FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

596) Podíl frekvencí mezi tóny stupnice04. 05. 2006

Dotaz: Zdravím, ve fyzice mi byl zadán úkol "zjisti podíl frekvencí mezi tóny v jedné oktávě". Můžete mi prosím poradit? Děkuji, Krempl (Jan Krempl)

Odpověď: Obecně platí, že základní tón a tón o oktávu výše mají poměr frekvencí 1:2. Podíl frekvencí mezi ostatními tóny stupnice však závisí na zvoleném typu ladění, resp. typu stupnice. Více se o tom dozvíte na

(Jakub Jermář)   >>>  

597) Radioaktivita a filmování04. 05. 2006

Dotaz: Při prohlížení záběrů většinou amatérských malostopážních barevných filmů pořízených náhodně v roce 1986 krátce (snad 1 - 3 dny) po zamoření radiací městečka Pripjať ležící v bezprostřední blízkosti atomové elektrátrny Černobyl na Ukrajině jsme si s kolegou všimli krátkých, avšak zřetelných azáblesků vyskytujících se náhodně na celé ploše záběru při běžícím filmu. Kolega tvrdí, že záblesky nesouvisejí s radiací a že může jít o nekvalitní film. V době pořízení těchto amatérských filmů se zcela jistě používal klasický materiál pro barevný film a proto jsem přesvědčen, že daný jev souvicí s vysokou mírou radiace, avšak nejsem schopen jev fyzikálně dostatečně vysvětlit. U černo-bílého filmového materiálu tvořeného z krystalků stříbrných solí mě vysvětlení záblesků vzniknuvších zřejmě v době exposice v důsledku velmi vysoké radiace ve snímaném prostředí napadá, ale u barevného filmu nevím. Může uvedený jev skutečně souviset s radiací? (Jakub Sedláček)

Odpověď: Popisované projevy dle mého názoru svědčí spíše o špatné kvalitě filmu. Zvýšená radiace by se neprojevovala záblesky přes celá jednotlivá políčka, ale spíše zrněním (tedy jakoby záblesky jednotlivých bodů) či vybledlostí celého filmu.

(Jakub Jermář)   >>>  

598) Vakuum při Torriceliho pokusu04. 05. 2006

Dotaz: Měl bych dotaz k Torriceliho pokusu, stručně a jednoduše, s kamarády se totiž nemůžeme dohodnout jestli je možné, aby v trubici vzniko vzduchoprázdno. Díky moc za odpověď (Pavel)

Odpověď: Přesně vzato, v trubici úplné vakuum nevznikne - rtuť se nepatrně odpaří, tak aby nad její hladinou vznikla její sytá pára. Přesto je zde tlak dostatečně nízký na to, abychom mohli rtuťové páry zanedbat a považovat je za vakuum.

(Jakub Jermář)   >>>  

599) Mikroskopy02. 05. 2006

Dotaz: Dobrý den, studuji chemii, absolvoval jsem laboratoře z biologie a napadlo mě (při mikroskopování) jak dalece lze zajít při "zvětšování" objektů? Je mi jasné, že světelný mikroskop zvětšuje méně než mikroskop elektronový, ale co vše lze zatím pozorovat? Opravte mne jestli se mýlím, ale mám za to, že DNA vlákno lze pozorovat elekt. mikroskopem. Moje otázka zní - je to konec, nebo budeme v budoucnu schopni pozorovat menší částice? Co atomy uvidíme je někdy? Jsme omezeni naši technologií, nebo nám zákony fyziky určily hranici, za kterou nelze zajít? Možná vám můj dotaz přijde nesmyslný, ale již dlouho nad ním přemýšlím... Předem děkuji za odpověď. (J. Neuschwaiz)

Odpověď: Pokud se chceme podívat na nějaký objekt, musíme si na něj posvítit a zachytit odražené světlo (případně prošlé, tedy nepohlcené světlo). Akazuje se ale, že musíme použít světlo vlnové délky kratší, než je rozměr tělesa (resp. jeho detailu), který chceme pozorovat. Při použití viditelného světla (okolo 500·10-9 m) proto můžeme pozorovat předměty o rozměrech mikrometrů a větší.

Chceme-li prozkoumat nějaké objekt detailněji, potřebujeme si na objekt svítit něčím s kratšími vlnovými délkami. Obvykle se k tomu užívají elektrony, které, jsou-li dostatečně urychleny, vykazují některé vlnové vlastnosti (a v mnohém se tak chovají jako světlo). Mikroskopům se pak říká elektronové mikroskopy a jsou schopny zvětšovat až 1 000 000 krát.

Ještě o něco lépe pak dokážeme prozkoumávat povrchy některých materiálů pomocí tzv. rastrovacího tunelovacího mikroskopu, který přejíždí těsně nad povrchem materálu s velice tenkým hrotem a měří velikost elektrického proudu, jemuž se podaří mezi vzorkem a hrotem "přeskočit" (přesněji vzato protunelovat potenciálovou bariérou). Pomocí tohoto mikroskopu se dokážeme "podívat" (po zpracování údajů počítačem a vytvoření obrazu na monitoru) i na jednotlivé atomy.

(Jakub Jermář)   >>>  

600) Přetavení vlákna žárovky02. 05. 2006

Dotaz: Zdravím, chci se Vás zeptat, jestli byste mi mohli poradit z jakého důvodu vlákno obyčejné žárovky s wolframovým vláknem praskne nejčastěji při zapnutí přívodu elektřiny...dík (Hanz)

Odpověď: Před zapnutím má vlákno žárovky běžnou pokojovou teplotu (tedy okolo 20°C). Po sepnutí spínače jím začne procházet elektrický proud a vlákno se zahřívá na 2100 až 3000°C. Zahřátí o několik tisíc stupňů přitom proběhne za méně než sekundu, což v důsledku tepelné roztažnosti nutně vyvolává ve vlákně určité pnutí. Při a krátce po zahřátí se z povrchu vlákna odpařuje část jeho materálu, dokud nedojde nad vláknem ke vzniku sytých par. Přitom se více odpařuje tam, kde je vlákno více zahřáto a vlákno je více zahřáto procházejícím proudem tam, kde je nejtenčí. Po vypnutí proudu odpařený materál na vlákně opět kondenzuje (resp. desublimuje), ovšem tentorát zase více tam, kde je vlákno chladnější, tedy tam kde je tlustší (a bylo tedy méně zahříváno procházejícím proudem). Krom toho část materálu zkondenzuje na skleněné baňce žárovky. Po dostatečném počtu zapnutí proto dojde k tomu, že se nějaké místo na vlákně ztenčí tak moc, že se průchod proudu přetaví.

Doplňeno: Jak správně poznamenal jeden náš čtenář, při vypnutí žárovky dochází při chladnutí vlákna ke změnám v krystalické struktuře wolframu a vlákno se postupně stává křehčí a náchylnější k mechanickému poškození. Navíc vlákno je zejména v okamžiku zapnutí (než se zahřeje, prochází jím značný proud) namáháno magnetickou silou způsobenou procházejícím proudem.

(Jakub Jermář)   >>>