Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!
nalezeno 1493 dotazů
718) Daltonova atomová teorie
01. 12. 2005
Dotaz: Chtela bych se Vas zeptat, kdo prvni dokazal, ze existuji atomy a jak toto
tvrzeni dolozil a obhajil? Dekuji za odpoved (Irenka)
Odpověď: První myšlenky o existenci atomů pocházejí z dob starověkého Řecka (zmiňován bývá především Démokritos, který žil v 5.-4. století př.n.l.), šlo však spíše o filosofické spekulace.
První novodobou teorii o existenci atomů formuloval anglický fyzik John Dalton (1766-1844). Když roku 1796 zkoumal poměry prvků u různých sloučenin, zjistil, že prvky bývají zastoupeny v poměru malých celých čísel. To bylo možné vysvětlit právě tím, že existují částečky látek (atomy), které již dále nelze dělit, a jejichž vzájemnou kombinací jsou vytvářeny ostatní látky (sloučeniny).
Dotaz: Dobrý den, včera jsem v krimi seriálu zaslechla tvrzení, že v bouřce jsme v autě
v bezpečí díky gumovým pneumatikám na kolech. Myslela jsem, že nás ochraňuje
kovová karoserie. Jak tomu tedy je? díky (krontík)
Odpověď: Souhlasím s vámi, ochránila by vás především kovová karoserie automobilu. Gumové pneumatiky jsou sice izolant, ovšem pro blesk rozhodně nejsou nepřekonatelnou překážkou (obzvláště jsou-li mokré).
Dotaz: Prosim Vás nevíte jak přišel Newton na kapu 6,6*10na-11 ve své době co k tomu
požil,děkuji. (Pavel)
Odpověď: Newton sám gravitační konstantu nezměřil a formuloval (roku 1678) své tvrzení pouze v tom smyslu, že přitažlivá gravitační síla mezi dvěma tělesy je úměrná jejich hmotnostem a nepřímo úměrná druhé mocnině jejich vzdálenosti. Měření gravitační konstanty byla prováděna až později.
Roku 1738 zkoušel francouz Pierre Bouguer u hory Chimborasso v Peru zjistit, jak moc se vychýlí kyvadélko vlivem gravitačního působení hory. Přesnější měření pak prováděli roku 1774 Nevil Maskelyne a Charles Hutton u horského hřebenu Schiehallion ve Skotsku. U obou měření však byly výsledky velice nepřesné, neboť bylo potřeba odhadnout hmotnost hory.
První přesné laboratorí měření provedl roku 1798 Henry Cavendish (vlastní experiment navrhnul a sestrojil John Michell, zemřel však dříve, než stihl něco změřit) a jeho výsledek (κ=6,754·10-11m3s-2kg-1) je obdivuhodně přesný.
Dotaz: Mám dotaz ohledně nakloněné roviny: Když máme nějakou nakloněnou rovinu v nějaké
výšce a z jejího vrcholu necháme kutálet kuličku, tak po dosažení kraje roviny
padá k zemi po dráze opisující parabolu. Když však to samé uděláme s papírem
slepeným do válce, tak po dosažení kraje vyletí mírně vpřed a poté jakoby zaletí
pod nakloněnou rovinu. Čím je to způsobené? Za odpověď předem děkuji. (Ondra)
Odpověď: Válec se na nakloněné rovině roztočí a i během svého pádu nadále rotuje. Svým povrchem se tak tře o vzduch (na různých stranách různě), což zakřivuje dráhu jeho pádu. U kuličky se tento jev prakticky neprojeví, neboť má výrazně menší povrch i moment setrvačnosti v poměru ke své hmotnosti. Pokud bychom tento pokus dělali ve vakuu, chovala by se obě tělesa stejně.
Dotaz: Dlouho, předlouho byla v pokoji rozesvícená žárovka. Někdož na ni prsknul vody
a ona pukla. Proč to? (Ribos)
Odpověď: Baňka rozsvícené žárovky se značně zahřívá a v důsledku tepelné roztažnosti se i nepatrně zvětší. Když na ni prsknete trochu vody, tak vodou zasažená část se o vodu ochladí a chtěla by se "smrsknout" na původní velikost, zatímco zbytek baňky ne. Ve skleněné baňce tak vznikne pnutí, které může způsobit její puknutí.