FyzWeb  síly

O rovnováze


Výroba mobilu

Potřeby

K výrobě mobilu budete potřebovat několik plastových krabiček od kinofilmů (případně podobné neprůhledné krabičky), špejle, nit, rýži jako závaží (pro těžší závaží lze použít například matičky apod.), kousek drátku - například z kancelářské sponky (obejít se lze i bez drátku).

Výroba

Na začátku si rozmyslíme, jak bude náš mobil vypadat - z kolika a jak propojených krabiček bude sestaven. Mobil z úvodu hlavní stránky je například zobrazen na vedlejším obrázku. Víčka krabiček propíchneme (například kružítkem) a otvory protáhneme asi 20 cm dlouhé kousky nitě. Na vnitřní straně víčka nit ukončíme velkým uzlem, nebo ke konci nitě uvážeme uštípnutý kousek drátku, aby se nit nevyvlékala. Nachystáme si potřebný počet špejlí (podle potřeby upravíme jejich délku) a naznačíme si na ně fixem vzdálenosti například po pěti centimetrech. Nyní podle předem připraveného návrhu přivážeme kousky nitě špejle k sobě a k volným koncům špejlí přivážeme víčka krabiček. Místo jednoduchého uvázání si můžeme z kousku drátku vyrobit malé háčky, pomocí kterých k sobě připevníme víčka a špejle (takový mobil se bude dát snadno upravit nebo předělat na jiný).

              

Vyvážení

Krabičky budeme plnit rýží (nebo jakýmkoli jiným sypkým materiálem) postupně od spodních dvou krabiček tak, aby byly vždy při zvednutí za příslušnou horní nit vyvážené. Dojdeme tak až k horní špejli jejíž druhý konec opět zatížíme krabičkami s vhodným množstvím rýže. Bez předchozího rozmyšlení (výpočtu) hmotností krabiček, dá chvíli práce, než zbylé krabičky na druhé straně správně vyvážíme. Hotový vyvážený mobil pověsíme na vhodný stojan, případně uvážeme ke stropu apod.

Poznámky

Sestavovat lze samozřejmě různé jednodušší i složitější mobily s různým počtem krabiček a různým poměrem vzdáleností zavěšení. Je však dobré zkusit si dopředu alespoň odhadnout, která krabička bude nejlehčí, a která nejtěžší, abyste zvolili vhodné množství zátěže pro první krabičky. Pokud dokážete dopředu spočítat přesné poměry hmotností, můžete množství náplně určit snadněji pomocí vhodné váhy (je přitom samozřejmě potřeba počítat i s hmotností krabiček, hmotnost špejlí lze většinou zanedbat).


O rovnováze