FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 13 dotazů obsahujících »zmrzne«

8) Přechlazená voda09. 01. 2007

Dotaz: Dobrý den, díky za pěkné stránky. Zde je můj dotaz: Na kolejích jsem měl sorpční lednici, která chladila až mrazila. Teplotu jsme neměřili, ale někdy jsme vyndali veci zmrzlé a jindy ne. Několikrát se mi stalo, že jsem vodu (vodovodní) v PET lahvi vytáhl z lednice a voda byla v tekutém stavu. V okamžiku, kdy jsem PET lahev otevřel voda během 1-2 sekund zmrzla. Krásně prokrystalizovala v celém objemu. Podobným způsobem, jako když lupnutím aktivujete takové ty ohřívací polštářky. Podmínky: lednice - sorpční, zavřená ve skříni PET laveh - takový ten měkčí typ, objem 2 litry, ležíci v lednici na výparniku, úplně plná nebo téměř plná. Zajímalo by mě, při jakých podmínkách to nastává. Kam se ztratí energie potřebná ke změně skupenství? Jak mohu tento stav reprodukovat? Jestli si dobře pamatuji tak energie potřebná ke změně skupenství je zhruba stokrát vyšší než ke změně teploty kapaliny o 1C. Takže vodu podchladím, jakoby na -100C a pak se mi přemění na led o teplotě 0C. (Jaroslav Bernkopf)

Odpověď: Voda, kterou jste vyndal z chladničky, se podle všeho nacházela v tzv. metastabilním stavu, kdy je její teplota sice už pod nulou, ale stále ještě zůstává celá v kapalném skupenství. Tento stav je tím méně pravděpodobný, čím většího přechlazení dosáhnete, případně čím více vody v nádobě máte. S dvoulitrovou PET láhví lze znatelného přechlazení dosáhnout zřídka - a když, tak pouze o několik málo stupňů Celsia. Menší množství vody (řekněme 1 ml) lze ovšem snadno přechladit i na teplotu -10 °C a méně. Drobné kapičky se dají přechladit až o desítky stupňů Celsia!

Přechlazená kapalina je nestabilní. Přítomnost rušivých vlivů (nečistoty, otřesy) a další chlazení zvyšují společně šanci, že kapalina samovolně přejde do stabilnějšího stavu - zmrzne. Mrznutí začne tím, že se někde v objemu kapaliny (typicky na stěnách nebo částečkách nečistot) objeví první krystalek ledu. Ten velmi rychle roste v jakousi dendritickou strukturu prolínající se celou kapalinou, což je ono vámi pozorované rychlé prorůstání krystalků. Tím se ovšem uvolňuje latentní krystalizační teplo ohřívající zbytek přechlazené kapaliny. Teplota přechlazené vody tak během této "bouřlivé" krystalizace po zlomku sekundy až několika málo sekundách vzroste na teplotu tuhnutí (0 °C). Sem se tedy "ztratí" ona pohřešovaná energie. Zbytek kapaliny tuhne již běžným způsobem.

V přiloženém grafu je zachycen průběh teploty v reálném experimentu, který probíhal s 1 ml destilované vody, jejíž počáteční teplota byla přibližně 1 °C. Z grafu lze vyčíst, že se voda v tomto experimentu přechladila o více než 10 °C, načež během velice krátkého okamžiku prorostla zmíněnou dendritickou ledovou strukturou za součásného vzrůstu teploty na 0 °C. "Domrzání" potom trvalo ještě asi minutu a dvacet sekund. Teplota okolí byla přibližně -17 °C.


(Pavel Böhm)   >>>  

9) Mpembův jev28. 06. 2006

Dotaz: je pravda,¨že umístím-li do mrazáku dvě pet lahve, jednu se studenou a jednu s teplou vodou, zmrzne dříve voda původně teplejší?Jak by se to dalo fyzikálně vysvětlit? Děkuji (jana)

Odpověď: Máte-li mrazák, zkuste si to. V naprosté většině případů zmrzne dříve voda studená, ale může nastat i situace, kdy je tomu naopak - říkáme tomu Mpembův jev.

O Mpembově jevu (anglicky Mpemba effect) se více dočtete v článcích Co zmrzne døív: teplá voda, nebo studená? a Ještě jednou o zamrzání horké vody v časopise Vesmír.

