FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 51 dotazů obsahujících »kovov«

28) Mince rušící elektromagnetické záření20. 01. 2004

Dotaz: Byl mi nabídnut ke koupi tzv."přístroj", který má rušit nebo zcela pohlcovat elektromag. vlnění, které vzniká u PC, při telefonování ap. Jedná se o zlacenou minci, která se nosí u sebe asi 1 hod. a pak pro "vybití" této škodlivé energie se dává do zvláštního stojánku, který má tuto minci opět vybít a vyčistit během 13 min. Název výrobku je Eat Wave2. Stojí okolo 1.000,- kč. Můj dotaz je: Je to opravdu tak, jak výrobce uvádí a má to ten efekt,chrání osobu před zářením - nebo je to jen obchodnický trik, jak vytáhnout z lidí peníze? Sedím u PC téměř celou pracovní dobu a tak bych měl zájem, pokud to opravdu chrání. Děkuji za odpověď. (Jan Melka)

Odpověď: Podle mého nejlepšího vědomí a svědomí je to právě ten zmíněný pokus Vás oblbnout a vnutit Vám něco neprosto nefunkčního s odkazem na potenciální rizika světa kolem nás. S obchodníky, kteří něco podobného prodávají, ale obvykle není možné nijak diskutovat, jejich argumenty budou většinou líbivé a nedokazatelné. Mohl byste například argumentovat tak, že má-li ona mince odsát vlny z okolí, mělo by v její přítomnosti přestat hrát rádio, mobil by měl přestat fungovat (při přiblížení na desítky centimetrů, neboť vaše tělo je při telefonování vzdálené desítky centimetrů od mobilů), na displeji by měl být vidět pokles síly signálu. Tak byste to mohl "vyzkoušet" přímo před prodejcem. ALE když to reálně zkusíte, bude strkat minci těsně k mobilu (blízký kovový předmět anténu ovlivnit může), nebo vás bude přesvědčovat, že mince odchytá "škodlivé" vlny a nezachytí "užitečné", pomocí kterých telefonem mluvíme. Tím chci říci, že diskuse s prodejcem je vcelku zbytečná. Stačí striktně odmítnout.
Je tu ale ještě jedna stránka věci. Pokud uvěříte, že mince Vás chrání před nebezpečími světa, tak ať je uvnitř cokoli, byť naprosto nefunkční, může Vám to pomoci ke klidu, neboť Vaše duše si bude říkat, že udělala všechno pro to, aby potenciální nebezpečí světa kolem nás zažehnala. (Navíc stálo to tisícovku, tak na tom něco musí být!!!). V takové víře bych vám nechtěl bránit.
(J. Dolejší)   >>>  

29) Zahřívání rtuti v kovové trubici16. 01. 2004

Dotaz: Zajímala by mně odpověď na následující otázku: kovová trubice je naplněna rtutí, a mechanicky ucpána zátkami. Ve rtuti je el. spirála, příp. jiný zdroj tepla. Trubice je ponořena ve vodě. Při průtoku proudu dojde k zahřátí rtuti a tím jejímu roztažení.Zajímalo by mne, zda je voda schopna odvést vzniklé teplo, nebo dojde k mechanické destrukci trubice. Za odpověď na tento, možná kostrbatý dotaz, předem děkuji. (Luboš)

Odpověď: Tak jak je to popsáno, došlo by ke zkratu, protože rtuť je dobrý vodič elektrického proudu. Pokud by byla topná spirála v nevodivém pouzdře a zahřívaná rtuť byla ve skleněném pouzdře (špatném vodiči tepla s malou tepelnou roztažností), sklo by prasklo. Pokud by rtuť byla v pouzdru dobře tepelně vodivém, voda by to stačila chladit a navíc i pouzdro by se teplem poněkud roztáhlo. Stručně řečeno, výsledek bude záviset na tom, z čeho bude futrál.
(M. Rojko)   >>>  

30) Volný pád07. 01. 2004

Dotaz: Chtěl bych se zeptat na definici volného pádu.Uveďte prosím nějaké příklady.Děkuji (Pavel)

