FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

618) Kolikrát je vzduch těžší než vodík?18. 04. 2006

Dotaz: Dobry den!Chtela bych se zeptat,kolikrat je vodik tezsi nez vzduch?Dekuji za odpoved. (Dominika)

Odpověď: Při teplotě 0 °C a tlaku 105 Pa je hustota vodíku (H2) přibližně 0,089 kg·m-3 a hustota vzduchu okolo 1,276 kg·m-3. Vzduch má tedy zhruba 14 (= 1,276/0,089) krát větší hustotu, takže můžeme lidově říct, že vzduch je asi 14 krát těžší než vodík.

Hustota vzduchu i vodíku samozřejmě závisí na teplotě a tlaku, proto za jiných podmínek může být poměr obou hustot odlišný.

(Jakub Jermář)   >>>  

619) Škodlivost záření mobilů?10. 04. 2006

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jestli záření, které vystupuje z mobilních telefonů má nějaký vliv na lidské zdraví, např. když nosíte mobil v kapse u kalhot, jestli to nemá nežádoucí ůčinky na pohlavní orgány. A jestli je možno toto záření nejak odstinovat. PS: Vzal jsem si na to totiž referát, ale zatím jsem žádné odpovídající odpovědi nenašel... (Martin Tomek)

Odpověď: Pokud máte telefon pouze zapnutý, ale netelefonujete či nestahujete data, tak telefon prakticky nezáří, jen občas vyšle krátkou zprávu základnové stanici (něco jako "jsem tady"). Trochu jiná situace nastává, pokud telefonem telefonujete - v tu dobu totiž telefon vysílá výrazně více a hlavně déle (po dobu hovoru vyzařuje až několik watů). Teoreticky tedy hrozí největší riziko uchu, hlavě a ruce (držící telefon), neboť ty jsou telefonní anténě nejblíže. Jelikož ale energie pohlcená hlavou telefonisty je v podstatě pro přenos hovoru/dat ztracena, snaží se výrobci telefonů navrhovat antény právě tak, aby do hlavy telefonisty (při standardním držení) šlo co nejméně záření.

Ačkoli tedy určitá hypotetická možnost ovlivnění lidského zdraví zářením mobilních telefonů je, není mi známo, že by byla klinicky prokázána. Rozhodně pak nepředstavuje žádné velké riziko - to už bych se například více bál zánětu šlach při velmi nadměrném psaní SMS na klávesnicích telefonů.

(Jakub Jermář)   >>>  

620) Infračervené záření10. 04. 2006

Dotaz: Často se mluví o tom, že infračervené záření je tepelné záření. Ale když dám ruku před dálkové televizní ovládání (s infračervenou diodou), žádné teplo necítím. Naopak ohřívat mohou i záření, která vůbec nejsou infračervená - například mikrovlnné záření v mikrovlnce. Nebo viditelné světlo ze Slunce ohřívá docela silně. Je tedy infračervené záření jediné tepelné záření, nebo jsou i jiná tepelná záření? A proč se zrovna tomu infračervenému říká tepelné? (Milan Soukenik)

Odpověď: Infračervené záření je záření o vlnových délekách od 780 nm do zhruba 1mm (a tedy o frekvencích 3·1011Hz až 4·1014Hz). Dopadající infračervené záření, je-li dostatečně silné, vyvolává pocit tepla (proto se mu říká tepelné záření).

Důvodem, proč necítíte záření infračervené diody v ovladači televize, je především to, že její záření je relativně slabé a člověk jej proto již nedokáže rozlišit od tepelných vlivů okolí.

Výrazně silnější je například zmíněné infračervené záření přicházející společně s viditelným světlem od Slunce. Sluneční paprsky jsou vlastně jakousi směsí různých druhů záření, neobsahují tedy jenom viditelné světlo a infračervené světlo, ale také například světlo utrafialové (8·1014 až 3,4·1016 Hz), díky němuž se můžeme opalovat (zároveň však bývá i příčinou vzniku rakoviny kůže).