(Jakub Jermář)   >>>  

10) Mrznutí vody - Mpebův jev19. 12. 2005

Dotaz: Dobrý den, mám na Vás prozbu, řeším problém, který se týká času zmrznutí teplé a studené vody, bohužel nevím jak se tento jev nazýva a chtěl bych se o něm něco dovědět, pokud Vás moc neobtěžují byl bych Vám vděčen za jakékoli informace o tomto jevu.Předem děkuji. Daniel Hála dan.hala@email.cz (Daniel Hála)

Odpověď: Skutečně se čas od času objevují zprávy, že horká voda zmrzne za jinak stejných podmínek dříve než voda studená - nazýváme to Mpebův jev (podle Erasto Mpemba z Tanzánie). Zatím jsem však o Mpebově jevu pouze slyšel a četl, nikdy jsem se s ním nesetkal osobně ani já a dokonce ani kolega, který se problematikou a proměřováním mrznutí vody zabývá.

Asi nejobsáhlejší pojednání o tomto jevu v češtině naleznete v číslech 11/2002 a 7/2003 časopisu Vesmír (www.vesmir.cz). Druhý z článků je též volně přístupný na internetu na adrese http://www.vesmir.cz/clanek.php3?CID=1839
(Jakub Jermář)   >>>  

11) Kde zmrzne voda dřív?09. 12. 2002

Dotaz: Pokud do uzavřeného prostoru mrazáku dám sklenici studené vody a stejnou sklenici horké vody, kde zamrzne voda dříve?
Viděla jsem pořad Nikdo není dokonalý a tam se byla otázka: Která voda zmrzne nejdřív - studená nebo teplá? První moje reakce byla: No přeci studená! Avšak chyba prý teplá. Mohli by jste mi odpověď zdůvodnit? (Jindřich Pulíček, Veronika)

Odpověď: Otázka mrznutí horké a studené vody není vůbec jednoduchá. Ve škole jste se asi učili, že když dáte sklenici vody do mrazáku, studené prostředí začne vodě odebírat teplo. Čím je voda ve sklenici teplejší, tím více tepla musí mrazák odebrat, aby voda zmrzla a tím déle to trvá. Rychleji tedy zmrzne studená voda, protože teplá se nejdříve musí ochladit na teplotu té studené. Jenže uspořádání pokusu může být takové, že teplá voda vytvoří novou okolnost (např. převařená voda obsahuje méně rozpuštěného vzduchu, může se i chemicky pozměnit změnou tvrdosti - přechod z hydrogenuhličitanu vápenatého, rozpustného ve vodě, na jiné látky), a tato okolnost dostatečně silně ovlivní další děj. Studená voda např. taky smáčí hůř než teplá apod. Podívejte se na článek na webu - Jak probíhá ochlazování vody a čím je ovlivněno . Nejlepší bude, když si sám zkusíte provést několik pokusů s rychlostí zmrznutí studené a teplé vody.
(M.Urbanová)   >>>  

12) Proč praskne láhev?04. 12. 2002

Dotaz: Proč dojde k prasknutí láhve,zmrzne-li v ní voda? (Petr)

Odpověď: Milý Petře, Váš dotaz souvisí s roztažností látek. Určitě víte, že všechny látky jsou složeny z atomů. Když látku zahřejete, začnou atomy kmitat rychleji, jejich kmity "zabírají" více prostoru a atomy se tak od sebe vzdalují. Všechny látky se při zahřátí roztahují. Ale různé látky různě. Při ochlazení se potom naopak smršťují. Ale voda se chová jinak!!! Váš příklad to dokazuje. Led má větší objem než voda, ze které vznikl (má tedy o trochu nižší hustotu). Voda se při zahřátí z 0°C chová neobvykle. Při vzrůstu teploty z 0°C na 4°C se totiž smršťuje. Od 4°C se dále roztahuje jako všechny ostatní kapaliny. Při teplotě 4°C zabírá voda nejmenší objem, má tedy největší hustotu a je-li obklopena teplejší nebo studenější vodou, bude klesat ke dnu. Proto v zimě voda v rybnících a řekách zamrzá na povrchu, ale u dna se stále udržuje voda o teplotě asi 4°C, v níž přezimují ryby a jiní vodní živočichové. Podívejte se na web a zkuste tam najít zajímavé články o vodě.
(M.Urbanová)   >>>