Odpověď: Volný pád je pohyb tělesa ve vakuu, při němž má na začátku těleso nulovou rychlost (tedy je v klidu). Na padající předmět působí pouze gravitační síla a doba letu nezávisí na hmotnosti tělesa (viz odpověď "Kdy dopadne koule" z 6.3.2002 a další s podobnou tematikou). Příklady volného pádu musíme hledat tam, kde není vzduch. Tedy například na Měsíci, kde puštěná tělesa padají volným pádem, nebo si musíme vakuum vyrobit sami, třeba vyčerpáním vzduchu z trubice vývěvou. Teprve pak můžeme pozorovat volný pád a různě těžká tělesa dopadnou za stejný čas.
Často setkáváme s označením volný pád i v případě puštění tělesa ve vzduchu. Toto můžeme udělat v případě, že odpor vzduchu je zanedbatelný a pro konkrétní výpočet jej nemusíme započítat. Když například pustíme kovovou kuličku z výšky 1 m, můžeme odpor vzduchu zanedbat. Ale u parašutisty, který padá z výšky několika km už takto postupovat nemůžeme.
(J. Burešová)   >>>  

31) Čím měříme tlak?06. 01. 2004

Dotaz: Nikde na těchto stránkách jsem nenalezl nic z jednoduché fyziky pro základní školu např čím se měří tlak? (SPetex)

Odpověď: Dobrý den! V Odpovědně a na celém FyzWebu se snažíme doplňovat to, co ve standardních učebnicích není a ne je nahrazovat. Materiály a odkazy by měly sloužit k rozšíření základních vědomostí.
K Vašemu dotazu: Tlak měříme přístroji, kterým obecně říkáme tlakoměry nebo barometry. Liší se podle toho, kde a jaký tlak jimi měříme. Podle vhodnosti můžeme použíttlakoměr kapalinový, deformační nebo měničový.
Běžně nás zajímají hodnoty atmosférického tlaku, k jejichž měření slouží barometry. Rtuťový barometr je založen na Torricelliho pokusu (rtuťový sloupec v U-trubici má různou výšku hladiny v závislosti na tlaku). Je-li náplní barometru voda nebo líh, má přístroj větší citlovost, ale menší rozsah.
Deformační manometr využívá tenkostěnnou kovovou nádobku, která se různě deformuje v závislosti na rozdílu tlaků uvnitř nádobky a měřeného tlaku venku. Deformace stěn nádobky se přenáší na ručku přístroje a na stupnici odečítáme tlak. Pokud je přístroj zkonstruován tak, že měří v oblasti atmosférického tlaku, nazýváme jej aneroid.
Měničové tlakoměry hrají důležitou roli při měření velmi nízkých tlaků. Obsahují měnič, který převádí tlak na jinou fyzikální veličinu. Nejčastěji se používají piezoelektrické nebo odporové měniče, které převádějí tlak na elektrické napětí.
V běžném životě se můžeme setkat s barometry visícími na zdi, které nám ukazují, jak se mění atmosférický tlak (stoupající tlak znamená v našich zeměpisných souřadnicích většinou zlepšení počasí). Jsou to převážně aneroidy. V každém autě byste měli najít manometr, kterým se přeměřuje tlak vzduchu v pneumatikách. U-trubici zase můžete vidět při výuce fyziky, kde vám ji fyzikář určitě rád ukáže. I když se to na první pohled nezdá, přístrojů na měření tlaku je kolem nás celkem dost.
(J. Burešová, J. Dolejší)   >>>  

32) Nábytek v místnosti a akustika19. 12. 2003

Dotaz: Má to nějaké odůvodnění, že když z místnosti odstraním skříň, tak se změní akustika a je tam tak trochu ozvěna v té místnosti, ale průběhem času to zase zmizí. (barbar)

Odpověď: Na akustiku v místnosti má velký vliv všecko, co tam je. Textil, koberce, lidi apod. zvuk pohlcují, rovné stěny kamenné, kovové, skleněné pohlcují málo. Dozvuk má být přiměřený - je-li moc krátký (moc pohltivých materiálů), je místnost hluchá, naopak při dlouhém dozvuku je tam velmi nesrozumitelno (staré nádražní haly). Průběhem času by se to nemělo moc měnit (tj. zanedbáme-li útlum na vrstvě prachu :-)), ale možná si člověk trochu zvykne.
(J. Obdržálek)   >>>