FyzWeb  srážky a rotace
<< Srážky a jaderná bezpečnost

Šikmý ráz >>

Obecné srážky

Nepružná srážka

Doposud jsme se zabývali pouze ideálně pružnými srážkami. Při zkoumání obecných srážek bychom potřebovali nějakým způsobem popsatnakolik je daná srážka pružná či nepružná (plastická).

? Jakým způsobem popíšeme pružnost srážky? Komentář pro vyučující 

V případě dopadu míče na podložku jsme srážku považovali za ideálně pružnou, jestliže velikost rychlosti míče po odrazu byla stejná  jako před dopadem. Změna vzájemné rychlosti těles před a po srážce by tedy mohla vyjadřovat míru pružnosti srážky. Čím méně pružná bude srážka, tím větší bude rozdíl mezi vzájemnou rychlostí těles před a po srážce, protože tělesa ztratí část své kinetické energie tepelnými ztrátami a trvalými deformacemi.

Ideálně nepružná (plastická) srážka potom bude znamenat, že vzájemná rychlost po srážce je nulová – tělesa se budou po srážce pohybovat společně (viz například srážka dvou zavěšených kousků měkké plastelíny).

         

Pro kvantitativní posouzení pružnosti srážky se obvykle zavádí veličina nazývaná součinitel restituce, nebo krátce vzpruživost, definovaná s ohledem na směr rychlostí srážejících se těles vztahem

, 

(15)

kde v1 a v2 jsou rychlosti těles před srážkou, w1 a w2 rychlosti těles po srážce.

         Hodnota k je charakteristická pro každé dva materiály a závisí také na rychlosti srážky daných předmětů. Při vyšší rychlosti srážky vznikne v předmětech více trvalých deformací, a hodnota k je proto nižší. U ideálně pružné srážky je hodnota vzpruživosti rovna jedné, u dokonale nepružné srážky je vzpruživost nulová.

         Pružnost dané srážky bude zřejmě dána vzpruživostístí materiálu srážejících se těles. Experimentálně bylo zjištěno a teoreticky ověřeno, že při srážce tvrdého tělesa s měkkým je pružnost srážky daná prakticky pouze vzpruživostí měkkého tělesa. To umožňuje měření vzpruživosti různých materiálů.

Pokuste se sami navrhnout způsob, jak prakticky měřit vzpruživost látek, a změřte hodnoty vzpruživosti pro různé dostupné materiály. Návod


S využitím vztahu (15) pro koeficient vzpruživosti bychom mohli jednoduše upravit výrazy (7), (8) a získat tak vztahy pro obecný (ne ideálně pružný) centrální ráz dvou těles, viz například v [4].

<< Srážky a jaderná bezpečnost

Šikmý ráz >>

Na obsah