FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

870) Frekvence fotonu14. 11. 2003

Dotaz: Čím je daná frekvence fotonu emitujícího se z elektronu jako kvantum elektromagnetického pole? Myslím tím rozdílnost frekvence různých typů elektromagnetického záření. (Jindřich Gubiš)

Odpověď: Frekvence fotonu je daná podmínkami, za kterých elektron vyzařuje. Je to jako heknutí, když se s vámi něco stane. Když elektron v kvantovém systému seskočí z jednoho energetického stavu na nižší, vyšle gama kvantum (foton) s energií odpovídající rozdílu energií stavů ("hekne" s vyšší frekvencí, když to byl vyšší skok). Když elektron kmitá v anténě mobilu, vysílá elektromagnetické vlny (tady se moc nemluví o fotonech, protože je jich moc) s frekvencí toho kmitání ("heká" jak se obrací tam a zpět..).
(J.Dolejší)   >>>  

871) Za jak dlouho dorazí světlo ze Slunce na Zemi?13. 11. 2003

Dotaz: Jak daleko je Země od Slunce a za kolik minut dorazí světlo k zemi (chci to vědět přesně)? (long)

Odpověď: Přesnou vzdálenost Země od Slunce Vám neřeknu, protože ta se stále mění. Dráha oběhu Země kolem Slunce je sice skoro kružnice, ale i malá excentricita (není to dokomalá kružnice, je trošku "šišatá") způsobuje různou vzdálenost Země od Slunce v různých ročních obdobích. Nejblíže jsme Slunci začátkem ledna - 147 097 000 km, nejdále začátkem července - 152 098 000 km. Průměrná vzdálenost Země-Slunce je jednou ze základních astronomických jednotek nazvanou astronomická jednotka. Její hodnota je 149 600 000 km a světlo tuto dráhu urazí asi za 8 minut 19s. Začátkem ledna ovšem doletí na Zem za 8 minut 10s, kdežto v létě si na ně musíme počkat 8 minut 27s.
(J. Burešová)   >>>  

872) 1.kosmická rychlost10. 11. 2003

Dotaz: Jaká je rychlost raketoplánu, který vzlétne? (long)

Odpověď: Rychlosti, kterou musí mít raketa, aby vzlétla, se říká 1.kosmická rychlost. Na rovníku je její hodnota 7,9 km/s. Při takové rychlosti bude raketa kroužit kolem Země po kružnici.
Pokud bychom chtěli, aby letěla od Země pryč, musíme její rychlost zvýšit až na 11,2 km/s. To je tzv. 2.kosmická rychlost. (Když si tuto rychlost převedete do běžné jednotky km/h, dostanete nepředstavitelné číslo 40320 km/h - za hodinu by tato raketa obletěla celou Zemi).
Pak existuje ještě 3.kosmická rychlost, při jejímž dosažení může těleso uniknout z gravitačního působení Slunce.
(J. Burešová)   >>>  

873) Oteplení před deštěm06. 11. 2003

Dotaz: Proč se před deštěm oteplí? (Frydrychová)

Odpověď: Na to není jednoznačná odpověď, ale není pravda, že se před deštěm musí nutně oteplit. Záleží na roční době, jde-li o přeháňku nebo bouřku (tj. důsledek tzv. konvektivního procesu v atmosféře) nebo zda se jedná o tzv. frontální nebo velkoprostorové (někdy též tzv. plošné) srážky. Konvekce vzniká v důsledku výrazného přehřátí vzduchu nad vhodným typem zemského povrchu - pak se před deštěm samozřejmě oteplí (tzv. letní bouřky z tepla, ale i v zimě mohou být na studené frontě bouřky, pak se o klasickou konvekci v důsledku přehřátí vzduchu nejedná - intenzívní výstupné pohyby vzduchu jsou způsobeny dynamicky). Ale v případě velkoprostorových srážek se oteplit nemusí.
(Doc.RNDr. Josef Brechler, DrSc.)   >>>  

874) Ostré stíny na Měsíci06. 11. 2003

Dotaz: Proč stíny objektů na povrchu Měsíce jsou velmi ostré a proč tomu tak není na Zemi? (Jirka)

Odpověď: Na vině je zemská atmosféra a rozptyl záření v ní. U Měsíce bez atmosféry k tomu nedochází a stíny jsou proto ostré.
(Doc. RNDr. David Vokrouhlický, DrSc.)   >>>