Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!
nalezeno 1493 dotazů
709) Velkoplošná obrazovka
13. 12. 2005
Dotaz: Zajímalo by mě (a mé studenty), na jakém principu pracuje velkoplošná obrazovka.
Je to a) LCD panel b) plazmová obrazovka c) LED diody základních barev. Jakou
energetickou spotřebu má taková obrazovka řádových rozměrů 3x3 m ? Děkuji. (Janeček)
Odpověď: Podle vyjádření firmy CityChannel.cz provozující velkoplošnou reklamní obrazovku u Nuselského mostu v Praze se obvykle jedná o LED diody základních barev (červená, modrá, zelená). Jejich obrazovka s plochou 96 m2 má průměrný příkon okolo 24 kW, takže obrazovka o rozměrech 3x3 m by vyžadovala příkon okolo 2-3 kW.
Dotaz: Dobry den, potreboval bych vedet na jakem principu funguje čištění skla ultrazvukem. Predem dekuji (Adam)
Odpověď: Má-li ultrazvuk (akustické vlnění 20-100 kHz) dostatečnou intenzitu, vyvolává při průchodu kapalinou jev zvaný kavitace. Ta se projevuje intenzívním kmitáním částeček kapaliny a vznikem miniaturních bublinek. V jejich nejbližším okolí dochází k prudkému nárůstu teploty, tlaku a zrychlení - tyto jevy velice agresivně narušují mechanickou vazbu nečistot na povrch čištěného předmětu a ve spojení s vhodným čistícím médiem dochází k jejich odplavování.
Dotaz: Na jakou rychlost se urychlí "stojící" elektron konkrétním napětím (např.500V)?
Moc děkuji. (Honza)
Odpověď: Elektron získá kinetickou energii rovnou součinu jeho náboje a urychlujícího napětí. Pro odhad jeho rychlosti můžeme při nižších rychlostech zanedbat relativistické efekty a počítat dle vzorce EK = 1/2·me·v2 = e·U , odkud úpravou vyjádříme rychlost elektronu v. Po dosazeni U = 500V, e = 1,6·10-19C a me = 9,11·10-31kg dostaneme výslednou rychlost okolo 13·106m·s-1. Zde si ještě zkontrolujeme, že tato rychlost je výrazně menší než rychlost světla (což je) a že zanedbání relativistických efektů tedy bylo oprávněné.
Dotaz: Dobrý den, mám takový dotaz: jaký vliv má pochod a jaký nestejnorodá
(rozvolněná) chůze více lidí na nosník na dvou podporách (lávku či most)? Mám o
tom svoji představu, ale rád bych slyšel slovo odborníka. Díky zas odpověď. J.S. (Jan Spáčil)
Odpověď: Pro každé těleso existuje frekvence (tzv. vlastní frekvence), na které je ochotno kmitat snáze, než na frekvencích ostatních. U mostů se díky rozměrům, tavru a použitým materiálům může stát, že tato frekvence bude blízká frekvenci pochodujících lidí. Pochodováním o příslušné frekvenci pak lze takový most snadno rozkmitat... a bude-li pochodovat dostatek lidí, není vyloučeno, že budou mostu nárazy svých nohou předávat dostatečnou energii na to, aby se výchylky kmitů zvětšovaly a v krajním případě došlo k narušení či dokonce zřícení mostu. Při rozvolněné chůzi se vám most rozkmitat nepodaří, neboť zde jakoby se každý pokoušel rozkmitat most s jinou fází a frekvencí - "příspěvky" jednotlivých chodců se navzájem (téměř) vyruší.
Nebezpečí však mostům nehrozí jen od pochodujících lidí. Je-li most nevhodně navržen, může jej rozkmitat třeba i silný vítr. Nejznámější je asi případ pádu mostu 7. 11. 1940 v Tacoma Narrows.
Dotaz: Chcem sa spytat, na akom principe vyzaruje klasicka ziarovka biele spektrum, ked
vieme ze foton vznika pri preskokoch elektronov z vyssej energetickej hladiny na
nizsiu. Preco potom neni toto ziarovkove spektrum ciarove? (Andrej Krsjak)
Odpověď: Světlo žárovky je záření vznikající v důsledku chaotického (tepelného) pohybu elektronů a iontů, jejich vzájemných srážek a také vibrací atomů v krystalické mřížce vlákna. Ve spektru takovéhoto tepelného záření jsou teoreticky zastoupeny všechny vlnové délky a je tedy spojité.