FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

148) Hubnutí polárníků20. 05. 2008

Dotaz: Kolik je člověk schopen zhubnout za 5 dní? (Tono)

Odpověď: Uvádí se, že polárníci jsou při maximálním možném výkonu schopni spálit asi 0,5 kg zásobního tuku denně. Jde ale o fyzicky zdatné jedince, kteří vědí, co dělají, a před expedicí kontrolovaně a úmyslně nadbytečné tukové zásoby nabrali.

Varování: pro běžného netrénovaného člověka může být takové extrémní hubnutí (obrovská námaha, výdej energie) velmi nebezpečné, až život ohrožující!!

(Jakub Jermář)   >>>  

149) Teplota planeme zápalky20. 05. 2008

Dotaz: Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, jaká je teplota plamene u hořící zápalky? Děkuji za odpověď. (Jirka)

Odpověď: Nejvyšší teplota plamene hořící zápalky, kterou se mi podařilo naměřit, byla něco málo přes 800 °C.

(Jakub Jermář)   >>>  

150) Nabití akumulátoru výměnou elektrolytu20. 05. 2008

Dotaz: Dobrý den přeji. Zaujal mně nápad jednoho z přispěvovatelů na diskuzním fóru o elektromobilech. A to nabíjení el. akumulátoru pouhou výměnou elektrolytu. Máme dva akumulátory olověné s tekutým elektrolytem. Jeden je zcela nabitý, druhý naopak vybitý. Otákka zní, zda pouhým přelitím elektrolytu z nabitého do vybitého akumulátoru dojde k jeho nabití (samozřejmně předtím vyprázdněného)? Domnívám se, že to nepůjde, neboť musí dojít k chemické přeměně i na elektrodách. (Dada211)

Odpověď: Pravda bude někde uprostřed. Dolitím čerstvého elektrolytu k elektrodám vybitého akumulátoru dosáhnete toho, že nějaký (obecně ale už menší) proud (resp. napětí) bude akumulátor přeci jen dodávat. Máte ale pravdu v tom, že chemické reakce (změny) probíhají i na elektrodách - trvale by to tedy provozovat nešlo, protože po čase už by na elektrodách nebylo téměř nic, co by se redukovalo, resp. oxidovalo.

(Jakub Jermář)   >>>  

151) Vejce v láhvi20. 05. 2008

Dotaz: Dobrý den potřebuju vysvětlit pokus jak mám procpat vajíčko hrdlem od pet lahve. Prosím co nejrychleji mi napište na můj mail. Děkuji (vaclav turek)

Odpověď: Na stránce naleznete jak popis, jak vajíčko dostat dovnitř (odstavec "Vejce v láhvi"), tak i informaci o možnosti "Rozpuštění skořápky v octu" - syrové vejce s rozpuštěnou skořápkou je dosti tvárné a lze jej tak snadno protlačit i menšími otvory.

(Jakub Jermář)   >>>  

152) Vrtulník v krabici20. 05. 2008

Dotaz: v uzavřené nádobě 2x2x2 m vzlétne model vrtulniku. a já se ptám, jestli se tim změní hmotnost bedny. děkuji za váš čas a odpověď (oleg)

Odpověď: Hmotnost nádoby (bedny, krabice) se samozřejmě nezmění, stejně tak se nezmění hmotnost například Karlova mostu. Možná jste se chtěl zeptat, zda se změní hmotnost soustavy krabice+vrtulník. Ta se také nezmění - hmotnost se zachovává (alespoň v přiblížení klasické mechaniky), takže dokud z uzavřené krabice něco nevypadne nebo do ní něco nepřidáme, bude soustava krabice+věci uvnitř mít stále stejnou hmotnost.

Možná jste se ale chtěl zeptat na to, co ukáže váha, když na ni dám krabici a nechám uvnitř vzlétnou vrtulník. V takovém případě ukáže váha krátkodobou výchylku směrem ke větší hmotnosti - vrtulník vevnitř zrychlil směrem vzhůru, musela na něj tedy působit nějaká síla směrem vzhůru a on naopak musel zatlačit směrem dolů (viz druhý a třetí Newtonův zákon). Jak to celé vevnitř s těma silama probíhalo (jak se urychloval a proudil vzduch a jak narážel na stěny a hlavně dno krabice) je obtížné detailně popsat. Po chvilce ale vrtulník musí buď zastavit (=zpomalit) nebo narazit na strop. A to se zase na váze objeví krátká výchylka směrem k nižším hmotnostem. Dlouhodobě (v průměru) bude tedy váha vždy ukazovat stále stejnou hmotnost celé soustavy.

(Jakub Jermář)   >>>