FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 11 dotazů obsahujících »dilatace«

7) Teorie relativity05. 03. 2003

Dotaz: Mohli by ste mi, prosím, odparúčit rozsahovo kvalitnú webovú stránku, kde sa pojednává o teoríi relativity a diletácii času? (Lukas)

Odpověď: Neodkážu Vás na webové stránky, ale na klasické učebnice; ty jsou psány právě pro tento účel. Přečtěte si např. FYZIKA, Halliday, Resnick, Walker (čes.překlad, VUTIUM, Prometheus, 2001), 4. díl, kapitola 37 - Relativita. Tam máte všecko vysvětleno, s barevnými obrázky, i s  velice novými experimentálními ověřeními, i právě dilatace času, která Vás zajímá.

Na webu můžete také najít dost stránek věnovaných této tématice, stačí do webovského vyhledávače napsat heslo "teorie relativity" a vybrat si. Zkuste se podívat třeba na stránky psané česky: vypracované maturitní otázky z fyziky http://www.sweb.cz/radek.jandora/f21.htm, http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/gravitace/str.html , o dilataci času http://www.upol.cz/resources/ktf/joch/kinematika/dilatace.html , z anglicky psaných např. http://www.upscale.utoronto.ca/GeneralInterest/Harrison/SpecRel/SpecRel.html
(J.Obdržálek,M.Urbanová)   >>>  

8) Dilatace času 317. 02. 2003

Dotaz: Pohybují-li se dva pozorovatelé různou rychlostí, naměří jejich hodiny různý čas. Čas ale měříme technicky zase určitým pohybem, jehož rychlost se pohybem hodin změní. Nespozdil se jenom mechanizmus hodin? (Hubert)

Odpověď: Milý Huberte, ono to ale funguje univerzálně, nezávisle na mechanismu hodin. Můžeš například změřit střední dobu života pionů, které se ti pohybují malými rychlostmi. Tuhle střední dobu života nedokážeš žádným vnějším vlivem ovlivnit. Když ale tyhle piony urychlíš, uletí ve tvé laboratoři do rozpadu vzdálenosti znatelně větší - jejich doba života se prodloužila. Tohle je realita na rozdíl od myšlenkových pokusů s dvojčaty kosmonautů.
(J.Dolejší)   >>>  

9) Dilatace času 216. 01. 2003

Dotaz: Když pro kosmonauty v letící raketě ubíhá jinak čas než pro nás, co na ně přesně působí? Má s tím něco společného to, že želva se pohybuje celý život pomalu a žije dlouho zato rejsek naopak? (Milan)

Odpověď: Milý pane, nemá. Věk a svěžest živočichů a lidí je záležitost biologická a lékařská - když se budete honit, tak možná brzo skončíte uštvaný, když se budete pohybovat životem lážo-plážo, možná zase skončíte jako zpohodlnělý na duchu i na těle, najdete si pro sebe kompromis. Když si letí nestabilní částice se střední dobou života 2 mikrosekundy (mion), tak se rozpadne nebo nerozpadne nezávisle na tom, jestli na něj koukáte nebo ne, pokud na něj koukáte, pak nezávisle na tom, z jaké soustavy. Když poletíte s ním, resp. s jejich dostatečným počtem, abyste měl dostatečnou statistiku, změříte právě jako střední dobu života právě ony 2 mikrosekundy (v tomto případě říkáme, že jste to měřil v klidové soustavě mionu). Když budete sedět v laboratoři, miony budou létat kolem vás rychlostí blízkou rychlosti světla a vy budete měřit, jak daleko ulétnou od místa zrodu do místa rozpadu, naměříte v průměru více, než je 600 m odpovídajících 2 mikrosekundám a rychlosti světla. Může za to netriviální přechod mezi navzájem se pohybujícími soustavami, který pojednává speciální teorie relativity. Mrkněte se na to do nějaké standardní učebnice.
(J.Dolejší)   >>>  

10) Dilatace času13. 11. 2002

Dotaz: dobry den, mel bych maly dotaz ohledne dilatace casu v STR.kdyz se nejaky objekt,napriklad raketa, pohybuje rychlosti blizici se rychlosti svetla, melo by podle specialni teorie relativity dochazet k dilataci casu, ktery plyne na palube rakety. kdybychom si vzali jako vztaznou soustavu raketu, tak by melo dochazet k dilataci casu v okoli, ne? nemuzeme prece urcit, co se pohybuje a co je v klidu, proto se to jmenuje relativita. zrychleni relativni neni? a pokud k dilataci casu dochazi pri zrychleni, tak jen pri nem, a ne pri pohybu vysokymi rychlostmi. to je muj nazor, mohl bych poprosit o alespon castecne objasneni tohoto problemu? doufam, ze byl muj dotaz pochopen, tezko se to vysvetluje :) dekuji Ondrej (Ondrej MAITRE)

