FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

52) Moucha (nebo pták) v krabici09. 03. 2011

Dotaz: Dobry den, rad bych se zeptal na Vas nazor ohledne nasledujiciho pripadu. Na velice citlive vaze v laboratornim prostredi by byla zavesena krabice, do ktere by vletl ptak a poletoval v teto krabici. Zvysila by se hmotnost teto krabice? Dekuji za Vas nazor Kopriva (Jan Kopřiva)

Odpověď:

Dobrý den. Ano. K objasnění svého názoru si dovolím trochu přeformulovat Vaší úlohu: Na velmi citlivých vahách je položena krychlová krabička a v té krabičce je např. moucha, která sedí na jedné ze stěn. Změní se údaj na vahách, když začne ona moucha uvnitř krabice poletovat? Odpovědí je v tomto případě ne. To, že moucha poletuje uvnitř, fakticky znamená, že se svými křídly "odstrkuje" od vzduchu pod sebou, a ten působí na váhy.

Pokud jste někdy měřil na citlivých laboratorních vahách, pak víte, že stačí jen kolem vah mávnout rukou a zvířený vzduch způsobí zakolísaní měřené hodnoty. To je podobné.

(Michal Kloc)   >>>  

53) Duha, když padá sníh23. 02. 2011

Dotaz: Dobrý den, může být duha, když svítí slunce a sněží? Děkuji za Váš čas. Komárová (Karla Komárová)

Odpověď:

Dobrý den. Anglický výraz pro duhu, čili "rainbow" - "dešťový oblouk", již může napovědět, jaká bude odpověď na Vaší otázku. Za vznikem tohoto jevu stojí fakt, že sluneční paprsky se lámou na rozhraní vzduch-voda (tedy vzduch-kapka). Úhel lomu je odvislý od vlnové délky, čímž se právě světlo rozloží na jednotlivé barvy. Výsledný optický efekt závisí na tvaru kapky, která je víceméně kulový. Tvar sněhových vloček je mnohem komplikovanější, a to je primární důvod, proč nevzniká duha tak, jak jí známe.

Na internetu sice můžete najít různé obrázky "sněhových duh" ("snowbow"), ale tyto jevy bych zařadil spíše mezi tzv. jevy halové, které jsou způsobovány lomem a odrazem slunečních paprsků na drobných krystalcích v atmosféře.

(Michal Kloc)   >>>  

54) Uspořádaný vs. chaotický pohyb částic21. 02. 2011

Dotaz: Dobrý den, co by se stalo, pokud by v jednu chvíli všechny atomy tělesa kmitaly stejným směrem? Došlo by k nějakému posunu tělesa? (Robert Arnold)

Odpověď: Dobrý den. Nejprve je potřeba se ptát, jak pravděpodobná takováto událost je. Položme si tedy poněkud naivně otázku, jestli je možné, když položím na stůl např. sešit, že v jednom okamžiku se chaotický pohyb částic tvořících desku stolu zorientuje tak, že předá viditelný impulz sešitu a ten se pohne. Nyní nejspíš (oprávněně) kroutíte hlavou. Fakticky ona pravděpodobnost nulová není, ale je velmi VELMI malá, zanedbatelná. Pokud vím, byl před podobnou otázku postaven i Ludwig Boltzmann, otec statistické fyziky, a tuším, že odhadl i četnost takovýchto jevů, která je nulová i na škálách miliard let.
(Michal Kloc)   >>>  

55) Skinefekt08. 02. 2011

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je možné a jak je možné tělem vést elektrický proud aby mi nic neudělal ale aby třeba rozsvítil diodu nebo roztočil motůrek, který budu držte mezi prsty. Jak něco takového funguje? Jaké součástky by se na to mohly použít? (Jakub Kropáček)

Odpověď: Dobrý den. Fígl je v tom, že střídavý proud o vysoké frekvenci se šíří po povrchu vodiče, přesněji řečeno exponenciálně ubývá směrem od povrchu (skinefekt). Čili důležitý je vysokofrekvenční zdroj. Podívejte se sem
(Michal Kloc)   >>>  

56) Vzdalování Země od Slunce07. 02. 2011

Dotaz: Měsíc se od Země vzdaluje na úkor rychlosti vlastní rotace Země. Je možné, že se Zeme taktéž vzdaluje od Slunce na úkor vlastní rotace Slunce? (Roman Štec)

Odpověď: Dobrý den. Ono vzdalování Měsíce od Země úzce souvisí se slapovými efekty v soustavě Země-Měsíc. Ty jsou velmi patrné (příliv...), ale slapy mezi Zemí a Sluncem jsou slaboulinké. Lze tedy očekávat, že v principu bude ke stejnému jevu docházet i v soustavě Země-Slunce, ale výsledný efekt bude velmi malý, zanedbatelný. Přesto jen pro pořádek dodám, že rychlost oběhu Země kolem Slunce se mění, periodicky, a to v souladu s druhým Keplerovým zákonem. Aby byl zachován moment hybnosti, musí se Země v periheliu (přísluní) pohybovat o něco rychleji.
(Michal Kloc)   >>>