FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 51 dotazů obsahujících »kovov«

41) Kdo vynalezl dalekohled?28. 04. 2003

Dotaz: Kdo vynalezl dalekohled? (Tereza)

Odpověď: Vlastnost čoček a zrcadel zvětšovat a zmenšovat předměty znali učenci už ve starověku, ale první dalekohled objevil až holandský optik - mistr brýlařský Jan Lippershey. Jednou se úplnou náhodou podíval u okna jednou čočkou na druhou a s úžasem zjistil, že se k němu kovový kohout, kterého uviděl za oběma čočkami na věži kostela, přiblížil. Rychle upevnil skla do trubky a 2. listopadu 1608 oznámil svůj vynález.
O objevu holandského optika se náhodou dozvěděl Galileo Galilei a den nato navrhl konstrukci dalekohledu. Jeho první dalekohled z roku 1609 zvětšoval pouze třikrát, dalekohled sestrojený o rok později už 23 krát. S jeho pomocí objevil Galilei Jupiterovy měsíce, skvrny na Slunci a hory na Měsíci a podepřel správnost heliocentrického systému. Protože se o vynález dalekohledu mimo Lippersheye hlásí i další Holanďané říká se mu většinou holandský nebo taky Galileův.
(M.Urbanová)   >>>  

42) Radiolokace08. 04. 2003

Dotaz: Tento rok budu (snad) maturovat a jedna z otázek z předmětu elektronika je radiolokace. Potřeboval bych alespoň základní údaje popřípadě odkazy na tuto problematiku. (Jakub)

Odpověď: Milý Jakube, nejsem odborník na radiolokaci, proto Vás odkážu na nějaké www stránky, kde snad najdete potřebné informace.
Základní pomocníkem při radiolokaci je radar. Zkratka RADAR (RAdio Detection And Ranging) už trochu napovídá, co to radiolokace je: Vysíláme úzký svazek radiových vln. Dopadne-li na kovový povrch, odrazí se a tu část, která letí k nám, můžeme detegovat. Podle doby, za jakou se paprsek vrátil od svého vyslání, zjistíme vzdálenost, v jaké odrážející předmět je. (Rychlost radiových vln je stejná jako rychlost světla.)
Podívejte se například na: http://www.volny.cz/pjenicek/radio/index.htm - radioamatérská dílna, najdete zde i zajímavé odkazy na anglické stránky, http://www.crk.web4u.cz/CZ/MAINPAGECZ.HTM - český radioklub, http://vinter.lantanet.cz/druhy.html - druhy antén http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/vfel/ - vysokofrekvenční elektrotechnika ... a spousta dalších, stačí do googlu napsat příslušné heslo a vybrat si z článků, které Vám "vypadnou".
Základem maturitní otázky by mělo asi být: základy radiolokace (aktivní a pasivní) , různé typy radarů a antén, zpracování radiolokačního signálu, šíření elmag. vln v zemské atmosféře.
(M.Urbanová)   >>>  

43) El. rána od kopírky18. 03. 2003

Dotaz: Pracuji v kancelářském prostředí, PC, faxy, kopírky etc. a stává se mi dosti často, že když jdu položit papír na sklo kopírky nebo se dotknu něčeho železnýho, dostanu statický výboj - ale rány takovéhle intenzity jsem nikdy nezažil. Chci se zeptat, jestli je možné nějak zamezit mému samovolnému nabíjení (nevím odkud - koberce, ozón z kopírek ??) případně, jak předejít výbojům při styku s opačně nabitým povrchem? Můžu Vám říct, že už se kolikrát bojím jít kopírovat, ďobne mě to klidně i přes papír. Slyšel jsem, že takovéhle výboje můžou mít řádově až tisíce voltů, je to možné?? (Jan Mužík)

Odpověď: Ano, pokud pracujete ve velmi suchém kancelářském prostředí, na moderních křeslech a kobercích, pak asi opravdu dostanete často ránu, napětí může dosahovat značných hodnot a rány mohou být pěkně nepříjemné pro Vás a velmi škodlivé pro techniku, znám to taky. Bohužel se mi teď nedaří najít stránky s návody na eletrostatickou ochranu, která je například potřeba v dokonalé podobě pro práci s některými součástkami. To se ještě pokusíme najít. Našel jsem alespoň zmínku o nějakém přípravku na koberce a potahy, viz: http://www.azt.cz/charleswater/statguard/carpettech.htm . Jde o to, zmenšit odpor většiny předmětů ve Vašem dosahu, tak, aby se vznikající náboje odváděly a netřískaly Vás. Vyřešil byste to například tak, kdybyste si třeba kolem nohy omotal drát, kolem křesla taky, připojil to na topení nebo vodovod, podobně všechno okolo. To se Vám ale jistě nechce. Možná by stačilo přišroubovat na stůl někde nenápadnou kovovou lištu nebo hranu, která by byla uzemněna a které byste se přirozeně často dotýkal. Na dané problémy jsou ale profesionálové (jen teď nemám správný odkaz), mělo by to také patřit k hygieně pracovního prostředí.
(J.Dolejší)   >>>  

44) Proč je Země magnetem?18. 02. 2003

Dotaz: Rád bych věděl, proč je naše Země velkým magnetem, proč jsou jeho póly poblíž pólů zeměpisných a proč putují. Chápu, že proud, který by proudil kolem zemské osy by takové pole mohl vyvolat a že uvnitř země je zřejmě hodně železa a leckteré jiné kovy. Nicméně samotná rotace (neutrálního) kovového prstence magnetické pole nevyvolá. (Leoš Převrátil)

Odpověď: Podívejte se na vysvětlení od pana Doc. RNDr. Oldřicha Novotného, CSc.
  >>>  

45) Pole kruhových magnetů17. 02. 2003

Dotaz: Ráda bych věděla, jak je to s magnetickým polem kruhových magnetů s otvorem uprostřed. Proč se kovový předmět (např. nýtek), který se spustí svisle po špejli směrem ke středu magnetu připevněného na dřevěnou podložku zastaví nad úrovní magnetu? Proč zůstane ve stejné poloze i v případě, že podložku s magnetem obrátíme směrem k zemi? (Markéta)

Odpověď: Milá Markéto, záleží na tom, jak je magnet polarizovaný, tj. kde má své póly. Mluvíte patrně o magnetech, které se například vyskytují v mikrovlnných troubách a jejichž póly sídlí na podstavách. V dostatečně velké vzdálenosti vypadá pole takovéhoto magnetu jako obyčejný dipól, zajímavější je to ale na ose díky oné díře. Průběh pole můžete zobrazit například železnými pilinami, jak jste to asi dělali ve škole. Kus feromagnetika, který do tohoto pole strčíte, se snaží umístit a zorientovat tak, aby do sebe "vcucl" magnetického pole co nejvíce. To je na ose magnetu uprostřed díry a pak na obou stranách kus od magnetu. Vede to právě k tomu jevu, který jste zmínila, totiž že například kousek železné trubičky vedený špejlí v ose dost stabilně drží kus od magnetu.
(J.Dolejší)   >>>