FyzWeb  srážky a rotace
<< Magnusův jev

Doplňující problémy >>

Let bumerangu

Nyní se konečně můžeme zamyslet nad tím, které jevy a jakým způsobem, se podílejí na pohybu bumerangu. Komentář pro vyučující



Profil ramen bumerangu způsobuje, že naplocho roztočený bumerang je tažen vzhůru jako vrtule.

         Pokud se však zároveň pohybuje jako celek dopředu, pohybuje se vždy jedno rameno vůči vzduchu rychleji než druhé (u bumerangu otáčejícího se ve směru hodinových ručiček se pohybuje rychleji levé rameno ve směru pohybu). To je ale stejná situace, jako u obtékání rotujícího válce. Rameno na jedné straně je obtékáno větší rychlostí než druhé rameno a na bumerang proto začne působit moment síly, který bumerang sklápí do boku.

Situace se dále komplikuje tím, že moment síly působící na rotující těleso způsobuje podle druhé věty impulsové jeho precesi. Rotující bumerang se tedy kromě naklánění do boku začne naklápět šikmo do směru pohybu a jeho osa začne vykonávat precesi. To způsobí zatáčení bumerangu a pokud ho hodíme správně, vykoná jeho osa během letu právě jednu (případně více) precesní otáčku a bumerang se nám vrátí do ruky. Bumerang přitom přechází z vodorovné do téměř svislé polohy a v druhé fázi letu se vrací zpět.

         Další důležitou skutečností podílející se na letu bumerangu je jeho tvar, který má největší moment setrvačnosti vzhledem k ose rotace. To zajišťuje stabilitu rotace právě jenom kolem této osy. Takové stabilní rotace kolem jediné osy bychom například u rovné tyče nedosáhli.

Zkuste si také promyslet, k jakým energetickým přeměnám dochází v jednotlivých fázích pohybu bumerangu.

Jednotlivé efekty můžete zkoumat na jednoduchém modelu papírového bumerangu, viz pokus v úvodní kapitole, nebo se skutečným bumerangem. Na rozdíl od našeho pokusu  se skutečný bumerang doporučuje vypouštět mírně odkloněný od svislé roviny vzhůru pod úhlem přibližně 45°, což ale nemá podstatný vliv na naše vysvětlení.


Skutečný let bumerangu se nevyčerpává pouze uvedenými jevy. Vliv na jeho letové vlastnosti bude mít také kvalita jeho povrchu souvisejí se vznikem mezní vrstvy, o které jsme se krátce zmínili, a další složité jevy související s obtékáním těles.

         Lidé, kteří se zabývají házením bumerangu aktivněji, si proto své bumerangy sami vylepšují a jejich obdivuhodné výkony potom závisí jak na kvalitě připraveného bumerangu, tak na zkušenostech a zvládnuté technice jeho házení.

<< Magnusův jev

Doplňující problémy >>

Na obsah