FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

913) Co je to parsec?01. 10. 2003

Dotaz: Co je to parsec a jak sestrojit urychlovač takový jaký mají v Temelíně pro zvědavce. (Ivo Novák)

Odpověď: Parsec je jednotka délky, 1 pc = 3,0856775807(4).1016 m - 3.262... světelného roku a je to vzdálenost, ze které je vidět 1 astronomická jednotka pod úhlem jedné obloukové vteřiny.
V informačním středisku v Temelíně jste asi neobdivoval urychlovač, ale něco jiného. Napište přesněji co, my vám možná napovíme, jak to udělat.
(J.Dolejší)   >>>  

914) Příkon počítače01. 10. 2003

Dotaz: Pořebovala bych vědět, jaký je příkon počítače... (Linda Cihlářová)

Odpověď: Zdroj počítače je typicky dimenzovaný na 200-300 W, ve skutečnosti asi odebírá méně, je to ale určitě závislé na tom, co právě počítač dělá (práce procesoru stojí energii, pohánění mechanik atd.). V kabinetech fyziky se občas najde wattmetr, nejlíp je spotřebu změřit.
(J.Dolejší)   >>>  

915) Může mělký rybník zamrznout až na dno?01. 10. 2003

Dotaz: Při práci v semináři chemie vznikla debata o teplotní anomálii vody. Může mělký rybník zamrznout až na dno? Čím je určena tloušťka ledu na vodní hladině? (Jiří Benda)

Odpověď: Milý pane kolego, určitě může, ostatně v loužích se tak děje. Při mrznutí vody na led jde o to, že vodě odebíráte teplo, tím ji ochlazujete k teplotě tuhnutí, pak musíte odebírat skupenské teplo. Jakmile s mrazením postupujete od hladiny dále, musíte odebírané teplo transportovat přes již vzniklou vrstvu ledu. Určitě by to šlo v prvním přiblížení nasimulovat, například tak, že by se zanedbalo proudění vody a uvažoval jen jednodimenzionální sloupeček vody, kde teplo odebíráte z horní strany. Potřebné parametry vody i ledu jsou kupodivu ve standardních středoškolských tabulkách, například mně přijde docela zajímavé, že tepelná vodivost ledu je skoro čtyřikrát větší než vody. Ona simulace se dá přehledně udělat například v excelu... Pokud budete mít nějaké výsledky, rádi je v Odpovědně zveřejníme.
(J.Dolejší)   >>>  

916) Jak vyrobit přesýpací hodiny01. 10. 2003

Dotaz: Jak se staví přesypovací hodiny? (Sebastian Kisza)

Odpověď: Podívejte se například na jednoduché Debrujářské pokusy, tam jeden z návodů na výrobu přesýpacích hodin najdete: http://fyzweb.mff.cuni.cz/dilna/debrujari/plast/hodiny.htm .
(M.Urbanová)   >>>  

917) Jak zjistit tlak pod vývěvou?29. 09. 2003

Dotaz: Jak mohu ve školních podmínkách zjistit, jaký tlak je pod zvonem vývěvy? (Karel)

Odpověď: Tlakoměrem, který dám pod zvon. Jednoduchý tlakoměr na takové měření může být užší U trubice, s jedním zataveným koncem (asi 15 cm vysoká), ve které jedno rameno naplním rtutí. Poklesne-li tlak pod zvonem pod tlak rtuťového sloupce, začne rtuť v rameni klesat. Z výšky sloupce nad hladinou tlak vypočtu: p = h.ro.g (h v metrech, ro v kg/metr krychlový pro rtuť, g = 9,81 m/s2, tlak p v Pa).
(M.Rojko)   >>>