FyzWeb  novinky


Výročí

(dnes)Před 169 lety se narodil Nikola Tesla.
(dnes)Před 60 lety zemřel britský fyzik Louis Harold Gray.
(dnes)Před 169 lety v Turíně zemřel Amedeo Avogadro.
(zítra)Před 189 lety v Marseille zemřel významný fyzik André-Marie Ampère.
(zítra)Před 105 lety se narodil Owen Chamberlain, který velkou měrou přispěl k rozvoji experimentální částicové fyziky.


Videonávod "Boyleův-Mariottův zákon"2010-10-15

V sekci materiály byl přidán nový videonávod Boyleův-Mariottův zákon, demonstrující jak během zhruba pěti minut experimentálně naměřit a odvodit Boyleův-Mariottův zákon. V experimentu je použito tlakové čidlo Vernier GPS-BTA s příslušenstvím a rozhraní Go!Link. Videonávod vytvořila Lucie Filipenská ve spolupráci s Pavlem Böhmem a Jakubem Jermářem.


Fermiho úlohy - začíná další ročník soutěže2010-10-11

Soutěž připravuje Katedra experimentální fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Úlohy jsou pojmenované po italském fyzikovi Enrico Fermim, který byl známý svou neobvyklou schopností jednoduchým a rychlým způsobem řádově odhadovat fyzikální veličiny. Zadání úloh naleznete na http://isouteze.upol.cz/fermi/index.html.


Nobelova cena za fyziku - výzkum grafenu2010-10-09

V sekci články je nový článek Nobelova cena za fyziku - výzkum grafenu

Švédská Královská akademie věd udělila letošní Nobelovu cenu za fyziku Andre Gaimovi a Konstantinu Novoselovovi z Univerzity v Manchesteru. Oba vědci stáli u zrodu výzkumu specifické formy uhlíku - grafenu. Za pouhých 7 let od prvních experimentů stal se grafen zřejmě nejvíce studovanou látku, o čemž vypovídá rok od roku rostoucí počet poblikací věnovaných rozboru jeho vlastností...

Autorem článku je doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D. z Katedry fyziky kondenzovaných látek.


Model Golfského proudu2010-10-09

V sekci články je nový článek Model Golfského prouduAutorkou článku je RNDr. Renata Holubová, CSc. z Katedry experimentální fyziky Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci.


Videonávod "VA charakteristika diody"2010-09-30

V sekci materiály byl přidán nový videonávod VA charakteristika diody. Jde o videonávod na jednoduchý experiment se ampérmetrem Vernier DCP-BTA a voltmetrem Vernier VP-BTA. Pomocí reostatu zapojeného jako dělič napětí měníme napětí na diodě a v programu Logger Lite snímáme okamžité napětí a proud, hodnoty se automaticky vynášejí do grafu. Videonávod vytvořila Lucie Filipenská ve spolupráci s Pavlem Böhmem a Jakubem Jermářem.


<<< novější vše starší >>>