FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 51 dotazů obsahujících »kovov«

35) Magdeburské polokoule29. 09. 2003

Dotaz: Chtěl bych vás poprosit o podrobnější vysvětlení (mně naprosto nepochopitelného) jevu Magdeburských polokoulí, kdy je ze dvou kovových polokoulí, na sobě přiložených, odsán vzduch a tyto pak u sebe "drží" velkou silou. Bude zachováno silové působení i po odtržení polokoulí od sebe? Např. zpětným přiblížením? "Chytnou" se na sebe jako magnety? Využívá se tohoto jevu někde v praxi? Proč jev nefunguje i opačně? Tzn. polokoule naplněné pod vysokým tlakem se neodpuzují? (Pavel Faltýnek)

Odpověď: Na každý předmět kolem nás působí vzduch tak, že na každý čtverečný centimetr tlačí stejně, jako kdyby na tom čtverečku bylo položeno kilogramové závaží. Nepozorujeme to jednak proto, že to tlačí ze všech stran a protože pod tímto tlakem jsme od narození. Když ty polokoule dáš vzduchotěsně k sobě a vzduch ze vzniklé dutiny vyčerpáš, bude vzduch tlačit jen zvenku a tedy polokoule stlačovat k sobě. Po odtržení vleze zase vzduch dovnitř a tlačí proto ze všech stran a netlačí polokoule k sobě. I po přiblížení polokoulí je stále vevnitř vzduch, který odtlačuje polokoule od sebe stejně, jako je vnější vzduch tlačí k sobě. Proto je výsledek nerozhodný, žádnou sílu nepozorujeme.
Tohoto jevu se využívá na každém kroku. Když saješ limonádu brčkem, vycucneš z brčka vzduch a vzduch, který tlačí na hladinu limonády ti ji nažene brčkem do úst. Když přimáčkneš přísavku na dlaždičku, vymáčkneš z pod ní vzduch a venkovní vzduch ji drží přitisknutou u dlaždice, když maminka zavařuje, vyžene pára ze zavařovačky vzduch a když potom pára zkapalní a přestane zevnitř tlačit, vnější vzduch drží víčko na zavařovačce.
Opačně to samozřejmě taky funguje. Copak jsi nikdy nestřílel ze vzduchovky. Kdo vyžene brok z hlavně a pušku trochu strčí dozadu? Pokud chceš kulatější příklad, tak si vzpomeň na granát. Tam sice netlačí vysokým tlakem vzduch ale plyny vzniklé rychlým spálením nálože, ale jinak je to totéž v bleděmodrém.
(M.Rojko)   >>>  

36) Čištění stříbra26. 09. 2003

Dotaz: Chtěl jsem se zeptat na jeden zajímavý jev ukázaný v televizní reklamě. Před časem běžela reklama na výrobek, který měl tvar desky, položil se do teplé vody, nasypala se sůl a v této lázní bylo možno bezproblemově čistit stříbrné předměty. Prý se v samotné vodě nic nedělo, až po přidání soli. Zajímalo by mě, na jakém principu tento proces fungoval. Odhadl bych, že šlo o elektrolýzu, deska a stříbrný předmět tvořily elektrody. (Adam Nováček)

Odpověď: Je to spíš otázka z chemie, odpovím, co vím a na zbytek se ptejte na Přír. fak. UK či podobně. Černání stříbra je způsobeno hlavně černým sulfidem Ag2S, který se vytváří na povrchu kovu pod vlivem sirovodíku (vznikajícího hnitím org. látek) nebo jiných látek schopných uvolňovat síru (allylsulfidy z cibule a česneku apod.). Pokud sirník rozpustíte a tím odsttraníte, vynikne původní stříbrný lesk (do té doby, než se to znova znečistí). Ag2S je nerozpustný ve vodě a v běžných rozpouštědlech, rozkládá se kyselinami nebo ho lze rozpustit vytvořením různých thiokomplexů, nebo ho lze nejprve oxidovat na síran Ag2SO4, který je sice taky velice málo rozpustný, ale už to přece jen jde mírnějšími prostředky, anebo lze konečně použít elektrolytické oxidace (na Ag2SO4) či redukce (na Ag kovové). A ten poslední případ zřejmě nastává. Jednou elektrodou je tác, druhou je přímo čištěný předmět, elektrolytem je právě ona sůl z reklamy, a buď pomáhá rozpouštět Ag2S na komplexy, nebo oxidovat nebo redukovat.
(J.Obdržálek)   >>>  

