FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

601) Světelné stopy nejen při fotografování02. 05. 2006

Dotaz: Jaký optický jev způsobuje světelnou stopu, například při kroužení(jakémkoli rychlém pohybu) rozžhaveným klacíkem ve tmě? (linda)

Odpověď: Obrazce vznikající při rychlém pohybu světelného zdroje nejsou způsobeny žádným fyzikálním optickým jevem, ale jsou důsledkem nedokonalosti snímače, nejčastěji tedy oka. Pro názornost se ale podívejme nejprve na fotoaparát - ten při pořizování snímku na chvilku odkryje fotocitlivou vrstvu (film u klasických či snímací senzor u digitálních fotoaparátů) a když už je "nachytáno" dostatek světla, fotoaparát zase fotocitlivou vrstvu zakryje. Pokud se tedy fotografovaný předmět pohybuje, bude na výsledné fotografii zachycena jeho pozice od okamžiku odkrytí fotocitlivé vrstvy až do okamžiku jejího zakrytí - bude tedy rozmazaný. Při fotografování kroužícího žhnoucího klacíku tedy bude zachycena část jeho trajektorie.

V případě oka se nedá mluvit o zakrývání či odkrývání sítnice, protože pokud zrovna nemrkáme, je oko otevřené stále. Přesto zde dochází k podobnému jevu. Jednotlivé fotocitlivé buňky (tyčinky pro černobílé a čípky pro barevné vidění) totiž potřebují ke své aktivaci (oby odeslaly signál, že na ně dopadá světlo) určitý čas (a musí "nasbírat" dost světla), dá se tedy řict, že průměrují množství dopadajícího světla za určité krátké časové období. Při dobrém osvětlení je tento čas relativně krátký (několik setin sekundy), při horším ovětlení se doba prodlužuje (v šeru používáme už jenom tyčinky a ty jsou v tomto ohledu pomalejší). Celý obraz pak navíc ještě doupraví a zpracuje mozek tak, aby mu dával smysl.

(Jakub Jermář)   >>>  

602) Spektrální posun a vzdalování galaxií25. 04. 2006

Dotaz: Podle mnoha učebnic můžeme pomocí posunutí spektrálních čar zjistit polohu a tedy i rychlost tělesa ve vesmíru.Jenže jakou polohu to zjistíme?Nemůže to být současná poloha(světlo bylo vyzářeno i před tisíci lety) a myslím že to nemůže být ani poloha tělesa v době vyzáření světla,kdyř bereme v úvahu rozpínání vesmíru.Z posunutí tedy podle mě nemůžeme vyčíst nic o poloze tělesa,jen jak dlouho světlo k nám letělo a to mohou být dvě rozdílné věci.Nebo se mýlím? (Jana Doleželová)

Odpověď: Z posunutí spektrálních čar zjistíme rychlost, kterou se od nás daný objekt vzdaluje. Na základě znalosti Hubbleova zákona (objekty se v důsledku rozpínání vesmíru od nás vzdalují rychlostí přímo úměrnou své aktuální vzdálenosti od nás) tak můžeme pomocí přímé úměry zjistit vzdálenosti vdálených galaxií. Konstanta přímé úmernosti v Hubbleově zákoně se nazývá Hubbleova (nebo též Hubblova) konstanta a má hodnotu H = 70 km·s-1·Mpc-1. V praxi to znamená, že se každý kilometr vzdálenosti protáhne za sekundu zhruba o 0,000 000 000 002 milimetru. Je tedy pravda, že v okamžiku výpočtu vzdálenost podle spektrálního posunu je daná galaxie už někde trochu jinde. Ale známe-li její přibližnou vzdálenost v minulosti, dokážeme přibližně určit čas, za který k nám dorazilo její světlo a tedy i dobu, jak dlouho se potom od nás ještě vzdalovala. Pak už je snadné dopočítat opravu k původnímu výsledku. Výsledek je samozřejmě přibližný, pro naše potřeba však zcela dostačující.

(Jakub Jermář)   >>>  

603) Rozpínání vesmíru a rychlost světla25. 04. 2006

Dotaz: Zdravím. Už delší dobu mi vrtá hlavou následující: Pokud lze určit stáří vesmíru (cca 14 mld. let) a pokud se nic nepohybuje rychleji než c, pak by podle mých úvah měl být poloměr vesmíru (vzdálenost od velkého třesku k okraji (pokud nějaký je)) přesně 14mld. světelných let. Ovšem vesmír je podle toho co jsem někde četl větší (doufám) než hodnota, kterou jsem uvedl. Proč? Jaká je průměrná a maximální rychlost rozpínání vesmíru? Předem děkuji. (Jakub Hostinský)

Odpověď: Jako rychlost rozpínání vesmíru se obvykle chápe tzv. Hubblova konstanta, jejíž hodnota je 70 kilometrů za sekundu na megaparsek. Čím jsou tedy dva objekty od sebe dál, tím rychleji se od sebe vzdalují (jsou-li vzdáleny 1 megaparsek, vzroste jejich vzdálenost o 70km každou sekundu, jsou-li vzdáleny 2 megaparseky, vzroste jejich vzdálenost za stejnou dobu o 140km). Ještě bych ale asi měl zdůraznit, že rozpínání vesmíru se znatelně projevuje až na velkých vzdálenostech, jeden megaparsek totiž odpovídá zhruba 3,1·1022m.

