FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

594) Černá barva a dataprojektory13. 05. 2006

Dotaz: Jakým způsobem zobrazuje dataprojektor černou barvu na bílé plátno? Pouhým zastíněním? Děkuji. (Daniel Š.)

Odpověď: Ano. Dataprojektor zobrazuje barvy tak, že na příslušné místo bílého plátna (či jakékoli jiné bílé plochy, například zdi) svítí světlem příslušné barvy (obvykle se používají tři základní barvy - červená, modrá a zelená - a ostatní barvy se získávají různými kombinacemi intenzit třechto tří barev). Je-li potřeba na některém místě zobrazit černou barvu, jednoduše tam nesvítí.

(Jakub Jermář)   >>>  

595) Rychlost rozpínání vesmíru04. 05. 2006

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co se stane, až rychlost rozpínání vesmíru dosáhne rychlosti světla? Slyšela jsem, že se tato rychlost zvětšuje. Obrátí se pak časová šipka? A co by se stalo s lidmi, kdyby ještě nějací žili? To by se opakovaly celé dějiny Země? (Kačka)

Odpověď: Rychlost rozpínání vesmíru není rychlost ve smyslu středoškolské fyziky (tedy o kolik metrů se něco posune za 1 sekundu), ale spíše o kolik procent se daný předmět či vzdálenost za jednu sekundu protáhne. Z tohoto důvodu ani není jasné, jak by se měla rychlost světla ve vakuu (c = 299 792 458 m/s) s "rychlostí" rozpínání vesmíru (neboli Hubbleovou konstantou H = 2·10-18s-1) porovnávat.

(Jakub Jermář)   >>>  

596) Podíl frekvencí mezi tóny stupnice04. 05. 2006

Dotaz: Zdravím, ve fyzice mi byl zadán úkol "zjisti podíl frekvencí mezi tóny v jedné oktávě". Můžete mi prosím poradit? Děkuji, Krempl (Jan Krempl)

Odpověď: Obecně platí, že základní tón a tón o oktávu výše mají poměr frekvencí 1:2. Podíl frekvencí mezi ostatními tóny stupnice však závisí na zvoleném typu ladění, resp. typu stupnice. Více se o tom dozvíte na

(Jakub Jermář)   >>>  

597) Radioaktivita a filmování04. 05. 2006

Dotaz: Při prohlížení záběrů většinou amatérských malostopážních barevných filmů pořízených náhodně v roce 1986 krátce (snad 1 - 3 dny) po zamoření radiací městečka Pripjať ležící v bezprostřední blízkosti atomové elektrátrny Černobyl na Ukrajině jsme si s kolegou všimli krátkých, avšak zřetelných azáblesků vyskytujících se náhodně na celé ploše záběru při běžícím filmu. Kolega tvrdí, že záblesky nesouvisejí s radiací a že může jít o nekvalitní film. V době pořízení těchto amatérských filmů se zcela jistě používal klasický materiál pro barevný film a proto jsem přesvědčen, že daný jev souvicí s vysokou mírou radiace, avšak nejsem schopen jev fyzikálně dostatečně vysvětlit. U černo-bílého filmového materiálu tvořeného z krystalků stříbrných solí mě vysvětlení záblesků vzniknuvších zřejmě v době exposice v důsledku velmi vysoké radiace ve snímaném prostředí napadá, ale u barevného filmu nevím. Může uvedený jev skutečně souviset s radiací? (Jakub Sedláček)

Odpověď: Popisované projevy dle mého názoru svědčí spíše o špatné kvalitě filmu. Zvýšená radiace by se neprojevovala záblesky přes celá jednotlivá políčka, ale spíše zrněním (tedy jakoby záblesky jednotlivých bodů) či vybledlostí celého filmu.

(Jakub Jermář)   >>>  

598) Vakuum při Torriceliho pokusu04. 05. 2006

Dotaz: Měl bych dotaz k Torriceliho pokusu, stručně a jednoduše, s kamarády se totiž nemůžeme dohodnout jestli je možné, aby v trubici vzniko vzduchoprázdno. Díky moc za odpověď (Pavel)

Odpověď: Přesně vzato, v trubici úplné vakuum nevznikne - rtuť se nepatrně odpaří, tak aby nad její hladinou vznikla její sytá pára. Přesto je zde tlak dostatečně nízký na to, abychom mohli rtuťové páry zanedbat a považovat je za vakuum.

(Jakub Jermář)   >>>