FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

816) Chaotické řešení diferenciální rovnice popisující volný pád20. 01. 2004

Dotaz: Dobrý den! Mám tento dotaz: uvažuji těleso padající volným pádem v gravitačním poli s nějakým "g" a nějakým odporem prostředí "n". Diferenciální rovnice popisující pohyb tělesa je kvadratická. Nevíte náhodou, jestli lze namixovat "g" a "n" tak, aby řešení analogické diferenční rovnice vedlo k chaotickému řešení? Děkuji (Milan)

Odpověď: Je-li urychlující síla (čili g) konstantní a odporová síla (neboli n) závisí na rychlosti tak, že vždy brzí a to tím silněji, čím je větší rychlost, pak řešení chaotické být nemůže – pro libovolné počáteční podmínky se pohyb ustálí na rychlosti, při které je odporová síla rovna síle urychlující.
Lze ovšem uvažovat jiné předpoklady. Např. pokud úplně vynecháme odpor a budeme uvažovat g závislé na poloze a na čase, systém se chaoticky chovat může – známý je třeba případ pulsující potenciálové jámy.
Chaotické chování by patrně systém mohl vykazovat i pro g závislé pouze na poloze a n pouze na rychlosti, nicméně nepodařilo se mi zkonstruovat žádný názorný příklad. Pokud upřesníte vlastnosti systému, ve kterém chcete chaos pozorovat, pokusím se dát konkrétnější odpověď.
(J. Houštěk)   >>>  

817) Zahřívání rtuti v kovové trubici16. 01. 2004

Dotaz: Zajímala by mně odpověď na následující otázku: kovová trubice je naplněna rtutí, a mechanicky ucpána zátkami. Ve rtuti je el. spirála, příp. jiný zdroj tepla. Trubice je ponořena ve vodě. Při průtoku proudu dojde k zahřátí rtuti a tím jejímu roztažení.Zajímalo by mne, zda je voda schopna odvést vzniklé teplo, nebo dojde k mechanické destrukci trubice. Za odpověď na tento, možná kostrbatý dotaz, předem děkuji. (Luboš)

Odpověď: Tak jak je to popsáno, došlo by ke zkratu, protože rtuť je dobrý vodič elektrického proudu. Pokud by byla topná spirála v nevodivém pouzdře a zahřívaná rtuť byla ve skleněném pouzdře (špatném vodiči tepla s malou tepelnou roztažností), sklo by prasklo. Pokud by rtuť byla v pouzdru dobře tepelně vodivém, voda by to stačila chladit a navíc i pouzdro by se teplem poněkud roztáhlo. Stručně řečeno, výsledek bude záviset na tom, z čeho bude futrál.
(M. Rojko)   >>>  

818) Měření hmotnosti hvězd16. 01. 2004

Dotaz: Dobrý den, rád bych věděl, jak se "váží" hvězdy, tedy jakým způsobem se počítá nebo určuje hmotnost hvězd. Děkuji! (Marek Voltner)

Odpověď: Nejpřesnější informace o hmotnostech hvězd získáváme z analýzy dvoj- (a více-) hvězdných systémů, tj. pozorováním jejich světelných křivek a změn poloh spektrálních čar. Zákrytové proměnné poskytují hmotnosti velmi přesně, tzv. spektroskopické proměnné (nedochází k zákrytu hvězd mezi sebou a tedy změnám světelné křivky) poskytují jen určité omezení na hmotnosti obou složek (tzv funkci hmoty).
Hmotnost se totiž vždy projevuje tím, jak hvězda gravitačně působí na své okolí. Ostatně i hmotnost Slunce je určena pohybem "těles" (planet) ve sluneční soustavě.
(Doc. RNDr. David Vokrouhlický, DrSc.)   >>>  

819) Gravitační pole a gravitony14. 01. 2004

Dotaz: Elektromagnetické pole se vždy vlní. Toto pole má navíc vždy duální charakter, tzn. vlnění + fotony. Co víme o gravitačním poli? Vlní se také jako elektromagnetické pole a má také duální charakter? Nakonec bych se ještě rád zeptal, zda existují nějaké paralelní teorie elektromagnetického pole, které by nepoužívaly slova "duální charakter"? (Tomáš Trojan)

Odpověď: Z Einsteinovy obecné teorie relativity plyne existence gravitačních vln. Jejich povaha je ale hodně odlišná od elektromagnetických. Jeden ze zásadních rozdílů je ten, že rovnice popisující gravitační pole jsou nelineární. Nicméně v jisté aproximaci fungující pro slabá pole lze gravitační vlny považovat za poruchy na plochém (nezakřiveném) prostoru, které se chovají lineárně. V této linearizované teorii skutečně existuje přímá analogie fotonů, které se říká graviton. Kvantovat nelineární gravitační pole ale zatím uspokojivě nikdo neumí, ostatně skloubení obecné relativity a kvantové teorie pole je již delší dobu jednen z klíčových problémů fundamentální fyziky vůbec (viz např. J. D. Barrow: Teorie všeho nebo S. Weinberg: Snění o finální teorii).
Ke druhé části otázky. Klasická elektrodynamika o kvantování pole (tj. ani o fotonech) nic neví. Proto s ní také nelze vysvětlit jevy, ve kterých se tato vlastnost pole projevuje. Fotony se objevují až v kvantové elektrodynamice a není mi známa žádná snaha tuto teorii přeformulovat tak, aby v ní byla nějak přímo obsažena klasická teorie. Zmíněná dualita není ani tak vlastnosti teorie, jako spíše naší interpretace související s tím, kterou teorii k popisu konkrétních jevů používáme.
(Jan Houštěk)   >>>  

820) Proč je mokrá tabule tmavší než suchá?14. 01. 2004

Dotaz: Proč je mokrá tabule tmavší, než suchá? (František Kříž)

Odpověď: Při pokrytí různých povrchů vrstvou vody může skutečně docházet ktomu, že se zdají být tmavší či světlejší, nebo že mění barvu. Příčiny mohou být různé. U hrubých povrchů, jako omítka nebo asi také křídou pošpiněná tabule hraje zpravidla roli "vyhlazení" povrchu. Dopadající světlo se vpřípadě hrubého povrchu odráží a rozptyluje na částicích a nerovnostech (existují teorie popisující hrubost povrchu a rozptyl/odraz světla na něm). Rozptyluje se více méně do všech směrů (difúzní odraz) (za určitých podmínek, surčitým směrovým diagramem atd.). Po namočení (pokrytí vrstvou vody) se světlo při dopadu setkává nejprve s hladkým rozhraním vzduch-voda. Na hladkém povrchu se světlo odráží podle zákona odrazu, tedy při osvětlení tabule pod větším úhlem (z boku) se většina světla odráží také pod tímto úhlem, a v jiných směrech vychází podstatně méně světla, které vzniká tak, že se zbytek propuštěného světla rozptyluje na částicích a vychází opět ven rozhraním voda-vzduch. Na tomto rozhraní dochází pro určité úhly k totálnímu odrazu (světlo nevyjde ven). Navíc přítomnost vody mezi částicemi může ovlivnit rozptyl světla částicemi (částice jsou v prostředí s jiným indexem lomu než ve vzduchu), resp. průchod světla mezi částicemi.
(Prof. RNDr. Petr Malý, DrSc.)   >>>