Odpověď: Odpovím Ti rovněž raději slovy než vzorečkem. Hodinář mi dá návod, jak stavět hodinky. Přesně podle tohoto návodu je postavíš ty na Zemi a já na (vůči Zemi rychlé) raketě. Odpověď zní paradoxně: Člověk na Zemi řekne, že hodiny na raketě jdou pomaleji než jeho (protože se pohybují). Ale taky člověk na raketě řekne, že hodiny na Zemi jdou pomaleji (protože se pohybují). Jak je to možné? Je to v tom, že je nutno vyřešit otázku synchronizace (volby společného časového počátku) pro dvoje (konstrukčně stejné) hodiny. A protože současnost dvou prostorově vzdálených dějů NEMÁ absolutní charakter, neshodneme se, zda např. výbuchy dvou vzdálených hvězd A, B nastaly současně nebo která z nich vybuchla dříve: záleží na tom, jak se náš vztažný systém s hodinami pohybuje. (Soumístnost je taky relativní: dvě události nastalé v různých časech na TOMTÉŽ MÍSTĚ z hlediska jedoucího vlaku nastanou na různých místech z hlediska trati). Protože dvoje hodiny, které se jednou potkaly a minuly se (při čemž se shodoval jejich časový údaj) se už nikdy podruhé nesejdou, mají-li se pohybovat rovnoměrně přímočaře, jsou různé možnosti, jak zjistit vzájemnou rychlost chodu:
1) Jedny z nich (třeba raketové) se potkají se dvojími synchronizovanými hodinami na Zemi. Výsledek: na Zemi zjistí, že raketové hodiny ukazují menší čas než ty druhé pozemské - usoudíme, že letící hodiny šly pomaleji. Na raketě zjistí taky, že jejich hodiny ukazují méně než ty pozemské, ale pozemské hodiny budou vnímat jako špatně synchronizované (tj. pražské ukazují poledne, brněnské současně - z hlediska rakety!! - ukazují jiný čas). No a na rozhozených hodinách se naměří samozřejmě různé údaje.
2) Jedny z nich (třeba raketové) se vrátí. Pak ovšem na chvilku přestanou být v rovnoměrném přímočarém pohybu a nelze tedy tvrdit, že jsou na tom z hlediska relativity stejné jako ty pozemské. Pak se opět zjistí, že ty navrátivší se hodiny ukazují menší čas.
3) Ty pohyblivé hodiny jsou např. mion, který se za jistou dobu rozpadne. Já vím, kde vznikl (v horních vrstvách atmosféry) a že doletěl na Zemi, znám tedy dráhu, kterou urazil, a vím, že nemohl letět rychleji než světlo, takže mám odhad na dobu, kterou na to potřeboval. Tato doba je velmi podstatně delší než střední doba mionu tak, jak ji znám na Zemi. Závěr: pohybující se mion stárne pomaleji než stojící.
(J.Obdržálek)   >>>  

11) Kontrakce délek13. 11. 2002

Dotaz: Proč při odvozování rovnice pro dilataci času je podmínkou, aby světelný paprsek kmital kolmo k vektoru rychlosti pohybu jedné soustavy vůči druhé? Když paprsek kmitá třeba rovnoběžně s vektorem rychlosti, vyjde něco jiného, ale pokud ještě vezmu v úvahu kontrakci délek a dosadím to do této rovnice, vyjde dilatace času. Myslím si, že invariance světla způsobuje deformaci prostoru a nebo deformaci času, ale nikdy ne obodvoje najednou, čili myslím, že ten hezký kompromis mezi časem a prostorem, který provedl Einstein je trochu zbytečný. Prosil bych podrobnější odpověď. A ještě bych se chtěl zeptat, jak Einstein došel k závěru, že čas a prostor spolu "žijí" v kontinuitě? (Martin)

Odpověď: Přece jen si myslím, že jste se ještě vnitřně nesmířil s teorií relativity. Zkuste to takto: neuvažujte např. o kontrakci délek jako o vlastnosti materiálů či světla, které se "smršťují", když se pohybují rychle. Kontrakce délek je přirozeným důsledkem toho, že pojem současnosti není absolutní, ale relativní (závislý na tom, z jaké soustavy ho měříme). Stejně tak je na tom soumístnost, a tomu se nikdo nediví: objednávka kávy a její doručení v jídelním voze proběhlo soumístně (na tomtéž místě) z hlediska vlaku, ale nesoumístně z hlediska železniční trati. Měříte-li délku tyče, která se pohybuje, musíte změřit a odečíst od sebe souřadnice jejích konců, ovšem měřené oba v tomtéž okamžiku (představte si názorně, jak by vám vyšla tyč delší, kdybyste její konec měřil dřív než začátek, a naopak kratší, kdybyste napřed změřil, kde má začátek, a až za chvilku kde má konec). Není pak divu, že délka tyče vám vyjde v různých soustavách různě, když v těchto soustavách znamená "současnost" něco jiného.
Jinak ovšem detailní rozbor Michelsonova-Morleyho pokusu je v každé (seriózní) učebnici relativity.
A jak na to Einstein přišel? To opravdu nevím. A ani to moc nechci vědět, protože to, co bych se dočetl o tom, co a jak si myslel někdo jiný, by nejspíš byly dodatečně vymyšlené báchorky. (A asi by mi nepomohly k tomu, abych se taky naučil udělat tak odvážný skok jako Einstein.) Ještě tak nejspolehlivějším pramenem by mohl být Leopold Infeld, fyzik a zasvěcený Einsteinův životopisec (např. Fyzika jako dobrodružství poznání.)
(J.Obdržálek)   >>>