Naskýtá se tedy otázka, zda se mohou dva dostatečně vzdálené objekty vzájemně vzdalovat rychleji, než rychlostí světla. Odpověď je kupodivu kladná. Musíme si však uvědomit, že toto vzdalování (způsobené rozpínáním prostoru) není totéž, jako rychlost v klasickém smyslu, jak ji například chápe středoškolská fyzika. Stále platí, že nic nedokáže "předběhnout" foton. Budou-li se tedy dva objekty v důsledku rozpínání vesmíru vzdalovat vůči sobě nadsvětelnou rychlostí, světlo (a tedy ani žádný signál) z prvního z nich nikdy nedoputuje k tomu druhému a naopak.

Více se o této problematice dozvíte například na
(Jakub Jermář)   >>>  

604) Kruhy na vodě25. 04. 2006

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, proč, když dopadne nějaký předmět do vody, se dělají na hladině kola, a ne obrazce podle obvodu tohoto předmětu? (ondřej)

Odpověď: Představme si, že do vody plácneme čtvercem. Od jeho okrajů se pryč od něj budou šířit vlny, přičemž ma všechny strany se budou šířit stejnou rychlostí. Podívejme se, jak se tedy budou šířit vlny od jeho stěn a vrcholů. Po nějakém časovém okamžiku se dostanou do míst naznačených modře, pak do míst označených zeleně a ještě později do míst označených hnědou barvou. Čím později se na vlny na vodě budeme dívat, tím méně budou tvořit čtverec a tím více se budou podobat kružnici. Kdyby se na začátku šířily z jediného místa, byla by to kružnice zcela ideální - jelikož ale mají jednotlivé vlnky různou startovní pozici, mají ty, které se šíří od vrcholů čvetrce pořád náskok před těmi od stran čtverce. S narůstajícími vzdálenostmi jsou ale tyto počáteční rozdíly čím dál méně patrné (v porovnání s celkovými vzdálenostmi) a obrazec se tedy čím dál více podobá kružnici.
Exaktněji by šlo také celý problém formulovat a vysvětlit pomocí tzv. Huygensova principu, který praví, že v každém okamžiku lze každý bod na čele šířící se vlny chápat jako nový zdroj vlnění (sekundárních vln). Nový tvar čela vlny v čase o malý okamžik pozdějším lze pak určit jako vnější obálku vln, šířících se z těchto zdrojů.

(Jakub Jermář)   >>>  

605) Bouřky v zimě25. 04. 2006

Dotaz: Dobry den, chcel by som sa spytat, ze preco v zime ked snezi, teda su zrazky, tak sa neblizka a nehrmi a v lete, ked prsi tak hrmi a stielaju blesky, dakujem za odpoved (dano)

Odpověď: Nemáte úplně pravdu, protože v létě může pršet bez hromů a blesků - tedy bez bouřky - a v zimě tu bouřku zase klidně mít můžete. Ale v zimě je bouřka mnohem vzácnější než v létě, to je pravda.

Ke vzniku bouřky jsou zapotřebí silné výstupné pohyby, které vedou ke vzniku oblaku typu Cumulonimbus (zkrátka Cb). V zimě může dojít ke vzniku takovéhoto oblaku zejména na frontálním rozhraní, kde existují vynucené vertikální výstupné pohyby. Ale ne vždy dostatečně intenzívní. I proto jsou zimní bouřky méně časté. V létě může bouřka vzniknout stejně jako v zimě, tj. na frontě, ale velké množství bouřek vzniká jako tzv. místní bouřky z tepla - tj. jako důsledek přehřátí vzduchu nad nějakou příhodnou lokalitou. Je-li toto prohřívání dost intenzívní, může vzniknout tzv. uspořádána konvekce, jež je velmi vhodná pro to, aby se v ní mohl vyvinout bouřkový oblak (Cb). A pak jsou srážky z tohoto oblaku doprovázený zmíněnými efekty - hřměním a blískáním, neboť v oblaku typu Cb dojde k redistribuci elektrického náboje. Pak se daný oblak chová přibližně jako kondenzátor a blesk není nic jiného než výboj prorážející izolační vrstvu (vzduch). Hrom je akustický efekt vyvolaný bleskem. Ale v každém případě, aby hřmělo a blískalo se, musí dojít ke vzniku oblaku typu Cb. Jinak budou pouze vypadávat srážky bez zmíněných efektu, a to bez ohledu na roční období.

Například vznik a existence tornád je také spojena s konvekcí a tedy i s výskytem oblaku Cb. Máte-li zájem, pak se můžete podívat na tuto problematiku (tornáda u nás) na webové stránce Českého hydrometeorologického ústavu:

  • http://www.chmi.cz/torn

  • (Josef Brechler)   >>>