FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

644) Červená barva Marsu26. 03. 2006

Dotaz: čím je způsobena načervenalá barva marsu? (denča)

Odpověď: Mars je červený díky oxidům železa, které se nacházejí v horninách na jeho povrchu.

Více se o Marsu dozvíte na http://planety.astro.cz/mars.html

(Jakub Jermář)   >>>  

645) Vyzařování mobilního telefonu23. 03. 2006

Dotaz: Mám celkem dvě otázky: 1. Vyzařuje mobil elmag záření, pokud v něm není SIM karta a je zapnutý? 2. Který z těchto dvou spotřebičů zaří silněji - mikrovlnka nebo mobil? Ve svém mobilním telefonu jsem zjistil, že baterie v pohotovostním režimu "jede" v intervalu od 3 do 8 mA, což je poměrně malý proud v porovnání třeba s mikrovlnkou, která potřebuje proud o velikosti několika Ampérů. (Petr Kočiš)

Odpověď: Udělal jsem pár pokusů se starším telefonem (Siemens C35) a zdá se, že bez SIM karty telefon nijak nevysílá (pokud se nezačnete snažit dovolat na tísňovou linku 112). Je-li v telefonu SIM karta, bude se telefon již při zapnutí snažit přihlásit do sítě operátora a tedy vysílá. Docela dobrým detektorem elektromagnetického záření z mobilního telefonu se ukázal být starší monitor (CRT) - jestliže mobil vysílá, vychyluje svým zářením elektronový svazek v uvnitř monitoru a na obrazovce dochází k deformaci obrazu.

V porovnání mobilu (s výkonem v řádu jednotek wattů) a mikrovlnné trouby (s výkonem okolo 1 kW) jasně vede mikrovlnná trouba.

(Jakub Jermář)   >>>  

646) Kapalina s index lomu větším než 2.123. 03. 2006

Dotaz: Dobry den, prosim Vas existuje kapalina, ktera ma index lomu vetsi nez 2.1 a propousti zelene nebo cervene svetlo (laser)? Dekuji za odpoved.Jiri Capek (Jiri Capek)

Odpověď: Ani dotazem směrovaným na specialisty v oboru se nám takovou kapalinu nepodařilo vypátrat.

(Jakub Jermář)   >>>  

647) Svíčka v beztížném stavu23. 03. 2006

Dotaz: Zdravím Vás! Kdybych v beztížném stavu, např. na stanici ISS, zapálil svíčku, jaký tvar by měl její plamen? Kulový? A hořel by vůbec? Já si totiž myslím, že po zapálení knotu by v příštím okamžiku došlo ke spotřebování kyslíku v nejbližším okolí, navíc by mělo dojít i k rozpínání horkých zplodin rovnoměrně do všech stran a plamen by měl zhasnout kvůli nedostatku kyslíku. (P.Fatr)

Odpověď: Pokusy tohoto druhu se provádějí jednak na palubách amerických raketoplánů a jednak ve speciálním zařízení v Glennově výzkumném centru v Ohio (zde používají cosi jako "utržený" výtah). Prováděli i pokusy s hořící svíčkou a pokus vyfotili:


vlevo při běžné gravitaci, vpravo ve stavu beztíže

Tvar plamene je tedy skutečně kulový a svíčka alespoň nějakou dobu hořet bude. Zda takto vydrží hořet dlouhodobě a jak dochází k míchání plynů v okolí plamene se mi nepodařilo zjistit.

(Jakub Jermář)   >>>  

648) Proudění vzduchu v potrubí23. 03. 2006

Dotaz: Přeji dobrý den Řeším příklad, kdy mám vypočítat tlak v sacím potrubí pístového motoru. Znám tlak (10^5 Pa), nasátý objem za sekundu (43 litrů/sec) a teplotu (20`C) vzduchu před nasátím. Vzduch prochází trubkou o průměru 67mm. Rychlost proudění mi vychází na 12,26m/sec při průtoku 43litrů/sec, ale za nic na světě se mi nedaří vypočítat tlak v tomto místě. Předpokládám že bude podle Bernoulliho rovnice nižší, ale bloudím pořád v kruhu. Můžete mi prosím poradit? (Lukáš D.)

Odpověď: Předpokládejme, že prodění vzduchu v potrubí je ustálené (tedy laminární) - to není vůbec samozřejmé a při výše popsaných podmínkách si netroufám odhadovat, zda tomu tak ve skutečnosti bude. Dále zanedbejme skutečnost, že v důsledku nenulové viskozity vzduchu bude rychlost proudění uprostřed trubice jiná, než podél jejích stěn. Za těchto zjednodušujících předpokladů průměrná rychlost vzduchu v potrubí vychází 14,1 m·s-1 a v důsledku Bernoullliho rovnice by tak pokles tlaku měl činit okolo 120 Pa.

(Jakub Jermář)   >>>