FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

874) Ostré stíny na Měsíci06. 11. 2003

Dotaz: Proč stíny objektů na povrchu Měsíce jsou velmi ostré a proč tomu tak není na Zemi? (Jirka)

Odpověď: Na vině je zemská atmosféra a rozptyl záření v ní. U Měsíce bez atmosféry k tomu nedochází a stíny jsou proto ostré.
(Doc. RNDr. David Vokrouhlický, DrSc.)   >>>  

875) Závislost rychlosti větru na výšce06. 11. 2003

Dotaz: Existuje matematický vztah závislosti rychlosti větru a výšky? (změřím-li například rychlost v 5 metrech a rád bych znal rychlost ve výšce 50 m). (Martin)

Odpověď: Existuje řada vztahů, ale muselo by se k tomu dodat mnoho dalších věci, které jsou mimo rámec krátké odpovědi. Doporučil bych následující literaturu:
Janour: Modelování mezní vrstvy atmosféry. Karolinum Praha, 2001 nebo
Bednář, Zikmunda: Fyzika mezní vrstvy. Academia Praha, 1985.
Velmi jednoduchý vztah je následující:
V(z)=V(h)*(z/h)**a
kde V(z) je rychlost (velikost) ve výšce z, kterou chceme určit, V(h) je velikost rychlosti ve výšce h, která je známá (např. rychlost v 10 m nad terénem - tzv. anemometrick8 výška). a je koeficient závislý na verkikální teplotní stabilitě. Pro obvyklé případy má hodnotu a=0.14, pro pěkné letní počasí lze použít a=0.10, a pro zimní inverze a=0.18 nebo 0.25(intenzívní inverze). Tento vztah lze používat zhruba do výšky max. 100m. Je nutné si uvědomit, že je to velmi přibližný vztah, a parametrů, které budou velikost i směr vektoru rychlosti ovlivňovat, je celá řada.
(Doc. RNDr. Josef Brechler, DrSc.)   >>>  

876) Rovnoměrně zpomalený pohyb06. 11. 2003

Dotaz: Setkal jsem se s tímto příkladem: Od auta jedoucího určitou rychlostí se oddělí jedno z jeho kol. Otázka zní jak daleko kolo dojede, pokud proti němu působí konstantní síla. Bude se do dráhy započítávat i moment setrvačnosti kola? (Ondřej Kudláček)

Odpověď: Co se má zanedbávat a co započítávat, je otázka pro autora úlohy. Samotný předpoklad konstantní brzdící síly je velmi divoký, protože největší roli hraje odpor vzduchu a ten se mění s druhou mocninou rychlosti, brzdící síla se tedy při kutálení kola významně zmenšuje.
Pokud budeme počítat s konstantní brzdící silou, stačí vyjít z toho, že změna kinetické translační a rotační energie kola z počáteční hodnoty na nulu {1/2 m*v2+1/2J*(v/R)2} se rovná absolutní hodnotě práce brzdící síly {F*s}. Z této rovnice vydělením F získáte s.
J je moment setrvačnosti kola, R jeho poloměr měřený až k povrchu, v rychlost při oddělení kola od auta, F brzdící síla, s dojezd, m hmotnost kola.
(M. Rojko)   >>>  

877) Separační energie protonů a neutronů04. 11. 2003

Dotaz: Je separačná energia protonu a neutronu rovnaká, alebo rozdielna? /preco/ (R.Sedlak)

Odpověď: Separační energie protonu či neutronu je energie nutná k vytržení protonu či neutronu z jádra: Sp = (hmota nového jádra + hmota protonu - hmota původního jádra).c Nové jádro má o proton či neutron méně než původní (podle toho, co jsme z něj vytrhli:) Přibližné hmotnosti protonu a neutronu jsou mp.c2 = 938.27 MeV mn.c2 = 939.57 MeV
Obecně je separační energie rozdílná, a to nejen kvůli rozdílným hmotám mpa mn. Jádra vzniklá odejmutím protonů či neutronů budou různě stabilní, mohou žít věčně nebo jen zlomek vteřiny, a čím jsou méně stabilní, tím větší mají hmotnost a celkovou energii (a jsou tedy ochotnější se rozpadnout v něco stabilnějšího).
Protony mají kladný náboj a je těžší je udržet pohromadě, neutrony je lepí k sobě. Ve hře je ale více faktorů, v přírodě například pozorujeme jádra s přibližně stejným protonovým a neutronovým číslem (neutronů bývá s celkovým počtem nukleonů více právě kvůli odpuzování protonů). Takže kdybychom chtěli z jádra, které už má s počtem protonů namále, vypudit další, bylo by to těžší, než z něj vypudit neutron (a tím by dost pravděpodobně vzniklo stabilnější jádro), a separační energie by se drasticky lišily: u protonů by mohlo jít o kladné číslo (hmota nového jádra by byla ještě větší, museli bychom do systému narvat nějakou energii, aby se nám to povedlo), ale u neutronů by šlo o záporné číslo, nové jádro by bylo stabilnější a proces by v principu mohl nastat samovolně.
Jádra se většinou rozpadají beta a alfa rozpady, u beta rozpadu dochází k přeměně neutronu na proton nebo naopak (a jádro vyzáří ještě elektron+antineutrino nebo pozitron+neutrino), u alfa rozpadu jsou emitovány částice alfa (jádra hélia-4, velmi stabilní objekt s vysokou vazbovou energií). Některá jádra se však doopravdy mohou přeměňovat v jiná emisí neutronu či protonu, někdy dokonce i třeba uhlíku-12 apod.
Odkazy:
Velmi pěkné tabulky a grafy týkající se jaderné fyziky najdete na adrese http://ie.lbl.gov/systematics.html (hledejte "separation energies")
Jak se to měří ve skutečnosti...
Pro další informace zkuste třeba na www.google.com zadat "separation energy" či "drip line":)
(Mgr. Jiří Kvita)   >>>  

878) Zachování leptonového čísla04. 11. 2003

Dotaz: Slyšel jsem, že při oscilaci neutrin nedochází k zachování leptonového čísla. Co je na tom pravdy? (Pavel)

Odpověď: Nedávné experimenty ukázaly, že se neutrina mezi soubou míchají, to znamená, že se nezachovávají separátně elektronové, mionové a tauonové leptonové číslo. Podobně, jako se mezi sebou "míchají" kvarky, mohly by se v principu míchat mezi sebou i elekton s mionem, ale zatím to nebylo pozorováno. Takže míchání zatím u leptonů předpokládáme jen u neutrin.
Zatím se však podle všeho celkové leptonové číslo zachovává! Problém by mohl nastat, kdyby se pozoroval dvojitý beta rozpad, což by znamenalo to, že neutrino je totožné s antineutrinem. V jádře by se pak mohl rozpadnou neutron na proton+elektron+antineutrino, které by však mohlo být (pouze pokud je totožné s neutrinem!) pohlceno dalším neutronem a celkem by vznikly dva elektrony(!!) a nové jádro, kde by místo dvou neutronů byly dva protony. Narodily by se tak dva leptony bez svých antičástic, což by znamenalo navýšení celkového leptonoveho čísla o dvě!
V nedávné době probíhaly diskuse, zda byl dvojitý beta rozpad vskutku pozorován, ale bude se muset počkat na širší objem dat, zatím o objev nejde.
(Mgr. Jiří Kvita)   >>>