FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 51 dotazů obsahujících »kovov«

44) Proč je Země magnetem?18. 02. 2003

Dotaz: Rád bych věděl, proč je naše Země velkým magnetem, proč jsou jeho póly poblíž pólů zeměpisných a proč putují. Chápu, že proud, který by proudil kolem zemské osy by takové pole mohl vyvolat a že uvnitř země je zřejmě hodně železa a leckteré jiné kovy. Nicméně samotná rotace (neutrálního) kovového prstence magnetické pole nevyvolá. (Leoš Převrátil)

Odpověď: Podívejte se na vysvětlení od pana Doc. RNDr. Oldřicha Novotného, CSc.
  >>>  

45) Pole kruhových magnetů17. 02. 2003

Dotaz: Ráda bych věděla, jak je to s magnetickým polem kruhových magnetů s otvorem uprostřed. Proč se kovový předmět (např. nýtek), který se spustí svisle po špejli směrem ke středu magnetu připevněného na dřevěnou podložku zastaví nad úrovní magnetu? Proč zůstane ve stejné poloze i v případě, že podložku s magnetem obrátíme směrem k zemi? (Markéta)

Odpověď: Milá Markéto, záleží na tom, jak je magnet polarizovaný, tj. kde má své póly. Mluvíte patrně o magnetech, které se například vyskytují v mikrovlnných troubách a jejichž póly sídlí na podstavách. V dostatečně velké vzdálenosti vypadá pole takovéhoto magnetu jako obyčejný dipól, zajímavější je to ale na ose díky oné díře. Průběh pole můžete zobrazit například železnými pilinami, jak jste to asi dělali ve škole. Kus feromagnetika, který do tohoto pole strčíte, se snaží umístit a zorientovat tak, aby do sebe "vcucl" magnetického pole co nejvíce. To je na ose magnetu uprostřed díry a pak na obou stranách kus od magnetu. Vede to právě k tomu jevu, který jste zmínila, totiž že například kousek železné trubičky vedený špejlí v ose dost stabilně drží kus od magnetu.
(J.Dolejší)   >>>  

46) Rychlost vlny03. 02. 2003

Dotaz: 1) Fakt. Ve vakuu: ať se pohybuje objekt jakoukoli rychlostí, světlo se vůči němu pohybuje rychlostí světla "c".
2) Dotaz. Ve hmotném prostředí se pohybuje rychlostí v (Vlasta)

Odpověď: Tady je lépe mluvit o vlně než o fotonu, je to názornější. On totiž "foton ve hmotném prostředí" není "zpomalený foton", ale je to kolektivní záležitost jako každé šíření signálu hmotným prostředím. Je dobře si to představit mikroskopicky, kdy jakoby není "látka", ale "její molekuly ve vakuu". Foton = pole rozkmitá ty molekuly, protože jejich části mají elektrický náboj; tyto pak kmitajíce opět vyzařují, atd., a celý tento proces ve střední hodnotě postupuje právě tou rychlostí c/n.
(J.Obdržálek)   >>>  

47) Kovová krystalová mřížka05. 12. 2002

Dotaz: Chtěl bych vysvětlit tuto věc: Kovová krystalová mřížka je tvořena kationty kovu. Mezi těmito kationty působí odpudivé síly a proto těleso drží svůj tvar. Jak je tomu ale na povrchu tělesa, kde na povrchové kationty působí jen síly z jedné strany nebo z boku. Stále tam ale chybí síly zhora. Těleso by se mělo zbortit. Chtěl bych vysvětlit proč tomu tak není. (Radim)

Odpověď: Máte pravdu. U pevných látek jsou spolu atomy drženy opravdu elektrickými silami, i když se to musí počítat kvantově; klasická elektrodynamika dokazuje, že soustava nábojů se neudrží ve stabilní rovnováze jen elektrickými (+ event. gravitačními) silami. Atomy jsou vůči sobě v rovnovážných polohách; spíše než odpuzováním a přitahováním (z klasické mechaniky) jsme zvyklí to popisovat tak, že např. u molekuly soustava dvou atomů má minimální energii ve stavu, kdy atomy mají jistou vzdálenost. (Spíš tedy mluvíme o potenciálu či energii, ne o síle.) Rovnovážná vzdálenost atomů UVNITŘ kovu je tedy jiná než na povrchu; ten povrch je fakticky vždycky v jistém napětí a chová se proto trochu jinak. Velmi tenké vrstvy mohou mít např. jinou mezimolekulární vzdálenost. U kapalin, kde není pevná krystalová mřížka, se dá tento jev také dobře pozorovat. Je to podstatou povrchového napětí a makroskopicky, fenomenologicky se proto kapalina chová tak, jako by na povrchu měla jakousi blánu.
(J.Obdržálek)   >>>  

48) Foucaultovy proudy03. 10. 2002

Dotaz: čo sú to Foucaultove prúdy. Kde sa vyskytujú. Ako vznikajú ??? Čo to je "Barlowove kolo" ? (Jaroslav)

Odpověď: Vážený príteli, jiste víte, že pri zmene magnetického pole ve smycce z vodice indukuje se v této smycce elektrický proud. Když do podobného promenného magnetického pole strcíme místo smycky z drátu kus plechu, mužeme si ho predstavit složený ze spousty smycek, jako bychom ten plech vyrobili slisováním spousty drátu. A dál je to snad jasné. V každé té myšlené smycce se indukuje proud a protože ty smycky jsou vodive spojeny, tak ty proudy tam nebehají ukáznene kolem dokola ale chaoticky. Proto jim ríkáme Foucaultovy vírivé proudy. Vyskytují se tedy všude, kde kompaktní vodivý materiál zasahuje promenné magnetické pole. Udelejte si jednoduchý pokus. Poveste ferit na nit a nechte toto kyvadlo chvilku kývat a potom tesne pod nej strcte treba kus hlinikového, nebo medeného plechu. V plechu se tyto vírivé proudy budou indukovat a jejich magnetické pole bude velmi znatelné kyvadlo s feritem zbrzdovat.

Barlovovo kolecko je plechové kolecko, mužete si ho predstavit jako miniaturu kole žebrináku. Kolo je pripojeno ke zdroji napetí tak, že jeden pól je pripojen k ose kola, druhý pól k nejnižšímu bodu kola. Aby tam bylo malé trení, tak se spodek kola máchá ve žlabu se rtutí pripojené k tomu druhému polu. Proud tedy tece všemi "žebrinami" od stredu k obvodu, nebo obrácene, podle toho, kam pripojíme plus pól zdroje a kam mínus pól. Když ted to kolecko strcíme do podkovovitého magnetu tak, aby mezi jeho póly byla práve spodní žebrina, bude na vodic, který ta žebrina prestavuje, tlacit magnetické pole a vytlacovat tu žebrinu z mg. pole ven. Tím ale mezi póly vleze další žebrina atd. Bude se to kolo zkrátka otácet. Když zmeníme polaritu zdroje, nebo otocíme magnet, bude se kolecko tocit na opacnou stranu.

(M.Rojko)   >>>