FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

754) Kolik měří píď?22. 09. 2005

Dotaz:

Kolik měří píď?

(Martin Hála)

Odpověď:

Píď je stará česká délková jednotka z doby Přemysla Otakara II. 1 píď = 0,1992 metru (tedy přibližně 20 cm), zdroj: concerter.cz.

(Jakub Jermář)   >>>  

755) Měsíční fáze a zatmění Slunce11. 09. 2005

Dotaz: Ve které fázi je měsíc, když je zatmění Slunce? (Veronika)

Odpověď: V okamžiku zatmění Slunce se Měsíc nachází na spojnici mezi Sluncem a Zemí. Sluncem ozářená polovina Měsíce je proto odvrácena od Země a jde tedy o nov.
(Jakub Jermář)   >>>  

756) Polární záře11. 09. 2005

Dotaz: Dobrý den. Potřeboval bych vědět, jestli může být polární záře na Měsíci? Jestli ne, tak proč? Stačí mi to velice krátce. Mockrát děkuji za zodpovězení. Jirka (Jirka)

Odpověď: Polární záře vzniká tak, že částice slunečního větru jsou zachyceny magnetickým polem Země a následně reagují s plyny v atmosféře. Na Měsíci tedy polární záře kvůli absenci atmosféry vzniknout nemůže.
(Jakub Jermář)   >>>  

757) Energie slapových jevů11. 09. 2005

Dotaz:

Na Měsíc obíhající kolem Země působí pouze gravitační a odstředivé síly. Ale Měsíc svou gravitační silou způsobuje slapové jevy. A přílivové vlny již nějakou využitelnou energii mají. Měsíc tedy žádnou energii navíc nepřijímá, ale pouze ji dodává přílivovým vlnám. Nejedná se tedy o perpetum mobile? Kde je v této úvaze chyba?

(Viktor Křivák)

Odpověď:

Nejedná se o perpetuum mobile, energie slapový jevů jde na úkor rotační energie Země. Rotace Země se tedy v kvůli slapovým jevům nepatrně zpomaluje. Důsledkem zpomalování zemské rotace je pak také zvětšování průměrné vzdálenosti Země-Měsíc (asi o 3,82 cm za rok).

(Jakub Jermář)   >>>  

758) Frekvence světla a index lomu11. 09. 2005

Dotaz: Mění se frekvence světla o určité vlnové délce v závislosti na indexu lomu optického prostředí? (katka)

Odpověď: V různých prostředích se světlo šíří různou rychlostí. Poměr rychlosti ve vakuu ku rychlosti v daném prostředí je bezrozměrné číslo zvané index lomu. Při přechodu světla z jednoho prostředí do druhého se změní vlnová délka světla v závislosti na poměru indexů lomu těchto prostředí, frekvence zůstává stejná.
(Jakub Jermář)   >>>