FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

708) Reportáž TV NOVA 4. 12. 200513. 12. 2005

Dotaz: Je možné, aby gravitační pole naší planety bylo na povrchu něčím deformováno, aby došlo k jevu, jaký popisuje reportáž TV NOVA ze 4.12.05, že u Moravské Třebové jezdí auta samovolně do kopce. Čím vůbec lze takto místně ovlivňovat gravitační pole Země? (Láďa)

Odpověď: Po shlédnutí dané reportáže mě napadají 2 možnosti:

a) Pokud je bublina ve vodováze vychýlena v opačném směru, než se kutálí PET láhev (směr bohužel nelze z detailního záběru vodováhy vypozorovat), pak je silnice nakloněna z kopce a jen ještě větší náklon okolní krajiny vyvolává pocit, že je tomu opačně. Všechny jevy tedy probíhají zcela normálně, jen nám (vlivem subjektivního dojmu opačného sklonu) přijdou divné.

b) Je-li bublina ve vodováze vychýlena ve stejném směru jako se kutálí PET láhev s vodou, pak jde o fotomontáž či úmyslně matoucí reportáž. Není žádný důvod, proč by gravitace či jiné síly měly působit jiným směrem na vodu ve vodováze než na vodu v PET láhvi. Argumentace "fyzika z místní ZŠ" je zcela zavádějící a nesmyslná. Bylo-li by v dané lokalitě tak obrovsky silné magnetické pole, nejen, že by se to okamžitě projevilo mnoha jinými efekty, ale především by působilo zcela opačně na automobily (plechová karosérie je v podstatě feromagnetikum) a na vodu (diamagnetikum) v PET láhvi.

(Jakub Jermář)   >>>  

709) Velkoplošná obrazovka13. 12. 2005

Dotaz: Zajímalo by mě (a mé studenty), na jakém principu pracuje velkoplošná obrazovka. Je to a) LCD panel b) plazmová obrazovka c) LED diody základních barev. Jakou energetickou spotřebu má taková obrazovka řádových rozměrů 3x3 m ? Děkuji. (Janeček)

Odpověď: Podle vyjádření firmy CityChannel.cz provozující velkoplošnou reklamní obrazovku u Nuselského mostu v Praze se obvykle jedná o LED diody základních barev (červená, modrá, zelená). Jejich obrazovka s plochou 96 m2 má průměrný příkon okolo 24 kW, takže obrazovka o rozměrech 3x3 m by vyžadovala příkon okolo 2-3 kW.
(Jakub Jermář)   >>>  

710) Čištění skla ultrazvukem13. 12. 2005

Dotaz: Dobry den, potreboval bych vedet na jakem principu funguje čištění skla ultrazvukem. Predem dekuji (Adam)

Odpověď: Má-li ultrazvuk (akustické vlnění 20-100 kHz) dostatečnou intenzitu, vyvolává při průchodu kapalinou jev zvaný kavitace. Ta se projevuje intenzívním kmitáním částeček kapaliny a vznikem miniaturních bublinek. V jejich nejbližším okolí dochází k prudkému nárůstu teploty, tlaku a zrychlení - tyto jevy velice agresivně narušují mechanickou vazbu nečistot na povrch čištěného předmětu a ve spojení s vhodným čistícím médiem dochází k jejich odplavování.

Více si o čištění ultrazvukem můžete přečíst na stránkách www.ultrasonic.cz/vyuziti.htm.
(Jakub Jermář)   >>>  

711) Rychlost urychleného elektronu13. 12. 2005

Dotaz: Na jakou rychlost se urychlí "stojící" elektron konkrétním napětím (např.500V)? Moc děkuji. (Honza)

Odpověď: Elektron získá kinetickou energii rovnou součinu jeho náboje a urychlujícího napětí. Pro odhad jeho rychlosti můžeme při nižších rychlostech zanedbat relativistické efekty a počítat dle vzorce EK = 1/2·me·v2 = e·U , odkud úpravou vyjádříme rychlost elektronu v. Po dosazeni U = 500V, e = 1,6·10-19C a me = 9,11·10-31kg dostaneme výslednou rychlost okolo 13·106m·s-1. Zde si ještě zkontrolujeme, že tato rychlost je výrazně menší než rychlost světla (což je) a že zanedbání relativistických efektů tedy bylo oprávněné.
(Jakub Jermář)   >>>  

712) Pochodování na mostě05. 12. 2005

Dotaz: Dobrý den, mám takový dotaz: jaký vliv má pochod a jaký nestejnorodá (rozvolněná) chůze více lidí na nosník na dvou podporách (lávku či most)? Mám o tom svoji představu, ale rád bych slyšel slovo odborníka. Díky zas odpověď. J.S. (Jan Spáčil)

Odpověď: Pro každé těleso existuje frekvence (tzv. vlastní frekvence), na které je ochotno kmitat snáze, než na frekvencích ostatních. U mostů se díky rozměrům, tavru a použitým materiálům může stát, že tato frekvence bude blízká frekvenci pochodujících lidí. Pochodováním o příslušné frekvenci pak lze takový most snadno rozkmitat... a bude-li pochodovat dostatek lidí, není vyloučeno, že budou mostu nárazy svých nohou předávat dostatečnou energii na to, aby se výchylky kmitů zvětšovaly a v krajním případě došlo k narušení či dokonce zřícení mostu. Při rozvolněné chůzi se vám most rozkmitat nepodaří, neboť zde jakoby se každý pokoušel rozkmitat most s jinou fází a frekvencí - "příspěvky" jednotlivých chodců se navzájem (téměř) vyruší.

Nebezpečí však mostům nehrozí jen od pochodujících lidí. Je-li most nevhodně navržen, může jej rozkmitat třeba i silný vítr. Nejznámější je asi případ pádu mostu 7. 11. 1940 v Tacoma Narrows.
(Jakub Jermář)   >>>