FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

147) Krystalická struktura stříbra a uhlí26. 05. 2008

Dotaz: Hola, 1. rád bych našel dobrou obrazovou, případně geometrický popis jednotlivých krystalických skupin. 2. Jaká třída je uhlí, stříbro? A odkaz na někoho nebo někam pro víc informací, děkuji. (Ondřej Zvolánek)

Odpověď: Krystalové soustavy i s typickými zástupci v říši minerálů jsou velmi přehledně popsány v následujícím výukovém materiálu pro školy vzniklém na Přírodovědecké fakultyě UK: Zde se také dočtete, že stříbro v přírodě krystaluje v krychlové soustavě (nejsem si jistá, zda ho nelze za speciálních podmínek přinutit krystalovat i v jiné soustavě). Uhlí jako produkt rozkladu rostlinných organismů je z "globálního" pohledu amorfní (bez pravidelné struktury) materiál obsahující různé množství dalších prvků, lze v něm ale pozorovat mikrokrystalickou strukturu, tj. jde o nahromadění maličkých částeček majících krystalické uspořádání, a to grafitové. Podobně je tomu i u sazí. (Cotton, Wilkinson: Anorganická chemie).

(Hanka Böhmová)   >>>  

148) Hubnutí polárníků20. 05. 2008

Dotaz: Kolik je člověk schopen zhubnout za 5 dní? (Tono)

Odpověď: Uvádí se, že polárníci jsou při maximálním možném výkonu schopni spálit asi 0,5 kg zásobního tuku denně. Jde ale o fyzicky zdatné jedince, kteří vědí, co dělají, a před expedicí kontrolovaně a úmyslně nadbytečné tukové zásoby nabrali.

Varování: pro běžného netrénovaného člověka může být takové extrémní hubnutí (obrovská námaha, výdej energie) velmi nebezpečné, až život ohrožující!!

(Jakub Jermář)   >>>  

149) Teplota planeme zápalky20. 05. 2008

Dotaz: Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, jaká je teplota plamene u hořící zápalky? Děkuji za odpověď. (Jirka)

Odpověď: Nejvyšší teplota plamene hořící zápalky, kterou se mi podařilo naměřit, byla něco málo přes 800 °C.

(Jakub Jermář)   >>>  

150) Nabití akumulátoru výměnou elektrolytu20. 05. 2008

Dotaz: Dobrý den přeji. Zaujal mně nápad jednoho z přispěvovatelů na diskuzním fóru o elektromobilech. A to nabíjení el. akumulátoru pouhou výměnou elektrolytu. Máme dva akumulátory olověné s tekutým elektrolytem. Jeden je zcela nabitý, druhý naopak vybitý. Otákka zní, zda pouhým přelitím elektrolytu z nabitého do vybitého akumulátoru dojde k jeho nabití (samozřejmně předtím vyprázdněného)? Domnívám se, že to nepůjde, neboť musí dojít k chemické přeměně i na elektrodách. (Dada211)

Odpověď: Pravda bude někde uprostřed. Dolitím čerstvého elektrolytu k elektrodám vybitého akumulátoru dosáhnete toho, že nějaký (obecně ale už menší) proud (resp. napětí) bude akumulátor přeci jen dodávat. Máte ale pravdu v tom, že chemické reakce (změny) probíhají i na elektrodách - trvale by to tedy provozovat nešlo, protože po čase už by na elektrodách nebylo téměř nic, co by se redukovalo, resp. oxidovalo.

(Jakub Jermář)   >>>  

151) Vejce v láhvi20. 05. 2008

Dotaz: Dobrý den potřebuju vysvětlit pokus jak mám procpat vajíčko hrdlem od pet lahve. Prosím co nejrychleji mi napište na můj mail. Děkuji (vaclav turek)

Odpověď: Na stránce naleznete jak popis, jak vajíčko dostat dovnitř (odstavec "Vejce v láhvi"), tak i informaci o možnosti "Rozpuštění skořápky v octu" - syrové vejce s rozpuštěnou skořápkou je dosti tvárné a lze jej tak snadno protlačit i menšími otvory.

(Jakub Jermář)   >>>