FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

889) Programy na kreslení elektrických obvodů03. 11. 2003

Dotaz: Zajímalo by mne,jaký počítačový program by zvládl kreslení elektronických schémat a kde je k dispozici ke stažení (či zakoupení). Děkuji. (Petr Borský)

Odpověď: Kreslení elektronických schémat dobře zvládají například programy MicroCap nebo Formica. Program MicroCap lze jako demoverzi (Evaluation version) stáhnout na stránkách společnosti Spectrum Software ( http://www.spectrum-soft.com/index.shtm). Tato verze je na kreslení plně funkční s trochu omezenými možnostmi proti verzi plné. Program je v angličtině.
Formica je oproti tomu program český a lze ho získat na stránkách firmy Formica (http://www.formica.cz/) (volně šiřitelnou verzi). Je to program na kreslení elektronických schémat a návrhů desek plošných spojů.
(Mgr. Jaromír Kekule)   >>>  

890) Rozlišitelnost dvou tónů27. 10. 2003

Dotaz: Jak veliký musí být interval mezi dvěma tóny, aby je ucho od sebe odlišilo (aby nesplynuly v jeden)? Předem děkuji. (Michal Lovecký)

Odpověď: Zkušený ladič pian prý odliší až 2 centy (cent je 1/1200 oktávy, tedy setina půltónu, čili 1200-tá odmocnina ze dvou). Různé intervaly (i malé, pythagorejské komma, 81/80 - rozdíl mezi přirozeným velkým a malým celým tónem, tedy rozdíl mezi C-D a D-E, a další) si budete moci moci asi tak za dva týdny vyslechnout na mé webové stránce utf.mff.cuni.cz/~jobdr.
(J.Obdržálek)   >>>  

891) Coriolisova síla26. 10. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat na výpočet Coriolisovy síly. Potřeboval bych vzoreček s vysvětlením a odvozením. (Marek Bukáček)

Odpověď: Rozsáhlý článek věnovaný Coriolisově síle a jejím projevům a problematice rotující neinerciální soustavy je součástí textu o Rotacích a srážkách v Dílně FyzWebu.
(J.Burešová)   >>>  

892) Stáří vesmíru a rychlost jeho rozpínání22. 10. 2003

Dotaz: 1/ Jakou metodou byla zjištěna akcelerace expanze vesmíru? Novým změřením ´rudého posuvu‘ z spekter známých galaxií (supernov), nebo měřením teploty reliktního záření kosmického pozadí?
2/ Jestliže rychlost expanze vesmíru s časem roste, znamená to, že zpětně, v dávné minulosti vesmíru, byl okamžik, kdy rychlost expanze se blížila nule; v počátku vesmíru tedy nebyl grandiózní výbuch (BB), ale jen nepatrný pšouk. Jaký bude nyní, na základě nových údajů o expanzi, odhad stáří vesmíru? Neměl by se výrazně zmenšit? Co na to hvězdokupy? (Josef Korba)

Odpověď: 1) Akcelerace rozpínaní vesmíru byla zjištěna OBĚMA metodami, které zmiňujete: nejprve (koncem 90. let) pečlivým proměřováním rudého posuvu pomocí vzdálených supernov (pozorování prováděna především Hubbleovým kosmickým teleskopem), zcela nedávno pak analýzou mikrovlnného reliktního záření z měření sondy WMAP. Zajímavé je právě to, že obě nezávislé metody měření se navzájem doplňuji a shodují.
2) Interpretace měření sondy WMAP naznačují, že vesmír je starý 13,7 miliard let (s případnou chybou jen asi 0,2 miliardy let). Nevzniká tedy žádný rozpor se stářím hvězdokup či jiných kosmických struktur a objektů. Vaše úvaha o modifikaci stáří vesmíru by platila, kdyby zrychlování expanze vesmíru probíhalo po celou dobu existence vesmíru. Ve skutečnosti však zmíněny "antigravitační efekt", který dnes na velkých vzdálenostech pozorujeme, byl kdysi dávno nevýznamný, neboť vesmír byl mnohem menší. Zhruba řečeno: v prvních miliardách let se vesmír rozpínal prakticky podle "standardního" Friedmannova scénáře (s výjimkou velmi mladého vesmíru, kolem cca 10-35 s, kdy se také rychle exponenciálně zvětšoval během tzv. inflační fáze).
(Doc. RNDr. Jiří Podolský, CSc.)   >>>  

893) Elektrická pevnost21. 10. 2003

Dotaz: Chcela by som vás poprosiť o nejaké informácie týkajúce sa elektrickej pevnosti. Ďakujem (Evka)

Odpověď: Elektrická pevnost je zavedena jako schopnost izolantů bránit průchodu náboje (odolávat namáhání elektrickým polem). Její velikost udává hodnotu intenzity elektrického pole, při které se uvolní elektrony vázané v izolantu a ten se stane vodičem. Tomuto jevu říkáme průraz a s ním spojená hodnota napětí Ubr se nazývá průrazné napětí. Jednotkou elektrické pevnosti je V/m, často se setkáme s jednotkou kV/cm nebo kV/mm. Na mnoha elektronických součástkách je uváděna elektrická pevnost v kV/1 minutu. Znamená to, že k průrazu dojde až po minutovém působení uvedeného napětí. Elektrická pevnost izolantu závisí na jeho chemické čistotě, znečištění povrchu, mechanickém namáhání, teplotě tlaku a vlhkosti prostředí, ve kterém se izolant nachází. Důležité je také geometrické uspořádání izolantu a elektrod, mezi než izolant vložíme. Např. elektrická pevnost slídy je 55-75 kV/mm, keramických izolantů 20-35 kV/mm, transformátorového oleje 200 kV/cm.
(J.Burešová)   >>>