FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

628) Rovery na Marsu05. 04. 2006

Dotaz: Které sondy na Mars dopravily rovery? (denča)

Odpověď: 4. prosince 1996 odstartovala povrchová sonda Mars Pathfinder, která si s sebou nesla rover Sojouner. Jeho úkolem bylo zkoumat složení kamenů v okolí sondy. Na povrchu Mrasu přistála 4. července 1997 a pracovala do 27. září 1997, kdy bylo přerušeno spojení.

V roce 2003 pak odstartovala mise Mars Exploration Rover se dvěma rovery - Opportunity a Spirit. Spirit přistál 4. ledna 2004 v kráteru Gusev a Opportunity o tři týdny později (25. ledna 2004) na pláni Meridiani. Oba rovery dosud slouží (duben 2006).

Tato otázka byla součástí 2. kola astronomické olympiády (http://olympiada.astro.cz/). Odpověď proto zveřejňujeme až po uzávěrce soutěže. Tazatelce se tímto za opoždění omlouváme.

(Jakub Jermář)   >>>  

629) Je infračervené záření nebezpečné?03. 04. 2006

Dotaz: V létě se hodně mluví o ultrafialovém záření jako o nebezpečném pro kůži,zrak apod.Jak je na tom zážení infračervené? (Miloslav Karasek)

Odpověď: Infračervené záření vnímáme především jako teplo (tepelné sálání). Hlavní nebezpečí pro člověka vystaveného v nadměrné míře infračervenému záření tedy predstavuje riziko přehřátí organizmu. Mezi běžné příznaky patří především bolesti hlavy, nevolnost, mdloby, může skončit až ztrátou vědomí či dokonce smrtí. Náchylnější k postižení jsou především malé děti, kojenci, staří lidé, osoby s onemocněním srdce a oběhu a obézní jedinci (tuková vrstva je při vysoké okolní teplotě nežádoucí izolací zabraňující ztrátám tepla z organismu).

(Jakub Jermář)   >>>  

630) Pády a dynamické lano03. 04. 2006

Dotaz: Chtěl bych se zeptat jaká je výsledná energie (rázová síla) působící na dynamické lano v případě pádu horolezce(tuhé těleso) m = 80 kg v délce 4,6 m volného pádu z nulové rychlosti, v případě že lano je délky 2,6 m(závaží je nad bodem uchycení lana a lano vede přes karabinu radius 5 mm ), bohužel neznám konstantu pružnosti lana k ??? Alespoň přibližně. (Tento test je normovaný test lan, kdy je uváděna maximální přípustná rázová síla do 12kN a maximální prodlužení lana je tolerováno do 40%.)A ještě poprosím o nějaký internetový odkazjestli nějaký znáte. Děkuji (teoretik)

Odpověď: Výsledná maximální síla je u každého lana jiná, výrobce se ji zpravidla snaží udělat menší než povoluje norma, ale udělat lano příliš pružné by zase narazilo na velké prodloužení. Tj. konkrétní lano má konkrétní velikost rázové síly, určitě bude ale fluktuovat výrobek od výrobků a určitě bude také ovlivněna stárnutím.

Podívejte se na stránky výrobců, např.
Prakticky je ovšem rázová síla drasticky ovlivněna způsobem jištění a frekvencí zakládání jistících prostředků - nejlépe je ve slušném oddíle absolvovat trening chytání pádu a vidět, co udělá s lanem a jističem například desetimetrový pád 80 kg železa.

Anžto se deklarujete jako teoretik, podívejte se u nějakého konkrétního lana na statické prodloužení (to se rozumí při zatížení 80 kg u jednoduchého lana), z toho spočítáte snadno vaše k, pak uvažte bilanci energie při testovacím pádu a dojdete k nějaké pádové síle a prodloužení při ní. Pravděpodobně se bude lišit od udávané pádové síly a od udávaného prodloužení, neboť deformace bude stěží přesně lineární.

(Jiří Dolejší)   >>>  

631) Komu jde čas správněji03. 04. 2006

Dotaz: Dobrý den, můžu si dovolit jeden laický dotaz? Vrtá mi to hlavou. Když se ode mně vzdaluje nějaký objekt rychlostí blížící se rychlosti světla, tak mu plyne čas pomaleji. No ale když se tento objekt ode mně vzdaluje, tak se vzdaluji já od něj toutéž rychlostí, tudíž mně by zase měl plynout čas pomaleji než jemu. To se ale vylučuje, ne? Předem díky za odpověď a schovívavost :-) (Josef Maděra)

Odpověď: Nevylučuje se to a skutečně je tomu tak - oba navzájem se vzdalující pozorovatelé změří, že se tomu druhému zpomaluje čas (resp. opožďují se jeho hodinky). Z hlediska speciální teorie relativity nemá smysl hloubat, čí čas bude správnější, neboť oba jsou stejně správné. Tato skutečnost ani nevede k žádným sporům, jen na ni nejsme z běžného života zvyklí. Bereme-li tedy v úvahu relativistické efekty spojené s vysokými rychlostmi, mějme vždy na mysli, že nestačí udat, jak dlouho něco trvá či kdy to nastalo - vždy je potřeba také dodat, kdo (resp. z jaké soustavy) sledovaný děj měřil či pozoroval. Bez toho nemá žádná informace o čase jednoznačný smysl.

(Jakub Jermář)   >>>  

632) Staroegyptský kvantový stroj02. 04. 2006

Dotaz: Dobrý den, přišel za mnou student, že v televizi mluvili o kvantovém stroji v souvislosti se starověkým Egyptem. Nevím o co by mohlo jít a na internetu je jen jedna dosti podivná stránka.Lze vůbec o tomto stroji mluvit v souvislosti s fyzikou? (Martina Procházková)

Odpověď: Ani mně není znám žádný kvantový stroj jakkoli související se starověkým Egyptem. Veškeré dokumenty, které jsem k tomuto tématu našel na webu, musím bohužel označit za mystifikaci a fikci, která není v souladu se současným vědeckým poznáním.

(Jakub Jermář)   >>>