání do puvodního stavu se naopak ochladí. Stlacování plynu probíhá mimo skrín lednicky a rozpínání uvnitr. Když si sáhnete na zadní stenu chladnicky, je tam trubicka v mrížce, která pekne hreje. Aby chladnicka dobre chladila, nesmí stlacený plyn zustat horký. Proto zadní cást chladnicky nezakrýváme, abychom umožnili ochlazování mrížky proudícím vzduchem.
Cásti chladnicky (obrázek dodám): 1. kompresor - pumpa, která stlacuje chladící látku, ta se pritom ohrívá. 2. kondenzátor - potrubí, kde se zahráté chladivo okolním vzduchem ochlazuje a zkapalnuje. 3. úzká trubicka - škrtí proud chladiva deroucího se pod tlakem z kondenzátoru do výparníku. 4. výparník - je potrubí, v nemž chladivo vre, rozpíná se a ochlazuje. Toto potrubí je omotané kolem krabice, ve které je v lednicce nejvíce zima.
Dríve se používaly v chladnickách jako chladivo freony, ty ale poškozují ozonovou vrstvu kolem Zeme, proto se dnes již nepoužívají. Pro teploty chlazení v rozmezí -25°C až 5°C se používají speciální plyny. Ty pri rozpínání ve výparníku (pri teplote asi -25°C) vrou a pri stlacování v kondenzátoru (pri teplote asi 55°C) zkapalnují.
Zajímavost: První chladnicka byla zhotovena v roce 1834.

Na další dva dotazy naleznete odpoved níže ve starších dotazech Odpovedny.

(M.Urbanová)   >>>  

7) Duha31. 01. 2002

Dotaz: Proč je duha kulatá? Proč je barevná? Proč nemá začátek ani konec? (Michaela Šindelářová)

Odpověď: Alespoň zhruba:
Když vidíme duhu, vidíme vlastně světlo, které jde do našeho oka poté, co procestovalo kapkou (trošku se tam vevnitř od stěn kapky podráželo než uteklo ven). Z kapky jde ovšem vějíř světel různých barev, ale my danou kapku vidíme jen v té barvě, která se nám strefuje do oka. Červené vidíme všechny kapky od kterých jde světlo v určitém uhlovém rozmezí, měřeno od osy oka, kterým na duhu koukáme. Kdyby nám nepřekážela Země, viděli bychom tedy červený kruh. Protože kruh nemá konec, nemá duha konec.
Z jiných kapek k nám jde světlo pod jiným úhlem a má ve vějíři jinou barvu, žluté světlo jde k oku od kapek které jsou blíž k ose pohledu, zelené ještě blíž a fialové nejbliz. Ještě jednou říkám, že ze všech kapek jde kompletní vějíř barev, ale vidíme jen tu, která se do nás trefí. Vbíhání původně bílého paprsků (v něm jsou všechny barvy smíchaný) od Slunce ve stejném úhlu, ale potom vybíhání barevného vějíře paprsků je způsobeno tím, že v kapce světlo různých barev necestuje stejnou rychlostí a to způsobuje, že světla různých barev opouští kapku v různých směrech.
(M.Rojko)   >>>  

8) A zase duha10. 12. 2001

Dotaz: 1. Slyšel jsem, že při pohledu z letícího letadla je vidět duha ve tvaru uzavřeného kruhu. Co je na tom pravdy?
2. Jaké je největší (resp. nejmenší) prakticky použitelné číslo? (např. číslo udávající počet částic ve vesmíru) (Václav Voráček)

Odpověď: 1. My nelétáme tak často, abychom ji viděli na vlastní oči. Poletíte-li ale poblíž vhodného závoje deště a bude-li svítit sluníčko z druhé strany letadla, měl byste opravdu vidět duhu v podobě uzavřeného kruhu charakterizovaného vrcholovým úhlem asi 42°.
Vysvětlení vzniku duhy a dalších atmosférických úkazů můžete najít na stránkách Tomáše Tržického: http://www.astro.cz/projekty/ukazy/duha.htm#kanimaci Další zajímavé články týkající se této problematiky najdete na: http://dir.seznam.cz/Veda/Fyzika/
2. Odhad celkové hmoty viditelné vesmíru je 1023 Slunečních hmot, tj. asi 1081 nukleonů, nezanedbatelná je ale i neviditelná hmota (viz např. pěkný článek http://www.sciam.com/specialissues/0398cosmos/0398peebles.html Za nejmenší prakticky použitelné číslo považuji nulu! Jinak třeba nejmenší rozměr ve světě bezprostředně kolem nás by mohl být třeba poloměr elektronu, který je podle rozptylových experimentů určitě menší než 1018 m (to je asi tisíckrát méně než poloměr protonu).
(M. Urbanová, J. Dolejší)   >>>  

9) Kde začíná a končí duha?10. 12. 2001

Dotaz: Kde začíná a končí duha? Čím se řídí její zakřivení a je vždy a všude stejné? (Petr)

Odpověď: Z letadla lze vidět - máte-li ovšem to štěstí být právě ve správný okamžik na správném místě - celou duhu jako úplnou kružnici, v jejímž středu je stín letadla. Vždy je to tak, že střed duhy, Vaše oko a Slunce leží na přímce. To, že obvykle vidíte (na louce) jen oblouk a ne celou kružnici, je dáno tím, že "dole" prostě nejsou v příslušném směru kapky vody, na nichž duha vzniká. Díváte-li se z vrcholu kopce do údolí, kde je duha, vidíte z kružnice podstatně víc. Duha má vždy tvar kousku (nebo kousků) kružnice. Duh může být současně i více; další jsou pak způsobeny vícenásobným odrazem uvnitř kapky vody, v níž vlastně duha vzniká. Podrobný výklad je v každé učebnici fyzikální optiky; je také v učebnici FYZIKA (Halliday, Resnick, Walker) ve 4. dílu, spolu s fotografiemi a podrobným rozborem i dalších podobných jevů.
(J.Obdržálek)   >>>