FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

884) Raketové trysky a palivo do družic04. 11. 2003

Dotaz: Zajímá mě na jakém principu fungují ve vzduchoprázdnu raketové trysky a jejich konstrukce.A dále jaké palivo je používáno pro manévrování družic. (Jirka)

Odpověď: Raketové trysky fungují ve vzduchoprázdnu tak jako v "atmosféře", tj. při spalování chemického paliva v motoru dochází k jeho směrovanému úniku tryskou. Konstrukce trysky navíc ještě zaručuje urychlení plynu na nadzvukovou rychlost v daném prostředí. Podle zákona zachování hybnosti pak unikající plyn působí reaktivní silou na raketu.
V současné době je trend ustupovat od chemického paliva v případě meziplanetárních letů. Zajímavým se jeví tzv. iontový (či magnetohydrodynamický) motor, kde z reservoiru snadno ionizovatelného plynu (cesium, xenon,...) uniká plyn mezi elektrické desky s určitým napětím. Tím se vytváří elektrický proud a následná kombinace s kolmým magnetickým polem vyvrhuje plasmu z trysky (motoru) ven... (dále stejný princip jako u chemických motorů). Specifický impuls udělený raketě je daleko menší než u chemického paliva (takže pro start rakety je stále potřeba mít konvenční chemické tryskové motory), ale pro dlouhé meziplanetární navigace je tento způsob ekonomický.
V české literatuře existuje o této tematice docela hezká publikace K.Mison & Z.Pirko, Základy astronautiky, Academia, 1974. V knihovnách by ji možná mohli mít.
(Doc. RNDr. David Vokrouhlický, DrSc.)   >>>  

885) Účinky blesku03. 11. 2003

Dotaz: Chci se zeptat, jestli v okolí blesku vzniká tlaková vlna, jako třeba při výbuchu. V horolezecké literatuře jsou popsáný některé případy kdy byl člověk po zásahu bleskem odmrštěn do doliny. Může to tedy být způsobeno tlakovou vlnou, nebo je pro to jiné vysvětlení? (Michal Nehasil)

Odpověď: Vzhledem k tomu, ze v centru kanálu blesku jsou teploty 20-30 tisíc K, dochází přirozeně k příslušnému rozpínání vzduchu s odpovídajícími tlakovými účinky a akustickým doprovodem (hřmění). Možné to tedy je.
(Prof. RNDr. Jan Bednář, CSc.)   >>>  

886) Podzimní pranostika03. 11. 2003

Dotaz: Existuje pořekadlo: "Na jaře je z kýblu vody lžíce bláta, zatímco na podzim je to opačně - ze lžíce vody je kýbl bláta." Přesně je tím vystižena každoroční situace. Čím to je? Vždycky na jaře jsem rád, že to tak je a na záhadu si ani nevzpomenu, ale na podzim, když se brodím loužemi mi to vždy, už několik desetiletí, vrtá hlavou. (Vratislav Červenka)

Odpověď: Bude to především tím, že na jaře je díky intenzivnímu slunečnímu záření podstatně větší výpar než na podzim a navíc značné množství vody spotřebují při vegetaci rostliny. To se ale jedná o období přibližně duben a květen. Když je ovšem na jaře /březen/ ještě půda promrzlá, nevsakuje vodu a bláta na povrchu je celá hromada. Pochopitelně to závisí i na množství srážek. Někdy bývá podzim deštivý, výpar minimální­ a rostliny vodu nespotřebovávají a naopak jaro může být suché. V tomto případě "pořekadlo" platí. Ale pokud se týká množství srážek, je možný i opak a potom i při větší­m výparu na jaře a "spotřebě" vody rostlinami je i bláta dostatek. Také je třeba uvážit, že na podzim mají­ srážky charakter srážek trvalých, na jaře jsou to předevší­m přeháňky. Závěrem - pořekadlo má jistou pravděpodobnost, ale není pravidlem.
(Doc. RNDr. Jaroslav Kopáček, CSc.)   >>>  

887) Význam spojení slight vacuum03. 11. 2003

Dotaz: Dobrý den, rád bych se zeptal jaký je správný překlad výrazu: Slight vacuum. (Jan Sýkora)

Odpověď: AVS (Americal Vacuum Society) toto neužívá. Užívá pro vakuum následující označení:
low (nízké) do 103 Pa,
medium (střední) mezi 103 až 10-1,
high (vysoké) mezi 10-1 až 10-4,
very high (velmi vysoké) mezi 10-4 až 10-7,
ultra high (ultra vysoké) mezi 10-7 až 10-10.
Je ovšem pravda, že ne všichni (zvláště v Evropě) to dodržují. Slight coby "mírné" bych si tipnul na to nízké (low).
(J. Obdržálek)   >>>  

888) Uvedení tělesa do pohybu03. 11. 2003

Dotaz: Dobrý den,zajímalo by mě, zda, když chci přesunout těleso po podložce, přičemž neuvažuji tření, k tomu potřebuji sílu? Obecně, zda potřebuji sílu, když chci změnit stav tělesa z klidu do pohybu rovnoměrného přímočarého. Neboť, když zvedám těleso, tak potřebuji jen sílu opačnou k síle gravitační, tím však - tak tomu rozumím já - jen vyrovnám tyto dvě síly, ale k samotné změně z klidu do pohybu rovnoměrného přímočarého vlastně žádnou sílu nepoužiji... (adam liska)

Odpověď: Váš postřeh je velmi správný. Uvedená tvrzení platí doslova jen za předpokladu, že se přemísťování děje nekonečně malou rychlostí. Dalo by se ale uvažovat i jinak i pro reálné rychlosti. Když to těleso ze začátku rozhýbáváme například do výšky, tak do něj investujeme nějakou práci zvětšenou silou i na jeho kinetickou energii, kterou zase při zastavování můžeme inkasovat zpět. Tak se ta zvětšená práce vyruší s inkasovanou a zůstane jen práce na zvětšení potenciální energie. Stejně můžeme uvažovat i o přemísťování po vodorovné dokonale kluzké podložce, kde se ovšem potenciální energie nemění a celková bilance práce je nulová.
(M.Rojko)   >>>