FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

856) Proč se radiátor chová jako magnet?04. 12. 2003

Dotaz: Rád bych se dozvěděl,proč se radiátor chová jako magnet? Proměřil jsem pomocí buzoly,že u klasického panelákového radiátoru je nahoře,tedy v místě přívodu vody severní a dole jižní pól. (Karel Velebil)

Odpověď: Některé starší radiátory jsou odlity z litiny, nové se svařují z tažených ocelových plechů. Tyto materiály se chovají jako středně "tvrdá feromagnetika". Jsou-li zmagnetovány během své historie, tedy při výrobě, pobytem v magnetickém poli permanentních magnetů, mezi než lze zařadit i zemské magnetické pole, mohou se zmagnetovat a magnetizaci si podržet. Potom budou přitahovat feromagnetické objekty. Nastává však i druhá situace: přiblížíte-li se se zmagnetovaným předmětem (buzola, většina šroubováků, pilník, jehla, špendlík, kancelářská svorka), zmagnetuje se lokálně i materiál radiátorů a předměty se přitahují.
V případě radiátorů, kde bylo možno odlišit póly, jde asi o první případ. Proces magnetování se děje po hysterezni smyčce. V dostatečně velkém poli se materiál nasytí, tedy dosáhne nasycené magnetizace. Při snižování budícího pole se dostane do remanentní magnetizace v nulovém budícím poli. K tomu, aby se materiál zcela odmagnetoval, musí se přiložit koercitivní pole v opačném směru. Záleží na velikosti koercitivního pole, zda se materiál snadno odmagnetuje (měkké feromagnetikum) nebo zda si svou (remanentní) magnetizaci zachová a projevuje se tedy jako permanentní magnet. Z tvrdých materiálu se právě stále (permanentní) magnety vyrábějí. Při jejich výrobě se jim v silném magnetickém poli výsledný směr zmagnetování vtiskne. Chcete-li mít naopak dobře odmagnetovaný feromagneticky měkký předmět, je třeba jej vložit do cívky se střídavým magnetickým polem a velikost tohoto pole plynule snižovat k nule. Odmagnetovat je možné také ohřátím nad Curieovu teplotu, kdy se feromagnetikum stane paramagnetikem. Zpětné chlazení se musí dít v prostředí bez magnetického pole.
Co jsem napsal o radiátorech, platí např. i pro futra dveří atd. Oceli tvrzené příměsemi jsou zpravidla spíše tvrdými feromagnetiky. Silným legováním (Cr a Ni) se připravují nerezové oceli, které jsou však většinou neferomagnetické.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

857) Rozdíl v délce letu letadla ze západu na východ a naopak03. 12. 2003

Dotaz: Jak je možné, že letadlo letící z východu na západ překonává vzdlálenost o nějaký čas déle při stejné rychlosti i vzdálenosti? Otáčením Země to není, ta se otáčí od východu k západu a mám za to, že letadla letí ve větší výšce, než by na ně mohly působit nějaké větry nebo jiné povětrnostní vlivy. (david)

Odpověď: Je to skutečně způsobeno převládajícími větry. Pokud bychom pro zjednodušení předpokládali, že všude vane stejnou rychlostí západní vítr (tj. směrem na východ), je třeba ke 20% rozdílu doby letu v různých směrech (což je typická hodnota tohoto rozdílu) potřeba, aby rychlost větru odpovídala 10% rychlosti letadla. Pro letadlo letící rychlostí 900 km/h to je 90 km/h a to není nijak neobvyklá rychlost větru ve výškách, ve kterých letadlo létá.
(Jan Houštěk)   >>>  

858) Poločas rozpadu stroncia03. 12. 2003

Dotaz: Jaká je délka poločasu rozpadu Stroncia? (Rzach)

Odpověď: Nejdůležitější je asi Sr90 s poločasem 28 let, které je produktem jaderných zkoušek resp. elektráren a které je pro nás potenciálně nebezpečné tím, že je chemicky blízké vápníku a tak si ho ochotně zabudováváme do kostí. Stroncium má však i další izotopy. Pěkná stránka o stronciu je např. http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Strontium Spoustu informací týkajících se jeho nebezpečí, najdete na stránce http://www.epa.gov/radiation/radionuclides/strontium.htm
Na webu najdete i spoustu českých článků, napište do okénka hledače stroncium ...
(J.Dolejší)   >>>  

859) Barva topení a chladiče ledničky03. 12. 2003

Dotaz: Proč je topení bílé a chladič ledničky černý? (Anežka Horáková)

Odpověď: Černá barva způsobuje, že těleso lépe absorbuje dopadající záření (světelné i tepelné), a což je pro leckoho překvapivé, že také lépe teplo vyzařuje. Proto se chladiče dělají černé. Radiátor topení také potřebuje předávat teplo do okolí, ale asi (nejsem expert na topení) se počítá s tím, že podstatnou roli bude hrát ohřívání vzduchu v kontaktu se žebry radiátoru (zde barva nerozhoduje) a pak přenos tepla prouděním tohoto vzduchu. Estetická stránka patrně převažuje nad přínosem zvýšeného přenosu tepla v případě tmavého radiátoru.
(J.Dolejší)

Reakce na odpověď:
V odpovědi uvádíte, ze barva je důležitá pro efektivitu chladiče. Odkazujete se na Planckův zákon. Pořád ale nerozumím, proč tomu tak je. Můžete to rozvést? Bílý chladič vydává záření o vyšší vlnové délce, a proto je hustota zářivého toku menší? Nevydává se většina tepla v infračerveném spektru?

Odpověď:
Má-li chladič nějakou barvu, znamená to, že tuto barvu odráží více než ostatní (proto ho v této barvě taky vidíme). Uvážíme-li situaci v rovnovážném stavu, pak zvýšená emise na jisté vlnové délce musí být spjata i se zvýšenou absorbcí této vlnové délky, aby totiž předměty téže teploty, ale různých barev mohly být spolu v rovnováze. Obvyklá situace chladiče však není rovnovážný stav: chladič je spojen s něčím o teplotě výrazně vyšší než okolí a disipuje do okolí teplo. Pak je ovšem nejvýhodnější chladič "všech barev", černý, který bude co nejvíc vyzařovat světlo všech vlnových délek. (Samozřejmě, že by v případě teplejšího okolí naopak pohlcoval světlo i teplo nejrychleji - ale chladič je zpravidla v okolí chladnějším, než je sám.)
(J.Obdržálek)   >>>  

860) Jak skladovat magnety?02. 12. 2003

Dotaz: Dobrý den, potřeboval bych se ujistit v jedné maličkosti z praxe: jak postupovat při skladování většího počtu silných magnetů (převážně keramických), neboli dochází u nich s časem ke změnám vlivem vnějšího působení zbylých? Záleží na tom, zda budou "jednoduše p řiplácnuté na sobě" nebo zda je vhodné je izolovat? Děkuju za radu. (Lada Valek)

Odpověď: Lépe je, jsou-li připlácnuté. Neuškodí, jestliže tento magnetický obvod uzavřete.
(M.Rojko)   >>>