Mikrovlnné záření v mikrovlnné troubě ohřívá trochu jinak - molekuly primárně nerozkmitává, ale spíše "roztáčí" (dochází k buzení rotačních módů molekul vody), k rozkmitání molekul (a přerozdělení energie) dochází až následně interakcí s "rotujícími" molekulami.

Více se o infračerveném záření dozvíte například zde:
(Jakub Jermář)   >>>  

621) Měření hvězd10. 04. 2006

Dotaz: Rád bych věděl, jakým způsobem se měří (vypočítá) hmotnost, vzdálenost a teplota uvnitř hvězdy. Děkuji. (Miroslav S.)

Odpověď:

Vzdálenost hvězd lze měřit několika způsoby. Jedním z nich je tzv. trigonometrická (též úhloměrná) metoda, kdy se měří změny polohy hvězdy na obloze v průběhu roku. Jak Země obíhá okolo Slunce, mění se v průběhu roku poloha blízkých hvězd proti zbytku oblohy (vzdáleným hvězdám). Pěkně to ilustruje následující obrázek:

zdroj: http://astrokurz.wz.cz/

Další možností (a ta se používá spíše u vzdálenějších objektů, obvykle celých galaxií), je metoda spektroskopická. Zde se využívá skutečnosti, že se vesmír rozpíná a v důsledku toho dochází k posunům spektrálních čar v pozorovaných spektrech. Toto posunutí je pak tím větší, čím je objekt dále.

Hmotnost hvězdy lze určit z jejího gravitačního působení (s využitím znalosti 3. Keplerova zákona) buď na jinou hvězdu (ve dvojhvězdách), nebo na fotony (gravitační posuv).

Teplota uvnitř hvězdy se pak odhaduje (např. u hvězd podobných Slunci) obvykle z takovéto úvahy - hmota hvězdy by se na základě gravitačního zákona měla hroutit do středu hvězdy. V rovnováze ji však udržuje tlak, který uvnitř hvězdy panuje a také tlak žáření. A teplota a tlak na sobě vzájemně závisí.

Více se o měření hvězd dozvíte zejména na:
(Jakub Jermář)   >>>  

622) Didgeridoo10. 04. 2006

Dotaz: Vedeli by ste mi detailnejšie objasniť, prečo hudobný nástroj "didgeridoo" môžme považovať, v podobe jednoduchej PVC trupky s konštantným prierezom po celej dĺžke, za trubicu na jednom konci uzatvorenú ? Uvažuje sa, že ústa sú uzatvorenie tejto trubice a preto základný tón počítame zo vzťahu f = (2n-1) c/4L, v spektre vyznejú iba nepárne harmonické, pri výpočte mechanickej (reálnej) dĺžky nástroja sa zohµadňuje ešte korekcia na otvor K=0,6r... Dá sa povedať, že harmonické tóny, ktoré vyznievajú spolu so základným tónom vo farbe zvuku, v tomto prípade len nepárne násobky základného tónu, môžu (perami hráča na didgeridoo sa dá docieliť efekt ako pri trupke, prefukovanie) vyznieť aj ako samostatný tón, a je to tzv. prefuk ? Ďakujem, veselé dni prajem :) (ČuLo)

Odpověď: To mne trochu překvapuje: je-li didgeridoo na druhém konci od hráče otevřené, pak by na to měly platit vzorce pro otevřenou píšťalu. To, že jsou ústa hráče na prvním konci, způsobuje tamtéž buzení a vznik kmitů, jedy kmitnu. Je-li druhý konec uzavřený, je na něm uzel, je-li otevřený, je na něm (resp. kousek za ústím) kmitna.

Celé je to pochopitelně jen první přiblížení, jinak by se profesionální nástroje taky odlévaly z PVC a ne z ušlechtilých dřev a kovů. (A taky záleží na průřezu trubice, a taky trošku na ... a ovšem i na ... ) Přefukování spočívá, jak správně uvádíte, v tom, že hráč sám stimuluje vyšší harmonickou (vyšší mód), a ten už tam pak pochopitelně rád a dobře rezonuje sám.

(J. Obdržálek)   >>>