37) Proč se kostka cukru rozpustí ve vodě?22. 07. 2003

Dotaz: Zajímalo by me, jak je možné, že se kostka cukru (pevná látka) rozpustí ve vodě a jiná pevná látka nikoliv (např. kovový předmět)? Jaká energie na ni působí a na jakou "úroveň" se vlastně rozpustí? (Petr)

Odpověď: Jde o mezimolekulární síly.
Přeložte si to asi takto:
1) Proč vlastně - za dané teploty, tj. když molekuly mají nějakou tu nadbytečnou energii - drží některé molekuly pospolu (látka je v pevné fázi), jiné se drží poblíž sebe, ale nikoli už v pevných směrech (kapalina) a jiné jsou si "cizí" - raději poletují (plyn)? Rámcově řečeno, jde o to, jaký je poměr energie příslušné molekuly k potenciální energii dané vazbami na sousedy.
2) Mám molekuly dvou druhů, dejme tomu, že s energiemi odpovídajícími makroskopicky tomu, že látka je kapalinou. Bude pro konkrétní molekulu energiově výhodnější držet se poblíž molekuly téhož druhu, anebo jiného druhu? To ovšem záleží i na tvaru molekul spolu s rozložením elektrických nábojů na povrchu. Je-li to molekule jedno či bude-li pro ni spojení s jinou molekulou energiově atraktivnější, pak se - makroskopicky - budou obě kapaliny mísit.
3) Analogická situace nastane, je-li teplota taková, že je v pevné fázi jedna složka (rozpouštění ve fázi druhé) nebo obě (směsné krystaly, tj. fakticky rozpouštění v tuhé fázi).
Pokud Vám tento náznak nestačí, zeptejte se znovu, podrobněji.
(J.Obdržálek)   >>>  

38) Elektromotor18. 06. 2003

Dotaz: V učebnici fyziky jsem objevil vysvětlený princip stejnosměrného elektromotoru, vše je mi jasné, jen mi z uvedeného nevyplývá na jakou stranu by se měl rotor otáčet. Podle mě by to mělo být nahodilé, ale jestli se nepletu, tak tomu není. Můžete mi s tímto hlavolamem poradit? (Reichmann)

Odpověď: Problém snadno vyřešíte sám, jestliže si cívku motoru nakreslíte jen jako jeden závit s komutátorem v poli podkovovitého magnetu. Pak snadno odhalíte, že na směru proudu tím závitem bude záležet, jaký smysl bude jeho otáčení.
(M.Rojko)   >>>  

39) Eliášův oheň18. 05. 2003

Dotaz: Potreboval by som na fyzikálny projekt do školy akékolvek spracovatelné informácie na tému: CORONA - ELIAŠOV OHEN. Mohli by ste mi, prosím, poradit dostupnú literatúru (som z Banskej Bystrice), prípadně, co by som asi radšej uvítal, webovú stránku - prehladnu a, co je najpodstatnejšie, detailnú. (Luke)

Odpověď: Milý Luku, názvem Eliášův oheň je označován trsovitý elektrický výboj, který někdy můžeme pozorovat před bouřkou na hrotech kovových předmětů nebo na místech vyvýšených nad okolí (stožáry lodí, televizní antény, hrany letadla apod.) Projevuje se jako keříčkovité sršení nafialovělé barvy a znali jej už námořníci v dávných dobách. Časté pozorování tohoto úkazu na moři naznačuje i jeho název - sv.Eliáš je patronem námořníků. Eliášův oheň se objevuje zejména před bouřkou, kdy roste napětí mezi mraky a zemí. Než dosáhne napětí takové hodnoty, aby uhodil blesk, nastane kolem hrotů předmětů trsový nebo doutnavý výboj délky několika centimetrů. Tento druh výboje není pro člověka nebezpečný.
Více informací najdete např. na slovenské stránce http://kekule.science.upjs.sk/fyzika/ucebnetexty/doplnkove/elprudplyny/01.htm
Z anglických stránek se můžete podívat na http://www.encyclopedia.com/html/S/StE1lmosf.asp
(J.Burešová)   >>>