FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

888) Uvedení tělesa do pohybu03. 11. 2003

Dotaz: Dobrý den,zajímalo by mě, zda, když chci přesunout těleso po podložce, přičemž neuvažuji tření, k tomu potřebuji sílu? Obecně, zda potřebuji sílu, když chci změnit stav tělesa z klidu do pohybu rovnoměrného přímočarého. Neboť, když zvedám těleso, tak potřebuji jen sílu opačnou k síle gravitační, tím však - tak tomu rozumím já - jen vyrovnám tyto dvě síly, ale k samotné změně z klidu do pohybu rovnoměrného přímočarého vlastně žádnou sílu nepoužiji... (adam liska)

Odpověď: Váš postřeh je velmi správný. Uvedená tvrzení platí doslova jen za předpokladu, že se přemísťování děje nekonečně malou rychlostí. Dalo by se ale uvažovat i jinak i pro reálné rychlosti. Když to těleso ze začátku rozhýbáváme například do výšky, tak do něj investujeme nějakou práci zvětšenou silou i na jeho kinetickou energii, kterou zase při zastavování můžeme inkasovat zpět. Tak se ta zvětšená práce vyruší s inkasovanou a zůstane jen práce na zvětšení potenciální energie. Stejně můžeme uvažovat i o přemísťování po vodorovné dokonale kluzké podložce, kde se ovšem potenciální energie nemění a celková bilance práce je nulová.
(M.Rojko)   >>>  

889) Programy na kreslení elektrických obvodů03. 11. 2003

Dotaz: Zajímalo by mne,jaký počítačový program by zvládl kreslení elektronických schémat a kde je k dispozici ke stažení (či zakoupení). Děkuji. (Petr Borský)

Odpověď: Kreslení elektronických schémat dobře zvládají například programy MicroCap nebo Formica. Program MicroCap lze jako demoverzi (Evaluation version) stáhnout na stránkách společnosti Spectrum Software ( http://www.spectrum-soft.com/index.shtm). Tato verze je na kreslení plně funkční s trochu omezenými možnostmi proti verzi plné. Program je v angličtině.
Formica je oproti tomu program český a lze ho získat na stránkách firmy Formica (http://www.formica.cz/) (volně šiřitelnou verzi). Je to program na kreslení elektronických schémat a návrhů desek plošných spojů.
(Mgr. Jaromír Kekule)   >>>  

890) Rozlišitelnost dvou tónů27. 10. 2003

Dotaz: Jak veliký musí být interval mezi dvěma tóny, aby je ucho od sebe odlišilo (aby nesplynuly v jeden)? Předem děkuji. (Michal Lovecký)

Odpověď: Zkušený ladič pian prý odliší až 2 centy (cent je 1/1200 oktávy, tedy setina půltónu, čili 1200-tá odmocnina ze dvou). Různé intervaly (i malé, pythagorejské komma, 81/80 - rozdíl mezi přirozeným velkým a malým celým tónem, tedy rozdíl mezi C-D a D-E, a další) si budete moci moci asi tak za dva týdny vyslechnout na mé webové stránce utf.mff.cuni.cz/~jobdr.
(J.Obdržálek)   >>>  

891) Coriolisova síla26. 10. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat na výpočet Coriolisovy síly. Potřeboval bych vzoreček s vysvětlením a odvozením. (Marek Bukáček)

Odpověď: Rozsáhlý článek věnovaný Coriolisově síle a jejím projevům a problematice rotující neinerciální soustavy je součástí textu o Rotacích a srážkách v Dílně FyzWebu.
(J.Burešová)   >>>  

892) Stáří vesmíru a rychlost jeho rozpínání22. 10. 2003

Dotaz: 1/ Jakou metodou byla zjištěna akcelerace expanze vesmíru? Novým změřením ´rudého posuvu‘ z spekter známých galaxií (supernov), nebo měřením teploty reliktního záření kosmického pozadí?
2/ Jestliže rychlost expanze vesmíru s časem roste, znamená to, že zpětně, v dávné minulosti vesmíru, byl okamžik, kdy rychlost expanze se blížila nule; v počátku vesmíru tedy nebyl grandiózní výbuch (BB), ale jen nepatrný pšouk. Jaký bude nyní, na základě nových údajů o expanzi, odhad stáří vesmíru? Neměl by se výrazně zmenšit? Co na to hvězdokupy? (Josef Korba)

Odpověď: 1) Akcelerace rozpínaní vesmíru byla zjištěna OBĚMA metodami, které zmiňujete: nejprve (koncem 90. let) pečlivým proměřováním rudého posuvu pomocí vzdálených supernov (pozorování prováděna především Hubbleovým kosmickým teleskopem), zcela nedávno pak analýzou mikrovlnného reliktního záření z měření sondy WMAP. Zajímavé je právě to, že obě nezávislé metody měření se navzájem doplňuji a shodují.
2) Interpretace měření sondy WMAP naznačují, že vesmír je starý 13,7 miliard let (s případnou chybou jen asi 0,2 miliardy let). Nevzniká tedy žádný rozpor se stářím hvězdokup či jiných kosmických struktur a objektů. Vaše úvaha o modifikaci stáří vesmíru by platila, kdyby zrychlování expanze vesmíru probíhalo po celou dobu existence vesmíru. Ve skutečnosti však zmíněny "antigravitační efekt", který dnes na velkých vzdálenostech pozorujeme, byl kdysi dávno nevýznamný, neboť vesmír byl mnohem menší. Zhruba řečeno: v prvních miliardách let se vesmír rozpínal prakticky podle "standardního" Friedmannova scénáře (s výjimkou velmi mladého vesmíru, kolem cca 10-35 s, kdy se také rychle exponenciálně zvětšoval během tzv. inflační fáze).
(Doc. RNDr. Jiří Podolský, CSc.)   >>>